Mitä toivoisitte lapsenne opettajalta/koululta top 5

Anonyymi

Olen luokanopettaja alakoulun puolella ja aineenopettaja yläkoulun puolella. Minua kiinnostaisi tietää mitä te eri-ikäisten lasten vanhemmat haluaisitte lastenne opettajilta. Entä onko jotakin asiaa, jota opettajan ei missään nimessä mielestänne pitäisi tehdä/sanoa?

Kiitos kommenteista.

5

605

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      1. Napakkaa puuttumista kiusaamiseen ja häiriköintiin
      2. Innostavaa opetustapaa ja asennetta
      3. Tasapuolisuutta ja reiluutta
      4. Aktiivista tiedottamista/yhteydenpitoa vanhempiin
      5. Persoonanlukutaitoa, eli opetuksessa huomioitaisiin mahdollisuuksien mukaan oppilaiden persoonalliset piirteet ja niiden tuomat edut ja rajoitteet.

    • Anonyymi

      Ja mitä ei pitäisi tehdä... Palautteen annossa täytyy olla erityisen rakentava. Ei nöyryytystä, etenkään ryhmän edessä.

    • Anonyymi

      Älä opeta lapsia kulttuurimarxistisen agendan mukaisesti, vaikka se kuuluukin nykyään opetussuunnitelmaan.

    • Anonyymi

      Nykyajan yläasteikäisistä on tullut silmätikkuja käyttäytymisen ja onnistumistensa tai epäonnistumisen suhteen.
      Vanhempana saa kuvan että koulussa panostetaan enemmään lapsen toiminnan kyttäämiseen kuin itse opiskeluun.
      Wilmaan tulee helposti miinus merkintä, jotka muuten yleensä ovat kirkuvilla väreillä verrattuna onnistumiseen sinivihrein värein.
      Nämä merkinnät myös näkyvät aina avattaessa pitkään alkunäytössä muistuttaen että muistatkos silloin kun epäonnistuit.
      Wilma on mielestäni tärkeä siinä millaisen suhteen luot opiskelijaan. Millaiseen viestintään sitä käytät ja kuin paljon. Mitkä asiat ovat sinun ja oppilaan välisiä ja mitkä kuuluvat vanhemmille.
      Lapsen yksityisyys ja käyttäytymisen arvioinnin koskemattomuus ovat mielestäni aikuiseksi kehittyvän nuoren mielelle erittäin tärkeä seikka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      93
      1458
    2. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      194
      1440
    3. 76
      1175
    4. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      90
      1135
    5. j miehelle

      Mitä meille oikein tapahtui?
      Ikävä
      84
      1000
    6. Tekis mieli tulla rakastelemaan sua nyt heti

      Heti eikä kolmastoista päivä.
      Ikävä
      81
      995
    7. Me emme...

      Näe, emmekä kuule toisiamme. Ajattelen silti sinua joka päivä💔
      Ikävä
      40
      965
    8. Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa

      Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa
      Kemijärvi
      66
      925
    9. Satonen Kelaan, on paras mies ?

      Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v
      Kansallinen Kokoomus
      81
      912
    10. Korjaamo Kiesifix

      Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/
      Oulainen
      7
      869
    Aihe