Ruotsista oli tarjolla sammutuskoptereita. Suomi ei ole pyytänyt apua

Anonyymi

Suomalaisten ylpeys ei antanut periksi jotta voisi pyytää apua! Antaa palaa niin pitkään kuin palaa, mutta omilla on pärjättävä!

Ruotsista oli tarjolla sammutus­koptereita Kalajoen jätti­palon taltuttamiseen – Suomi ei ole pyytänyt apua

Kalajoella palaa lähes 300 hehtaarin alueella. Ruotsiin on viikon mittaan päivitetty tilannetietoja paloista, ja maa on kertonut olevansa valmis lähettämään apua. Siihen ei ole kuitenkaan haluttu turvautua.

Kalajoen maastopalot ovat jatkuneet maanantaista asti. Jokilaaksojen pelastuslaitoksen lauantaiaamun tiedotteessa kerrotaan, että paloalue on kooltaan noin 290 hehtaaria. Tilannetta kuvataan vakaaksi, mutta leviämisvaara on edelleen olemassa.

Pelastuslaitos kirjoittaa tiedotteessaan, että perjantaina kaikille Suomen pelastuslaitoksille esitettiin virka-apupyyntö, jossa pyydettiin kartoittamaan avustavien resurssien määrää ja laatua viikon verran, perjantaihin 6. elokuuta asti.

Ilta-Sanomien tietojen mukaan Ruotsista on viestitetty sisäministeriölle, että maa on valmis lähettämään apua, jos Suomi sitä pyytää. Sisäministeriöstä on kuitenkin ilmoitettu, että kansainvälistä apua ei tarvita.

Sisäministeriön varautumisjohtaja ja yksikön päällikkö Jussi Korhonen vahvistaa IS:lle, että Ruotsin turvallisuusvirasto MSB:n kanssa on keskusteltu asiasta, mutta tarvetta kansainväliselle sammutusavulle ei ole toistaiseksi ollut.

Arvion avuntarpeesta tekee paikallinen pelastuslaitos, Korhonen sanoo.

– Kansainvälinen apu on viimesijaista. Ruotsi ei ole tarjonnut apua, mutta heillä on valmius tarjota apua, jos me sitä pyydämme, Korhonen sanoo.

Ruotsin turvallisuusvirastolle on päivitetty tilannetietoja Kalajoelta viikon mittaan. IS tavoitti helikopteriyritys HeliAir Swedenin toimitusjohtajan Aram Rubinsteinin, joka kertoi, että Ruotsin turvallisuusvirasto oli yritykseen yhteyksissä ensimmäisen kerran jo tiistaina eli vain päivä palon syttymisen jälkeen.

Yrityksellä on sopimus palosammutuksesta Ruotsin turvallisuusviraston kanssa. HeliAir Swedenillä on 16 helikopteria, joita voidaan tarvittaessa käyttää ympäri Eurooppaa sammutustehtäviin ja evakuointeihin.

Sillä olisi ollut lähettää Suomeen 10 helikopteria auttamaan sammutustöissä 1-2 tunnin varoitusajalla. Yhdellä helikopterilla voi pudottaa 60-80 tuhatta litraa vettä tunnissa, Rubinstein kertoo.

Parhaimmillaan kansallisin resurssein paloa on nyt pystytty sammuttamaan neljän helikopterin voimin. Tavallisesti sammutustöissä on ollut kaksi tai kolme helikopteria.

– Tiesin Suomen tilanteesta ja sanoin, että meidän pitäisi lähteä sinne saman tien. He sanoivat, että ”tiedän kyllä, mutta me odotamme pyyntöä Suomesta”, Rubinstein sanoo.

Rubinstein arvioi, että palo olisi jo saatu sammutettua, jos Ruotsista olisi pyydetty heti apua. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008162378.html

4

1242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sodassakin pärjättiin yksin ja niin pärjätään nytkin!

      Ruotsalaisilla lentäjillä olisi mennyt viikko asetella hiusverkkoja päähänsä ennen kuin sammuttamiseen olisi päästy.

    • Anonyymi

      Kulttuuri ero. Ruotsi kuuluu länsieurooppalaiseen kulttuuriin ja suomi on osa kremlin kulttuuria.

      • Anonyymi

        Ruotsi on kuningaskuntaan kuuluva maa. Suomi on itsenäinen KansanTasavalta.
        Suomalaiset osaavat metsänhoidon, sammutuksineen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ruotsi on kuningaskuntaan kuuluva maa. Suomi on itsenäinen KansanTasavalta.
        Suomalaiset osaavat metsänhoidon, sammutuksineen.

        Edellenkin palaa, joten ilmeisesti eivät osaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      893
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 48
      687
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      38
      653
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      634
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      619
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      42
      618
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      560
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      37
      506
    Aihe