Tuleekohan ruska tänä vuonna aikasemmin Lapin alueelle? Etelä-Pohjanmaalle ainakin näyttäis tulevan.
Ruska -aika Lapissa
19
1345
Vastaukset
- Anonyymi
Kesän sääolosuhteista johtuen tänä vuonna Lapin ruskasta on tulossa huono.
- Anonyymi
Viime syksynä oli kyllä upea ruska, mutta nyt sen mitä olen kokeneilta lappalaisilta asiantuntijoilta kuullut niin valitettavasti nyt on vuorossa taas huono ruska-aika.
- Anonyymi
Olkoot huono mutta kysymys oli että tuleekohan se ajallaan vai aikaisemmin 🤔
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olkoot huono mutta kysymys oli että tuleekohan se ajallaan vai aikaisemmin 🤔
Viikot 37 ja 38 yleensä paras ruska, mutta nyt se vähä joka mahdollisesti voi tulla niin viikkko 33 ja 34.
- Anonyymi
Etelässä on jo nyt ruskaa sillä useat koivut ovat jo kellastuneet.
- Anonyymi
Me varattiin jo kesäkuussa viikoksi 35 Ylläkselle hotelli majoitus, mutta nyt näyttää siltä että ruskasta on tulossa niin olematonta ja perutaan koko homma.
- Anonyymi
Aika velmua varata hotelli ruskaksi jo viikolle 35. Miksi jo kesäkuussa piti varata kun ei voinut tietää ruskasta yhtään mitään.
- Anonyymi
Lapin sairaanhoitopiiri on antanut suosituksen ettei Lappiin mentäisi nyt lainkaan ruskamatkoille pahentuneen Koronatilanteen takia.
- Anonyymi
Suositus ei kiellä menemistä joten mikään ei siis estä Lappiin lähtemästä.
- Anonyymi
Mikäs Lapissa nyt ruskatilanne? Ensi viikolla tarkoitus sinne lähteä.
- Anonyymi
Eipä ole ruskaa täällä näkynyt. Luxiassa olen juuri nyt ja vihreää on.
- Anonyymi
Norjassa Heimdalenin alueella olen ollut jo viikon verran ja täällä ruska kauneimmillaan.
- Anonyymi
Heimdalen on tosiaan kummallinen paikka sillä vaikka missään muualla ei ruskaa olisi niin siellä sitä on varmuudella.
- Anonyymi
Kilpisjärvellä alkaa hieman ruskaa jo olemaan.
- Anonyymi
Minä ainaskin lähden Lappiin katsomaan ruskaa pakkasella.
- Anonyymi
Minä kans! Siellä se neitokainen, Sirpa kylmissään, oottelee etelän poikaa.
- Anonyymi
Saariselällä ainakin kuvista päätellen alkaa olemaan komea ruska, juuri katselin tuoreita kuvia
- Anonyymi
Jos osuu Lappiin syyskuun 2. tai 3. viikolla, niin ruskan todennäköisyys on suurimmillaan.
Tänä vuonna tosin kesän helteiden ja kuivuuden vuoksi osa puista kellastui tai jopa ruskistui jo ennen aikojaan ja lehdet lähtivät niistä jo ensimmäisen syysmyrskyn myötä.
- Anonyymi
Tämän vuoden komea ruska yllätti minut paatuneen Lapin asukkaan perusteellisesti. Olin satavarma että tulossa on huono ruska, mutta aivan uskomattoman nopeasti edennyt kastepisteen liikkuminen sai aikaan kauniin ruskaan. Tälläistä kastepisteen liikkumista ei olla koskaan koettu ennen ja todennäköisesti kyseessä on ilmastonlämpenemiseen liittyvä asia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",295182Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1202381- 1382082
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee531915Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171760"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551306Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1531060Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää59920Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.311869Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa150725