Mitä hienoja kohteita suosittelette Keski-Suomesta?
Keski-Suomen luontokohteet
12
118
Vastaukset
- Anonyymi
Näihin kohteisiin kannattaa ainakin tutustua.
Leivonmäen kansallispuisto Leivonmäellä.
Hyyppäänvuori Lievestuoreella.
Etelä-Konneveden kansallispuisto Konnevedellä.- Anonyymi
Leivonmäen kansallispuisto valittiin tämän kesän vuoden kansallispuistoksi.
- Anonyymi
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/53/Leivonmäki_National_Park_2018.jpg/1500px-Leivonmäki_National_Park_2018.jpg
https://visitjyvaskyla.fi/wp-content/uploads/2020/11/Kirveslampi_kuvaaja-Jukka-Paakkinen.jpg
Pari kuvaa kauniilta Kirveslammen kierrokselta. - Anonyymi
Hyyppään vuorelta avautuvat huikeat maisemat Keski-Suomalaiseen järvi luontoon. Paikkaa sanotaan Keski-Suomen Koliksi.
- Anonyymi
Keski-Suomesta löytyy kyllä paljon nähtävää edellä mainittujen paikkojen lisäksi.
- Anonyymi
Oravivuori Korpilahdella on todellakin paikka johon kannattaa kivuta. Lähes kahdensadan metrin korkeuteen ja huipulla on kymmenen metrinen näkötorni.
Myös Toivakan kirkon kattomaalaukset ovat ainutlaatuinen nähtävyys Suomessa.
Unohtamatta Petäjäveden vanhaa kirkkoa jota sanotaan Suomen kauneimmaksi. Se on Suomen puuarkkitehtuurin merkittävimpiä muistomerkkejä.
- Anonyymi
Liikkuva kivi, Hitonhauta ja Saraakallio ovat myös erikoisia kohteita.
- Anonyymi
Jyväskylän Vesilinna on käymisen arvoinen paikka. Harjun päällä oleva näkötorni tarjoaa upeat maisemat yli kaupungin. Ilmainen sisäänpääsy.
- Anonyymi
Vesilinna on suljettu remontin ajan elo ja syyskuun.
- Anonyymi
Jyväskylän kompassi-aukio on hieno nähtävyys.
- Anonyymi
Hitonhaudalla käytiin muutamia viikkoja sitten ja paikka oli pettymys. Hitonhaudalle johtava tie oli erittäin kapea ja huonokuntoinen ja eipä itse Hitonhautakaan ollut juurikaan mikään ihmeellinen paikka. En voi suositella.
- Anonyymi
Jos haudat erityisesti kiinostaa niin kannattaa käydä hautausmaalla. Helsingin Hietanimessä on ainakin lukuisia hienoja hautoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 113968
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka443636- 1553587
Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032775Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv772659Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t61888- 441455
Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4031198Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos601181Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121158