Petos (huumeidenkäyttäjä huijasi)

Anonyymi

Jouduin huumeidenkäyttäjän huijaamaksi. En toki heti tiennyt että hänellä on päihdeongelma, kyseessä siis oli hyvässä ammatissa toimiva ja minulle entuudestaan tuttu mies. Hän esitti että oli minuun todella rakastunut ja puhui yhteisestä tulevaisuudesta, vaikka oli selvästi vain isossa rahapulassa (jälkeenpäin ajateltuna). Mies huijasi että hänen pankkikorttinsa katosivat ja myös nettipankki sulkeutui siksi turvallisuussyistä. Hän lainasi minulta sillin heti rahaa mm. autoon. Summa on yhteensä useita tuhansia euroja... Mies väitti että hänellä on säästötilillä valtava summa rahaa ja sieltä lupasi siirtää tililleni heti rahat kun nettipankki taas toimisi eli mahdollisimman pian. Nyt tästä kaikesta on kulunut jo vuosi ja hän ei ole maksanut euroakaan. Selityksiä on riittänyt ja hän on kertonut monenlaisia satuja, myös poliisille. Hän myönsi minulle että huijasi, koska oli pakko, omat rahat/palkat ovat menneet huumeisiin. Hänellä on ulosotossa isot velat, luottotietoja ei ole ja hän on meinannut saada häädönkin jo monta kertaa. Hän myös myi eteenpäin maksamaani autoa ja ilmeisesti jo sen sai myytyäkin, koska ilmoitus poistui Nettiautosta.
Tein rikosilmoituksen ja poliisi sanoi että ei ole petos, tutkintaa ei aloiteta. Kaikki kuitit ja tekstiviesteistä kopiot ym. on toimitettu poliisille ja asianajaja sanoi että on selkeästi petos, itseasiassa törkeä petos. Mies vain naureskelee minulle ja uhkaa kunnianloukkaussyytteellä, jos kerron hänen asioitaan missään. Hänen mielestään olen katkera ja tyhmä nainen ja hän ei aio maksaa mitään.
Mitä voin tehdä? Poliisi ei vastaa puheluihin/sähköpostiin. Mies varmasti jo huijaa seuraavaa naista jossain ja sai auton myytyään rahaa huumeisiin ison summan lisää.

Onko teillä vastaavia kokemuksia? Tämä tapahtui pääkaupunkiseudulla ja miehellä on aiempaa rikostaustaa myös.

2

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Petos on vaikea rikos, mitä kaikki asianajajat eivät hallitse. Taitamattomat tyrkyttävät poliisille yleensä velka-asioita, joita poliisi ei tutki.
      Petoksessa on neljä tunnusmerkkiä, joista jokaisen on toteuduttava, muuten kyse ei ole petoksesta. Poliisin päätöksestä voi toki aina kannella.

      Tunnusmerkit ovat:
      - erehdyttäminen
      - erehtyminen
      - omaisuuden disponointi
      - omaisuusvahinko

    • Anonyymi

      Eikö kenelläkään muulla ole kokemusta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1359
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      66
      1144
    3. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      207
      1136
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      194
      1125
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1029
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      983
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      896
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      124
      846
    9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      778
    10. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      755
    Aihe