Huoltoyhtiön ja isännöinnin vaihto kannattaa

Anonyymi

Kaikki ajan tasalla olevat tietävät että puhelinoperaattorin vaihto on tarpeen, jos ei halua maksaa turhista.
Samoin isänöintifirman. Kun isännöinti ottaa vallan, se ehdottaa jatkuvasti uusia korjauksia ja parannuksia ja hallitus hyväksyy. Joskus tulee mieleen, maksaako remppafirmat isännöitsijälle proviikan, jos pääsevät urakoimaan.

Aina kun on (3 kertaa) vaihdettu isännöitsijää aina on kustannukset pudonneet, sitten tase 3-5 v kuluttua nousseet ja taas vaihdettu

10

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se noin mene. Meillä on kiinteät hinnat. Kerran menetettiin yksi taloyhtiö kilpailijan alihintaisen tarjouksen vuoksi. Kilpailija sähelsi vuoden ja luovutti. Taloyhtiö olisi halunnut tulla taas asiakkaaksi, mutta me kieltäydyimme. Kun esimerkiksi kirjanpito on kerran perusteellisesti sotkettu, sen korjaamiseen menee liikaa aikaa ja vaivaa.

      Katsmme, että kilpailutus on epäluottamusta osoittava, joten emme yleensä edes lähde mukaan vanhojen asiakkaiden kilpailutuksiin.

      Yhtään turhaa remonttia ei ole teetetty KOSKAAN.

      Halvalla saa vain talousnakkeja.

    • Anonyymi

      Katsmme, että kilpailutus on epäluottamusta osoittava, joten emme yleensä edes lähde mukaan vanhojen asiakkaiden kilpailutuksiin.

      Hehheh, joku käpy siellä itkee kun ei pärjää kilpailuyhteiskunnassa, kuulostaa samanlaiselta kuin erään muuttofirman tyyppi kun kysyttiin, että minkälaisia suosituksia on-suosituksia on ja jos on negatiivista niin se on asiakkaassa ollut se vika....

      • Anonyymi

        Meidän mielestämme isännöinti on luottamukseen perustuva. Monelle asunto on suurin, jopa ainoa, omaisuuserä.

        Jos joku lähtee alihintaisten helppoheikkien kelkkaan, niin meidän puolestamme asia on lopullisesti selvä.

        Meillä on merkittävä henkilökohtainen varallisuus. Yksi taloyhtiö ei merkitse loppupeleissä juuri mitään. Jos hinta on ainoa kriteeri, niin asiakkuus joutaakin mennä.

        Halvalla saa halpaa peruspalvelut ja kalliita lisäpalveluja. Meiltä lähtee yksi lasku ilman jatkuvia iltalypsyjä. Kun hoitaa toisten omaisuutta, niin me teemme sen joko hyvin tai kieltäydymme tekemästä ollenkaan.


    • Anonyymi

      Suomalaiset ovat siitä tyhmiä, että halvempi on aina parempi ja rahaa käytetään aina turhaan. Toisaalla valitetaan, että miksi meidän ilmastointi tai vedenpoisto ei toimi ja nyt on edessä ehkä satojen tuhansien tai miljoonien remontti. Rahalla ei koskaan saada mitään aikaiseksi, se vain tuhlataan. Isännöinnin kanssa nolla euroa vuodessa on tavoite. Vaihdatte isännöintiä kerran vuodessa ja uusi firma joutuu aina opettelemaan uudestaan miten taloyhtiö toimii ja mikä sen tilanne on. Tarkastuksia tai ennakoivia korjauksia ei voi tehdä, koska ne maksavat rahaa. Korjaukset tehdään sitten kun on aivan pakko ja kustannukset ovat mahdollisimman korkeat. Samalla taloyhtiöt edistävät kulttuuria, jossa vain rahaa keräävät yritykset ja yrityksen johtajat menestyvät. Asioista välittävät ja työnsä kunnolla tekevät karsiutuvat alalta pois. Ja sitten alkaa ulina, että mikä näitä huoltofirmoja vaivaa. Asiakkaat. Vitun tyhmät ihmiset.

      • Anonyymi

        Aivan. Tuntuu kummalliselta, että isännöinnin hinnoista valitetaan silloinkin kun taloyhtiöstä pidetään hyvää huolta.

        Varsinkin Helsingin keskustan asuntojen arvo, 1.000.000 - 3.000.000 € per asunto, on sen verran suuri, että omaisuudesta kannattaa pitää hyvää huolta. Se onnistuu asiantuntevalla isännöinnillä. Hyvä isännöiti varmistaa, että arvotaloyhtiö vähintääkin säilyttää arvonsa ja on asuttava seuraavat 100 vuotta. Se ei onnistu, jos isännöitsijää vaihdetaan yhtä usein kuin alushousuja.

        Isännöinti on pitkäjänteistä työtä. Suunnitellaan ja varaudutaan tulevaisuuden remontteihin pitkällä aikajänteellä. Kukaan ei viitsi tehdä pitkäjänteistä työtä, jos isännöitsijä vaihtuu vuodenaikojen mukaan.


    • Anonyymi

      Teknisessä isännöinnissä hämärtyy vastuu, ei vastuuta voi ulkoistaa, rakentamaan ryhtyvä eli taloyhtiön hallitus vastaa kaikesta. Isännöinti tietysti rokottaa käyttämällä tuttuja vuokratyön välittäjiään remonteissa ja välistävedon takia remonttien hinnat ovat tekijän liksoilla mitattuna viisinkertaisia ja kilpailu-urakointiin verrattuna kaksinkertaisia, tämä sen takia, kun ei viitsitä laadituttaa tarjouspyyntöä, millä saataisiin teknisestä isännöinnistä riippumaton urakoitsija ja oikea suunnittelija-valvoja, eikä konsulttien paperien keräilijä-isännöitsijöitä kokoustelemaan. Näihin teknisten isännöitsijöiden hölynpölypalavereihin ei kannata osallistua, vaan käskeä taloyhtiötä laittamaan tekijä suoraan työhön, tejnisen isännöinnin postinkanto makssa nelinkertaisesti rakennusmiehen palkan .

      • Anonyymi

        "Teknisessä isännöinnissä hämärtyy vastuu, ei vastuuta voi ulkoistaa, rakentamaan ryhtyvä eli taloyhtiön hallitus vastaa kaikesta. Isännöinti tietysti rokottaa käyttämällä tuttuja vuokratyön välittäjiään remonteissa ja välistävedon takia remonttien hinnat ovat tekijän liksoilla mitattuna viisinkertaisia ja kilpailu-urakointiin verrattuna kaksinkertaisia, tämä sen takia, kun ei viitsitä laadituttaa tarjouspyyntöä, millä saataisiin teknisestä isännöinnistä riippumaton urakoitsija ja oikea suunnittelija-valvoja, eikä konsulttien paperien keräilijä-isännöitsijöitä kokoustelemaan. Näihin teknisten isännöitsijöiden hölynpölypalavereihin ei kannata osallistua, vaan käskeä taloyhtiötä laittamaan tekijä suoraan työhön, tejnisen isännöinnin postinkanto makssa nelinkertaisesti rakennusmiehen palkan ."

        Itse taloyhtiömme hallituksessa. Perinteinen putkiremppa alkaa loppuvuodesta, hinta 667 €/m2 sisältäen 10 % lisätyövarauksen. Isännöitsijä on toiminut sihteerinä ja kipailuttanut hallituksen ohjeiden mukaisesti. Tietenkin remppa kirpaisee, mutta on kuitenkin melkein puolet halvempi kun keskivertoyhtiössä.


      • Anonyymi

        HÖPÖ HÖPÖ. Suuret urakat kilpailutetaan AINA. Joitakin pieniä hommia on teetetty luotettavaksi tunnetuilla yrityksillä. Kovin pientä korjausta ei kanata kilpailuttaa. Hätätyötä ei mitenkään ehdi.

        Rakentaminen on kallista sen vuoksi, että verot ja veroluonteiset maksut ovat noin 45 % kustannuksista.

        Verojen vuoksi työntekijän nettopalkka (n. 10 € tunti) maksaa kuluttaja-asiakkaalle 60 € per h. Tämä johtuu "HYVINVOINTIYHTEISKUNNASTA" ei isännöitsijän tekemisistä tai tekemättä jättämisistä.

        Isännöitsijä ei lisää kustannuksia, vaan karsii niitä kilpailuttamalla ja tekemällä hallituksen ja yhtiökokouksen päätöksenteon helpommaksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        HÖPÖ HÖPÖ. Suuret urakat kilpailutetaan AINA. Joitakin pieniä hommia on teetetty luotettavaksi tunnetuilla yrityksillä. Kovin pientä korjausta ei kanata kilpailuttaa. Hätätyötä ei mitenkään ehdi.

        Rakentaminen on kallista sen vuoksi, että verot ja veroluonteiset maksut ovat noin 45 % kustannuksista.

        Verojen vuoksi työntekijän nettopalkka (n. 10 € tunti) maksaa kuluttaja-asiakkaalle 60 € per h. Tämä johtuu "HYVINVOINTIYHTEISKUNNASTA" ei isännöitsijän tekemisistä tai tekemättä jättämisistä.

        Isännöitsijä ei lisää kustannuksia, vaan karsii niitä kilpailuttamalla ja tekemällä hallituksen ja yhtiökokouksen päätöksenteon helpommaksi.

        Eihän tuo pidä paikkaansa. 10€ / tuntipalkka maksaisi asiakkaalle noin 20-25€ alv24% / tunti, jos ei olisi sitä yritystä ja sen kuluja siellä. Samalla kun huoltomies kävelee sinun pihalla maksat myös sen esimiehen ja esimiehen esimiehen ja firman johtajan palkkaa, yrityksen muun toimistohenkilökunnan palkkaa, yrityksen toimiston kuluja, firman omistajien katetta, firman eri välineistön kuluja, kuten autot, työvaatteet, puhelimet ja muut.

        Eikä tuo sinun väite päde rakentamiseenkaan.


    • Anonyymi

      Kannattaa sanoa isännöinti, huolto ja siivous irti, niin tulee säästöä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Aivosyöpää sairastava Olga Temonen TV:ssä - Viimeinen Perjantai-keskusteluohjelma ulos

      Näyttelijä-yrittäjä Olga Temonen sairastaa neljännen asteen glioomaa eli aivosyöpää, jota ei ole mahdollista leikata. Hä
      Maailman menoa
      140
      4472
    2. Pelotelkaa niin paljon kuin sielu sietää.

      Mutta ei mene perille asti. Miksi Venäjä hyökkäisi Suomeen? No, tottahan se tietenkin on jos Suomi joka ei ole edes soda
      Maailman menoa
      351
      2243
    3. Kiitos nainen

      Kuitenkin. Olet sitten ajanmerkkinä. Tuskin enää sinua näen ja huomasitko, että olit siinä viimeisen kerran samassa paik
      Tunteet
      4
      2220
    4. Mikä saa ihmisen tekemään tällaista?

      Onko se huomatuksi tulemisen tarve tosiaan niin iso tarve, että nuoruuttaan ja tietämättömyyttään pilataan loppuelämä?
      Sinkut
      248
      1901
    5. Minkä merkkisellä

      Autolla kaivattusi ajaa? Mies jota kaipaan ajaa Mersulla.
      Ikävä
      108
      1843
    6. IL - VARUSMIEHIÄ lähetetään jatkossa NATO-tehtäviin ulkomaille!

      Suomen puolustuksen uudet linjaukset: Varusmiehiä suunnitellaan Nato-tehtäviin Puolustusministeri Antti Häkkänen esittel
      Maailman menoa
      459
      1805
    7. Nyt kun Pride on ohi 3.0

      Edelliset kaksi ketjua tuli täyteen. Pidetään siis edelleen tämä asia esillä. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että
      Luterilaisuus
      484
      1640
    8. MTV: Kirkossa saarnan pitänyt Jyrki 69 koki yllätyksen - Paljastaa: "Se mikä oli hyvin erikoista..."

      Jyrki Linnankivi alias Jyrki 69 on rokkari ja kirkonmies. Teologiaa opiskeleva Linnankivi piti elämänsä ensimmäisen saar
      Maailman menoa
      57
      1519
    9. Hyväksytkö sinä sen että päättäjämme ei rakenna rauhaa Venäjän kanssa?

      Vielä kun sota ehkäpä voitaisiin välttää rauhanponnisteluilla niin millä verukkeella voidaan sanoa että on hyvä asia kun
      Maailman menoa
      493
      1376
    10. Esko Eerikäinen tatuoi kasvoihinsa rakkaan nimen - Kärkäs kommentti "Ritvasta" lävähti somessa

      Ohhoh! Esko Eerikäinen on ottanut uuden tatuoinnin. Kyseessä ei ole mikä tahansa kuva minne tahansa, vaan Eerikäisen tat
      Suomalaiset julkkikset
      45
      1350
    Aihe