Petos (huumeidenkäyttäjä huijasi)

Anonyymi

Jouduin huumeidenkäyttäjän huijaamaksi. En toki heti tiennyt että hänellä on päihdeongelma, kyseessä siis oli hyvässä ammatissa toimiva ja minulle entuudestaan tuttu mies. Hän esitti että oli minuun todella rakastunut ja puhui yhteisestä tulevaisuudesta, vaikka oli selvästi vain isossa rahapulassa (jälkeenpäin ajateltuna). Mies huijasi että hänen pankkikorttinsa katosivat ja myös nettipankki sulkeutui siksi turvallisuussyistä. Hän lainasi minulta sillin heti rahaa mm. autoon. Summa on yhteensä useita tuhansia euroja... Mies väitti että hänellä on säästötilillä valtava summa rahaa ja sieltä lupasi siirtää tililleni heti rahat kun nettipankki taas toimisi eli mahdollisimman pian. Nyt tästä kaikesta on kulunut jo vuosi ja hän ei ole maksanut euroakaan. Selityksiä on riittänyt ja hän on kertonut monenlaisia satuja, myös poliisille. Hän myönsi minulle että huijasi, koska oli pakko, omat rahat/palkat ovat menneet huumeisiin. Hänellä on ulosotossa isot velat, luottotietoja ei ole ja hän on meinannut saada häädönkin jo monta kertaa. Hän myös myi eteenpäin maksamaani autoa ja ilmeisesti jo sen sai myytyäkin, koska ilmoitus poistui Nettiautosta.
Tein rikosilmoituksen ja poliisi sanoi että ei ole petos, tutkintaa ei aloiteta. Kaikki kuitit ja tekstiviesteistä kopiot ym. on toimitettu poliisille ja asianajaja sanoi että on selkeästi petos, itseasiassa törkeä petos. Mies vain naureskelee minulle ja uhkaa kunnianloukkaussyytteellä, jos kerron hänen asioitaan missään. Hänen mielestään olen katkera ja tyhmä nainen ja hän ei aio maksaa mitään.
Mitä voin tehdä? Poliisi ei vastaa puheluihin/sähköpostiin. Mies varmasti jo huijaa seuraavaa naista jossain ja sai auton myytyään rahaa huumeisiin ison summan lisää.

Onko teillä vastaavia kokemuksia? Tämä tapahtui pääkaupunkiseudulla ja miehellä on aiempaa rikostaustaa myös.

2

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Petos on vaikea rikos, mitä kaikki asianajajat eivät hallitse. Taitamattomat tyrkyttävät poliisille yleensä velka-asioita, joita poliisi ei tutki.
      Petoksessa on neljä tunnusmerkkiä, joista jokaisen on toteuduttava, muuten kyse ei ole petoksesta. Poliisin päätöksestä voi toki aina kannella.

      Tunnusmerkit ovat:
      - erehdyttäminen
      - erehtyminen
      - omaisuuden disponointi
      - omaisuusvahinko

    • Anonyymi

      Eikö kenelläkään muulla ole kokemusta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      231
      7806
    2. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      45
      5360
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4832
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      76
      3527
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      2035
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      32
      2001
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1859
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      44
      1717
    9. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      144
      1714
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      38
      1672
    Aihe