Mmh, en vaan viitsi enkä uskalla. Ajattelen (liiankin) herkästi sitä mitä muut minusta ajattelevat. En tiä miks, mut en pääse siitä ajattelutavasta poiskaan.
Olen siis 15v tyttö. Tykkään Shein - tyylisistä vaatteista, ja muutenkin tyylini on hiukan sen tapainen kuin olen huomannut Charli D'ameliolla olevan. Älkää pliis tulko tosta väittään että matkin Charlia ja haluaisin olla samanlainen. Nimittäin en, en halua. Tyylini on vain saman tapainen.
Tykkään edellämainitun "tyylin" lisäksi joistain korkeavyötäröisistä hameista ja ketjukaulakoruista. Tykkään myös "soft girl" tyylisistä vaatteista.
Mutta. En uskalla olla oma itseni, eli pukeutua kuten haluan ja olla sellainen kuin olen. En uskalla esim. tilata mitään yllämainituiden tyylien vaatteita. Mietin koko ajan että mitähän perhe ja kaverit ja kaikki muut ihmiset ajattelevat. En edes meikkaa, koska en viitsi kysyä äidiltä mitään meikkejä tai mitään. Enkä halua omilla rahoillakaan ostaa koska sitten äiti kuitenkin huomaisi että käytän meikkiä. (En siis tarkoita että mitään rajuja meikkejä, vaan ihan vaan ripsari, kulmat (luonnolliset kulmani ovat tosi vaaleat) ja ehkä jotain muuta vähän.)
En tiedä mikä ongelma mulla on, mutta en vain uskalla pukeutua ja meikata kuten haluan enkä uskalla olla oma itseni.
En tiiä mitä teen koska tuntuu oudolta olla tyyliini sopimattomissa basic vaatteissa koko ajan (farkut ja normi paita). Eivät ne tunnu minulle oikeilta vaatteilta. Haluaisin olla oma itseni mutta en uskalla. Enkä uskaltaisi esim. kouluunkaan pukeutua miten haluan vaikka kotona uskaltaisinkin.
Joo en tiiä miks kirjotin tänne mut en tiiä mitä teen joudun feikkaan tyyliini muitten takii koska ajattelen oikeesti varmaa liikaa sitä mitä muut musta ajattelee mutta en voi sille ajattelulle mitään :(
En uskalla olla oma itteni..
4
119
Vastaukset
- Anonyymi
Oon siis toi alottaja.
Ja siis jotenki tuntuu että en kuulu joukkoon, koska muut pukeutuu basic tyylillä eli niinku aina vaan normi farkut ja joku yksvärinen paita. Ja melkee kaikilla on muutenki iPhonet ja mulla ei, nii seki vähä tuntuu et mulki pitäs olla ku muilki on enkä kuulu joukkoon koska mul ei oo. Vaikka en ees tiiä haluisinko iPhonea. En varmaan. Mut sit vähä ärsyttää ku kaikilla ns julkkiksilla ja muillaki on uudet iPhonet ja sit ne esittelee niitä kalliita puhelimia ja mul on joku parin sadan euron Android. Vaik en ees haluis iPhonee nii se ärsyttää sillee.
Ja viel tost tyylist nii ku muil on se sama basic tyyli nii en sen takii just uskalla pitää oman tyylisiä vaatteita.. - Anonyymi
Kyllä sä uskallat!!
- Anonyymi
Kysy vaa rohkeesti noista meikeistä. Se ei oikeesti oo paha
Kokemusta on :) - Anonyymi
Hei, tiiän tunteen. En mäkään aina ollu sen näköinen kuin nyt. Jos se tyyli ja meikkaaminen tekee susta onnellisen, nii anna mennä, ei kukaan voi estää sua siitä. Ketään ei oikeastaan kiinnosta miltä näytät, joten rohkesti vaan kokeilemaan. Ja niistä meikeistä, niin sano äidilles että susta vaan tuntuu että haluat meikata, kerro kuinka paljon. Jos et tee mitään sotamaalausta sun naamaan niin eiköhän sun äitis suostuu. Se on niin ihanaa kun ihmiset uskaltavat olla oma itsensä! Mullaki oli joskus en kaa ongelmia, mut tää on mun elämä, ja enköhän saa tehdä sitä mitä itse haluan. Rohkeasti vaan yrittämään, ja myöhemmin ymmärrät ettei siinä olllut mitään vaikeeta:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390