mitä jos mopo kulkee 55

Anonyymi

mitä jos mun mopo kulkee suunnilleen 50-55kmh mutta ajan sillä aina rajotisten mukaisesti ja en koskaan aja ylinopeutta voiko poliisin pysäyttäessä tai katsastuksessa tapahtua jotakin vain koska se kulkee yli 45

oon uusi mopoissa ja tää on ensimmäinen niin mietin pitäiskö asialle tehdä jotain ja pistää kulkemaan hitaampaa vai onko näin ok?

kiitos jo valmiiksi vastauksista!

5

438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sakonhan siitä saa.

    • Paljonkohan tuo oikeasti kulkee? Oletko mitannut kännykän GPS:llä tai muulla navigaattorilla ajaen tasaista huippunopeutta jonkin aikaa?

      Mopojen nopeusmittarit nimittäin valehtelevat enemmän kuin Venäjän ulkoministeri. ; )

      Oletko ostanut moposi uutena vai tiedätkö muutoin, että sitä ei olla viritetty tai kureja poistettu? Jos mopoasi on roplattu laittomasti, niin murheita tulee tarkastuksessa, vaikket olisi ylinopeutta ajanutkaan. Toisaalta; jos et kiinnitä poliisin huomiota ajamisellasi, niin pysäyttäminen ja tarkistus on varsin epätodennäköistä.

    • Mopo saa laillisesti kulkea 50km/h todellista nopeutta, eli jos saat mittariin maksimissaan 55km/h niin todennäköisesti et pääse yhtään ylinopeutta.

      Ja nopeuden testaa käytännössä poliisi täysissä varusteissa joka hidastaa menoa sinuun verrattuna eli ei hätää.

      • Anonyymi

        45 todellista nopeutta. Eu asetus.


      • Anonyymi kirjoitti:

        45 todellista nopeutta. Eu asetus.

        Se on 45km ja plus tai miinus 5 km.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      138
      4816
    2. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      107
      2556
    3. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      66
      1623
    4. Näin asia on

      Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k
      Ikävä
      11
      1354
    5. 58
      1330
    6. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      158
      1221
    7. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1177
    8. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      34
      907
    9. Ajattele, miten häviävän pieni

      todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
      Ikävä
      49
      896
    10. Pieni vinkki miehelle

      Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
      Ikävä
      41
      859
    Aihe