Etsin (kallasin kuten pohjalaiset sanoo) polkupyörää kuuluvia erikseen aikaisemmin ostettuja etu- ja takavaloja. Meni puoli tuntia. En löytänyt, mutta löysin pitkään hukassa olleen heijastin-kuminauhan, joka laitetaan käsivarteen. Löysin erikoisen pihavalaisimen polttimon tarkan mallin, jonka olin kirjoittanut ylös ja jota tarvitsen kun lamppu palaa. (Oikean lampun löytyminen kaupasta on nykyisin kiven takana, kun valaisu-arvot ovat muuttuneet.)
Luovutin ja köllähdin sohvalle ja sitten muistin, missä fillarin valaisimet olivat, aivot ovat ihmeelliset. Tämä toistuu - jos ei päivittäin - niin ainakin viikoittain - aina tavara viimein löytyy.
Onko tuttua? Kuluuko sinulta aikaa kallaamiseen?
Paljonko aikaa käytät Etsimiseen
7
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Etsin milloin mitäkin, useimmiten löytyykin. Viimeksi katos puhelin, kaveri soitti numerooni ja siellähän känny oli nojatuolin istuimella.
Pöyröötä. - Anonyymi
Minä olen joutunut kutsua naapurin meille soittamaan puhelimeeni, oli niin outoon paikkaan pujahtanut. Yhtään ei kannata: laitan tuon hetkeksi tuohon... vaan aina juuri sille kuuluvalle paikalle.
- Anonyymi
Pienemmät tavarat löytyvät auton penkkien välistä.
- Anonyymi
Eikös joka kylältä löydy sellainen henkilö jonka luota löytää hävinneen tavaransa?
- Anonyymi
Sehän on minun käsilaukkuni, nykyisin reppuni. Minulla on tapana lähtiessäni kerätä pöydältä omat ja toisten tavarat reppuuni. Kotona sitten äimistelen, soittelen ja palauttelen. Viimeksi ystävää tervehtiessäni otin hänen tupakat reppuuni, en polta.
Aikanaan kun perheessä oli jotakin hukassa, vaikka lapselta takki, isäntä sanoi, katsokaa äidin käsilaukusta.
- Anonyymi
Hm. Silmälasejani usein huomaan etsiskeleväni, muuten ei näkisi kirjoitella suvakkien ja matujen vastaisia kommentteja tänne.
Aina etsin jotain,
eikä se ole mitään minkä olisin kadottanut.
Se voi olla uutta ja ihmeellistä,
tai tuttua ja turvallista.
Välillä katoaa sanatkin
ja joskus tulee mieleen,
että minne nämä päivät oikein katoavat.
Mystillistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16457
Eikös se mene niin että Jumala loi maailman ihmisille eikä päinvastoin
joten saatana yrittää vääristää ja jota nyt vouhotetaan??? https://keskustelu.kaksplus.fi/threads/bovaer-tutkimuksissa-88444- 10412
- 16347
- 3341
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...13206- 1103
- 090
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä090Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68367