Suomalaisten ylpeys ei antanut periksi jotta voisi pyytää apua! Antaa palaa niin pitkään kuin palaa, mutta omilla on pärjättävä!
Ruotsista oli tarjolla sammutuskoptereita Kalajoen jättipalon taltuttamiseen – Suomi ei ole pyytänyt apua
Kalajoella palaa lähes 300 hehtaarin alueella. Ruotsiin on viikon mittaan päivitetty tilannetietoja paloista, ja maa on kertonut olevansa valmis lähettämään apua. Siihen ei ole kuitenkaan haluttu turvautua.
Kalajoen maastopalot ovat jatkuneet maanantaista asti. Jokilaaksojen pelastuslaitoksen lauantaiaamun tiedotteessa kerrotaan, että paloalue on kooltaan noin 290 hehtaaria. Tilannetta kuvataan vakaaksi, mutta leviämisvaara on edelleen olemassa.
Pelastuslaitos kirjoittaa tiedotteessaan, että perjantaina kaikille Suomen pelastuslaitoksille esitettiin virka-apupyyntö, jossa pyydettiin kartoittamaan avustavien resurssien määrää ja laatua viikon verran, perjantaihin 6. elokuuta asti.
Ilta-Sanomien tietojen mukaan Ruotsista on viestitetty sisäministeriölle, että maa on valmis lähettämään apua, jos Suomi sitä pyytää. Sisäministeriöstä on kuitenkin ilmoitettu, että kansainvälistä apua ei tarvita.
Sisäministeriön varautumisjohtaja ja yksikön päällikkö Jussi Korhonen vahvistaa IS:lle, että Ruotsin turvallisuusvirasto MSB:n kanssa on keskusteltu asiasta, mutta tarvetta kansainväliselle sammutusavulle ei ole toistaiseksi ollut.
Arvion avuntarpeesta tekee paikallinen pelastuslaitos, Korhonen sanoo.
– Kansainvälinen apu on viimesijaista. Ruotsi ei ole tarjonnut apua, mutta heillä on valmius tarjota apua, jos me sitä pyydämme, Korhonen sanoo.
Ruotsin turvallisuusvirastolle on päivitetty tilannetietoja Kalajoelta viikon mittaan. IS tavoitti helikopteriyritys HeliAir Swedenin toimitusjohtajan Aram Rubinsteinin, joka kertoi, että Ruotsin turvallisuusvirasto oli yritykseen yhteyksissä ensimmäisen kerran jo tiistaina eli vain päivä palon syttymisen jälkeen.
Yrityksellä on sopimus palosammutuksesta Ruotsin turvallisuusviraston kanssa. HeliAir Swedenillä on 16 helikopteria, joita voidaan tarvittaessa käyttää ympäri Eurooppaa sammutustehtäviin ja evakuointeihin.
Sillä olisi ollut lähettää Suomeen 10 helikopteria auttamaan sammutustöissä 1-2 tunnin varoitusajalla. Yhdellä helikopterilla voi pudottaa 60-80 tuhatta litraa vettä tunnissa, Rubinstein kertoo.
Parhaimmillaan kansallisin resurssein paloa on nyt pystytty sammuttamaan neljän helikopterin voimin. Tavallisesti sammutustöissä on ollut kaksi tai kolme helikopteria.
– Tiesin Suomen tilanteesta ja sanoin, että meidän pitäisi lähteä sinne saman tien. He sanoivat, että ”tiedän kyllä, mutta me odotamme pyyntöä Suomesta”, Rubinstein sanoo.
Rubinstein arvioi, että palo olisi jo saatu sammutettua, jos Ruotsista olisi pyydetty heti apua. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008162378.html
Ruotsista oli tarjolla sammutuskoptereita. Suomi ei ole pyytänyt apua
Anonyymi
4
1233
Vastaukset
- Anonyymi
Sodassakin pärjättiin yksin ja niin pärjätään nytkin!
Ruotsalaisilla lentäjillä olisi mennyt viikko asetella hiusverkkoja päähänsä ennen kuin sammuttamiseen olisi päästy. - Anonyymi
Kulttuuri ero. Ruotsi kuuluu länsieurooppalaiseen kulttuuriin ja suomi on osa kremlin kulttuuria.
- Anonyymi
Ruotsi on kuningaskuntaan kuuluva maa. Suomi on itsenäinen KansanTasavalta.
Suomalaiset osaavat metsänhoidon, sammutuksineen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ruotsi on kuningaskuntaan kuuluva maa. Suomi on itsenäinen KansanTasavalta.
Suomalaiset osaavat metsänhoidon, sammutuksineen.Edellenkin palaa, joten ilmeisesti eivät osaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä6610792Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on13410221- 237973
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776404Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.395267- 704934
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1354235Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas63799Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1313514- 663227