Ruotsista oli tarjolla sammutuskoptereita. Suomi ei ole pyytänyt apua

Anonyymi

Suomalaisten ylpeys ei antanut periksi jotta voisi pyytää apua! Antaa palaa niin pitkään kuin palaa, mutta omilla on pärjättävä!

Ruotsista oli tarjolla sammutus­koptereita Kalajoen jätti­palon taltuttamiseen – Suomi ei ole pyytänyt apua

Kalajoella palaa lähes 300 hehtaarin alueella. Ruotsiin on viikon mittaan päivitetty tilannetietoja paloista, ja maa on kertonut olevansa valmis lähettämään apua. Siihen ei ole kuitenkaan haluttu turvautua.

Kalajoen maastopalot ovat jatkuneet maanantaista asti. Jokilaaksojen pelastuslaitoksen lauantaiaamun tiedotteessa kerrotaan, että paloalue on kooltaan noin 290 hehtaaria. Tilannetta kuvataan vakaaksi, mutta leviämisvaara on edelleen olemassa.

Pelastuslaitos kirjoittaa tiedotteessaan, että perjantaina kaikille Suomen pelastuslaitoksille esitettiin virka-apupyyntö, jossa pyydettiin kartoittamaan avustavien resurssien määrää ja laatua viikon verran, perjantaihin 6. elokuuta asti.

Ilta-Sanomien tietojen mukaan Ruotsista on viestitetty sisäministeriölle, että maa on valmis lähettämään apua, jos Suomi sitä pyytää. Sisäministeriöstä on kuitenkin ilmoitettu, että kansainvälistä apua ei tarvita.

Sisäministeriön varautumisjohtaja ja yksikön päällikkö Jussi Korhonen vahvistaa IS:lle, että Ruotsin turvallisuusvirasto MSB:n kanssa on keskusteltu asiasta, mutta tarvetta kansainväliselle sammutusavulle ei ole toistaiseksi ollut.

Arvion avuntarpeesta tekee paikallinen pelastuslaitos, Korhonen sanoo.

– Kansainvälinen apu on viimesijaista. Ruotsi ei ole tarjonnut apua, mutta heillä on valmius tarjota apua, jos me sitä pyydämme, Korhonen sanoo.

Ruotsin turvallisuusvirastolle on päivitetty tilannetietoja Kalajoelta viikon mittaan. IS tavoitti helikopteriyritys HeliAir Swedenin toimitusjohtajan Aram Rubinsteinin, joka kertoi, että Ruotsin turvallisuusvirasto oli yritykseen yhteyksissä ensimmäisen kerran jo tiistaina eli vain päivä palon syttymisen jälkeen.

Yrityksellä on sopimus palosammutuksesta Ruotsin turvallisuusviraston kanssa. HeliAir Swedenillä on 16 helikopteria, joita voidaan tarvittaessa käyttää ympäri Eurooppaa sammutustehtäviin ja evakuointeihin.

Sillä olisi ollut lähettää Suomeen 10 helikopteria auttamaan sammutustöissä 1-2 tunnin varoitusajalla. Yhdellä helikopterilla voi pudottaa 60-80 tuhatta litraa vettä tunnissa, Rubinstein kertoo.

Parhaimmillaan kansallisin resurssein paloa on nyt pystytty sammuttamaan neljän helikopterin voimin. Tavallisesti sammutustöissä on ollut kaksi tai kolme helikopteria.

– Tiesin Suomen tilanteesta ja sanoin, että meidän pitäisi lähteä sinne saman tien. He sanoivat, että ”tiedän kyllä, mutta me odotamme pyyntöä Suomesta”, Rubinstein sanoo.

Rubinstein arvioi, että palo olisi jo saatu sammutettua, jos Ruotsista olisi pyydetty heti apua. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008162378.html

4

1220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sodassakin pärjättiin yksin ja niin pärjätään nytkin!

      Ruotsalaisilla lentäjillä olisi mennyt viikko asetella hiusverkkoja päähänsä ennen kuin sammuttamiseen olisi päästy.

    • Anonyymi

      Kulttuuri ero. Ruotsi kuuluu länsieurooppalaiseen kulttuuriin ja suomi on osa kremlin kulttuuria.

      • Anonyymi

        Ruotsi on kuningaskuntaan kuuluva maa. Suomi on itsenäinen KansanTasavalta.
        Suomalaiset osaavat metsänhoidon, sammutuksineen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ruotsi on kuningaskuntaan kuuluva maa. Suomi on itsenäinen KansanTasavalta.
        Suomalaiset osaavat metsänhoidon, sammutuksineen.

        Edellenkin palaa, joten ilmeisesti eivät osaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      14
      2053
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      186
      1589
    3. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      158
      1460
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      100
      1362
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1208
    6. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      84
      958
    7. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      139
      945
    8. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      49
      942
    9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      839
    10. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      13
      837
    Aihe