Tietääkö kukaan kuka hän on ja miksi kulkee kerjäämässä ruokaa ihmisten ovella?
Kerjäävä mies koskella
18
2531
Vastaukset
- Anonyymi
Nimi on Kulkuri ja nälissään kerjää ruokaa.
- Anonyymi
Tubettaja, joka tekee tutkimusta. Pääsette kaikki Youtubeen! Toivottavasti annoitte syötävää =)
- Anonyymi
Viimeaikoina on saamiset olleet kehnoja...
- Anonyymi
Onko pyöreä vatsainen, lähempänä 70 vuotta oleva herrasmies? Kerjää myös Jämsässä lanttia.
- Anonyymi
Kammo
- Anonyymi
Mihin sille voi viiä ruokaa?
- Anonyymi
Eroaako hän jollain lailla teistä ihmisistä?
- Anonyymi
Joo, tiedän jotain kun kulkuri itse kertoi! Ovikello soi ja avasin, siellä seisoi hän muovikassi täynnä pulloja, kysyi että onko mulla antaa hänelle mitään syötävää? Ensin luulin että naapurit tekee pilaa tai olen piilokamerassa. Ajattelin että miksi sosiaalitoimistoksi hän luulee minua? Kysyi tarkemmin, että mikä on hänen juttunsa? Hän kulkuri vastasi, että on Turusta lähtenyt liikkeelle ja seuraa Jeesusta. Tämä on hänen elämän tapansa kerjätä ja kiertää. Pyysi jos saisi voileivän, nuudelin, makkaran tai mitä tahansa syötävää? Yes, jos joku on osannut lähteä Turusta poispäin, niin saa kyllä ruokaa sekä ilmoitti rehellisesti seuraavansa Jeesusta, niin hän sai makkaraa ja nuudeleita. Pikkuisen jäi kuitenkin harmittamaan, kun en huomannut kysyä että mihin on Jeesus mennyt edeltä kun hän seuraa häntä. Toiseksi en huomannut toivottaa turvallista matkaa kun voi joutua pitkänkin matkan pian kulkemaan?
- Anonyymi
Siunattua ja ihanaa matkaa hänelle täällä jämsässäkin❤️🙏
- Anonyymi
Kiitos sinulle hienosta toiminnasta ja tarinasta. Kun nyt ymmärrämme häntä niin pitääpä varata muonaa ja lämmintä vaatetta hänelle syksyn varalle, Aion myös kysyä onko hänellä ajokortti. Annan mieluummin vanhan autoni hänelle kuin otan romutustonnin valtiolta tulosa olevaan uuteen Hyundaihini .Tämähän on kiertotaloutta parhaimmillaan !
- Anonyymi
Joo, vaatetta tarviikin, kun kulki alasti sängyn patja pään päällä.
- Anonyymi
^Ota vuoteesi ja käy?
- Anonyymi
Näin tänään oli aika kesävaatteissa kun on syksy jo.
- Anonyymi
Mihin voi viiä vaatteita kun on jo aika kylmä? Kulkurille.
- Anonyymi
Kulkeeko Kulkuri vielä?
- Anonyymi
Eilen käveli Kenraalintietä pitkin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eilen käveli Kenraalintietä pitkin.
No ei ole reilussa kuukaudessa paljon matka taittunut. On ilmeisesti jäämässä elämän mittaiseen tarinaan noin ihan pysyvästi.
- Anonyymi
Kylmissään oli kenraalintiellä tänään
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?353832- 983434
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim1043358- 773148
"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m793115Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862805- 352590
- 692483
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se452432- 902166