Naapurin kaksoiselämä, osa 5

Alusvaatteissa sama laadukas linja jatkui – ihania pitsiunelmia, kauniita rintaliivejä sekä pikkupöksyjä joka lähtöön. Sukkanauhoja oli myös erilaisia, ja huomasin niiden olevan samaa sarjaa rintaliivien ja pikkupöksyjen kanssa. Ihastelin äimänä Kirsin hyvää makua vaatteiden suhteen. Itselläni ei oikein ole aina onnistunut vaatteiden valinta tilaisuuden luonteen mukaan, mutta syyn voisi tietysti aina vierittää vaillinaisen garderoobin niskoille.

Samassa kuulin lukon rapsahtavan alakerran ovessa! Kuulin Kirsin kikattavan sydämellisesti, joten hän taisi olla aikalailla siiderissä. Markku kuului lohkovan jotain kaksimielistä juttua. Sydämeni heitti sata volttia ja lähes pysähtyi. Kun tokenin järkytyksestä, sammutin vaatehuoneesta valot salamannopeasti ja suljin oven hiljaa. ”Perhanan ääliö!”, sadattelin itseäni ja purin itseäni huulesta. Mietin kuumeisesti mitä minun pitäisi tehdä, sillä Kirsi ja Markku olivat varmasti kohta tulossa yläkertaan. En voinut jäädä selittelemään miksi olin heidän makuuhuoneessaan. Se olisi ollut tappoisku Kirsin ja minun väliselle kanssakäymiselle. Ei – jotain piti keksiä ja äkkiä sittenkin! En keksinyt mitään muuta, kuin klassisen ”sängyn alle”-tempun, joten se sai nyt kelvata, koska muutakaan ei ollut näköpiirissä. Antaisi se piilopaikkana edes hetken aikaa miettiä mikä olisi seuraava liike. Sukelsin siis sängyn alle piiloon pää jalkopäätyä kohti, jotta näkisin mitä tapahtuu. Uskalsin tuskin hengittää kun Kirsi ja Markku tulivat makuuhuoneeseen ja laittoivat valot päälle. Tuntui, niinkuin Kirsin avokkaiden kärjet olisivat olleet kymmenen sentin päässä kasvoistani, vaikka todellisuudessa ne olivat metrin päässä. ”Mustat kiiltävät avokkaat, korkeat korot noin 12cm, ja sukat, kympin nilkat”, rekisteröin tahtomattani. Tuo kokonaisuus liikkui edessäni hetken aikaa kunnes katosi myös yläkerrassa olevaan olohuoneeseen. Korkojen kopina kuului olohuoneen parketilta nyt selvästi kauempaa. Markku oli vielä vaatehuoneessa ilmeisesti vaihtamassa paitaa yllensä. En uskaltanut kurkkia piilopaikastani, vaikka olisin mielelläni halunnutkin nähdä Markun hyvin ylläpidetyn ylävartalon. Tyydyin siis vain kuuntelemaan kankaan kahinaa, kunnes Markku oli valmis. Hän lähti vaatehuoneesta sammuttaen sen valon ja sulkien oven. Myös makuuhuoneesta hän sammutti mennessään valon. ”Luojan kiitos”, ajattelin ja luultavasti ensimmäisen kerran heidän kotiintulonsa jälkeen uskalsin vasta hengittää hieman vapaammin. Kuulostelin olohuoneesta kantautuvia ääniä ja vaikutti siltä, että he olivat tehneet yömyssyt itselleen ja nyt naukkailivat niitä samalla ahmien toisiaan.

- ”Rakastan sinua, Kirsi.”, kuulin Markun sanovan hellästi vaimolleen.

- ”Niin minäkin sinua, Markku.”, vastasi Kirsi kujertaen miehelleen.

- ”Hyvää hääpäivää, rakas.”, tuntui Markku sanovan ja kuulosti siltä, niinkuin Kirsi olisi saanut jonkun lahjan, koska käärepaperia rapisteltiin.

- ”IHANA!”, huudahti Kirsi, jonka jälkeen seurasi kiihkeän suutelemisen ääniä. Olin tässä vaiheessa noussut pois piilostani siltä varalta, että minulle tulisi mahdollisuus paeta alakertaan, tai ainakin edes pois makuuhuoneesta. Kirsin ja Markun häärääminen olohuoneessa tarjosi odottamani tilaisuuden, enkä jättänyt sitä käyttämättä. Sukkasillani kenkiäni kantaen hyökkäsin portaisiin samalla kiittäen sitä arkkitehtiä, joka ei ollut piirtänyt puuportaita tähän. Pääsin livahtamaan huomaamatta alakertaan, jossa pistin kengät jalkaan. Kirsin ja Markun show yläkerrassa tuntui jatkuvan ja kiihtyvän äänistä päätellen, joten katsoin parhaaksi poistua asunnosta niin hiljaa kuin suinkin. Se onnistui täydellisesti. Jalat vapisten jännityksen helpottaessa viimeinkin pääsin kotiin. Hermoja rauhoittaakseni päätin tyhjentää loputkin viinipullosta. ”Kyllä tässä jo yhdelle naiselle on ollut jännitystä ihan riittämiin”, totesin itselleni ja siemaisin viiniä.

Viinin loputtua suoritin iltatoimet ja kömmin minäkin nukkumaan sekalaisten ajatusteni kera. Ennen nukahtamista mietin vielä, että uskaltaisikohan Kirsiltä kysyä kumiasuista jotain. Päätin hylätä senkin ajatuksen. ”Tai jos saisi kehiteltyä jonkun kivan jutun...”, tuumin, minkä jälkeen viimein nukahdin.

1

2217

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      301
      1293
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1057
    3. 64
      877
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      72
      871
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      422
      733
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      47
      649
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      72
      598
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      77
      584
    9. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      582
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      455
      576
    Aihe