Syöpä saadaan selville?
Vähän on epäilystä että ois semmonen..
Lääkärissä käyty mutta painavat villasella koko jutun kun eivät ole löytäneet ultrassakaan mitään.
Äidin kanssa ajateltu, että pitää mennä kohta yksityiselle kun erittäin epämiellyttävät oireet ei ota loppuakseen.
BTW, oon 15v tyttö..
Millä testeillä..
8
1865
Vastaukset
- -?-
BTW, jos vähän tarkentaisit että mitähän syöpää epäilet ja millaiset ovat oireet. Ei nimittäin ole mitään yleismaailmallista testiä jolla selviää että sairastatko mitä tahansa syöpää.
- sairasko??
ollu jo pitemmän aikaa oksentelua, sanoinkuvaamatonta kipua mahassa joka alkaa ylä-vatsasta ja sitten leviää alas.
no en osaa sanoa mitä epäilen erityisesti mutta ollu keliakia testit ymm eikä mtn ole löytäny.
epätoivostahan tää varmaa on mut.. :S - joo-jooo
sairasko?? kirjoitti:
ollu jo pitemmän aikaa oksentelua, sanoinkuvaamatonta kipua mahassa joka alkaa ylä-vatsasta ja sitten leviää alas.
no en osaa sanoa mitä epäilen erityisesti mutta ollu keliakia testit ymm eikä mtn ole löytäny.
epätoivostahan tää varmaa on mut.. :S15 -vuotiaalla?? Herätkää ja hankkikaa elämä.
joo-jooo kirjoitti:
15 -vuotiaalla?? Herätkää ja hankkikaa elämä.
Ei tuo syöpä ikää katso, kyllä siihen voi sairastua ihan pikkulapsetkin...
- erhadrh
BlueRoan kirjoitti:
Ei tuo syöpä ikää katso, kyllä siihen voi sairastua ihan pikkulapsetkin...
että vielä sellanen mahan alueen syöpä joka ei näy uä:ssä eikä anna mitään merkkejä potilaasta otettuihin verikokeisiin?? Eli neurootikot siellä taas liikkeellä, menkää vaikka homeopaatille, se jaksaa ottaa teidät tosissaan.
- realisti
joo-jooo kirjoitti:
15 -vuotiaalla?? Herätkää ja hankkikaa elämä.
p****le kitas kiinni. Tuttavani oli 18 kuollessaan mahasyöpään. Oksentelu ja kovat mahakivut eivät ole "muuten vain". Eivät toki välttämättä syöpä, mutta jotain on vialla.Sappikivet? Yksinkertaisesti ruoka-allergia? ( Herneet saavat minut oksentamaan.)
- sipetti
Omakohtainen kokemukseni on haimasyöpä. Olen kirjoittanut aiheesta aikaisemminkin helmi- maaliskuussa.
Minun oireeni olivat ekapäivänä ylävatsan turvotus (ähky olo) ja 3 seur. päivänä koko vatsaa turvotti. Ensiavussa otettiin veri- ja virtsakokeet, joista selvisi, että jotain on pielessä. Tutkimuksia jatkettiin seur. päivinä:
ultra, viipalekuvaus, ylävatsan tähystys, magneettikuvaus. Jo ultrassa havaittin häikkää haiman osalta ja tähystyksessä laitettiin stentti, jotta haimanesteet pääsivät kulkemaan. Syöpä tukki tiehyeet ja muutaman päivän kuluttua olisin ollut jo keltainen. 2kk:n kuluttua ensiapuun menosta oli 7 tunnin leikkaus ja syöpä saatiin pois. Samalla meni sappirakko, yli puolet haimasta ja n20 cm ohutsuolta. Nyt verikoe osoittaa norm. arvoja ja seur. kontrolli on lokakuussa jolloin tehdään myös uusi ultra.
Syön haimaentsyymejä, mutta esim insuliinituotanto on ainakin toistaiseksi riittänyt, ettei sokerit ole koholla.
Minun onnekseni karsinoomakasvain oli haiman sisällä(aivan kuin bingispallo)eikä etäpesäkkeitä löytynyt.
Siis: kaikki, jotka epäilette VAATIKAA veri- ja virtsakokeita.
Hyvää jatkoa toivoo Sipetti - hieman,
mittojasi. Eli pituus ja paino. Syitä kun voi oireisiin olla muitakin kun syöpä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191702
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991528Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy37993Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29899Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38861Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50816Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43768Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37760Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56758Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37730