Kaveri ongelmia

Anonyymi

Moi. Oon 13v tytsy ja ollaan oltu yhen tyypin Kaa jo 3 vuotta bestiksiä. Noh, se ongelma on siinä että meidän koulun a ja b luokat yhdisty ja meidän luokalle tuli uusia tyyppejä. Yks niistä on Saana (nimi muutettu). Mun besu ja Saana alko olee koko aika enemmän yhdessä ja nyt niistä on tullu parhaat kamut. Ite mä vihaan saamaa enkä vaan kestä sitä. Mun besu kuitenki haluu olla vielä mun kanssa besuja ja hengailla, mutta mulla on tän vuoden aikana pimahtanu joku päässä ja oon mustasukkainen ja suutun olemattomasta. Ku mun besu on pyytänyt mua hemgailee nii oon vaan vastannu tylysti että en pääse, ja oon tainnut sanoo niin jo aikas monta kertaa koska se ei enään usko. Saana laittaa koko aika sen ms juttua kuinka kivaa niillä on kahestaa ja mitä kaikkee ne tekee. (Saana vihaa mua yhtä paljo ku mä sitä). Tosta ei varmaan tajunnut mitään mutta pliis auttakaa. Oon muutenki yksinäinen koska kun aloin olee alussa mun besu Kaa ni kukaa ei halunnu olla enää mun Kaa. Meen nyt uuteen kouluun ja mulla on paljo mahiksia hankkii uusii frendei. Kertokaa jotain vinkkejä. Kandeisko mun kertoo mun besulle mitä mieltä oon ja yrittää olla vielä sen Kaa ja kestää saanaa. Vai pitäiskö mun vaan jättää vanhat taa ja aloittaa uudet kamut.😶✋ Välillä itken sen mun kamun perää ja välillä taas kiroon iteksee kuin perseestä ne on. Apuaaaa

3

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jatka elämääsi kavereiden osalta samanlaisena, älä välitä siitä Saanasta. Olet sen besusi kanssa ja teette kivoja juttuja kuten ennen. Ja kai se on ihan ok jos hänellä muitakin kavereita kuten tämä Saana?
      Tai voisitte Saanan kanssa yrittää ystävystyä, ei ole varmaan besustasi kovin kivaa jos kaksi todella hyvää kaverii ns. riitelee kumpi saa olla hänen kanssaan jne.

      Kannattaa myös siellä uudessa koulussa yrittää hankkia uusia kavereita, nyt hyvät mahikset kun vaihdat koulua ja siellä on uudet ihmiset.
      Jos mahdollista, kannattaa hankkia siis uusiakin ystäviä - eihän niitä ole liikaakaan.

      Sanon nyt myös sen, että saattajan olla, että se besusi "vetää välit", joten hyvä jos muitakin kavereita.

      Mutta yritä siis saada uusia ystäviä ja jatka samaan vanhaan tapaan besusi kanssa. Voit myös yrittää ystävystyä sen Saanan kanssa jos mahdollista - siitä tulee helpompaa teille kaikille jos olet hyvissä väleissä Saanankin kanssa.

      Myönnettäkööt, nykyään ei ole enää niin helppoa saada kavereita tietyistä syistä(joita en nyt jaksa alkaa kertomaan) kuin ennen. Silti voi yrittää.

      Tsemppiä sulle kuitenkin kaveriasioissa!

      - 14v tyttö

    • Anonyymi

      Itse olen kokenut samaa. Musta tuntui sillon, että vihaan sitä sun tapauksessa Saanaa ja olin tosi mustasukkainen. Musta tuli kans vainoharhane ja aloin aattelee, että tää Saana henkilö vihaa mua ja tää lun besu ei enää välitä. Mut sit meni aikaa ja huomasin ettei se Saana ookkaan niin kauhee tyyppi. Se viha oli johtunu vaan siitä mustasukkasuudesta. Me alettiin hengailla kolmisteen ja nykyään on kaikki aika hyvin. Suosittelen, että jatkat vielä besun kanssa. Koeta silti hankkia uudesta koulustakin kavereita:)

      T:13v tyttö

    • Anonyymi

      Mulla oli toi sama tilanne, mutta olin se sun bestis:D mulla ongelma oli se, että en vaan enää tykänny siitä vanhasta kaverista ja kun löysin uuden, niin oli luontevaa olla sen kaa. Nyt ei sit olla se vanhan kaverin kanssa enää väleissä, kun se alotti mykkäkoulun. Yhessä vaiheessa se vielä sano, et se ois halunnu olla mun kaveri, mutta sit se taas jatko sitä mykkäkouluu. Täävanha kaveri oli kans sellanen, et sen kanssa ei uskaltanu sanoo mitään, kun ei tienny mitä se seuraavaks sanoo. Se ystävyys ei vaan ollu enää ystävyyden arvosta. En siis tarkota sanoo, että sä oisit samanlainen ku mun vanha kaveri.

      No joo anyway, toivottavasti teillä on vähän selkeempää ja ootte saanu asiat selvitettyy🥲

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      5054
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      2841
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1290
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      100
      1268
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1210
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1084
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      883
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      835
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      763
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      35
      732
    Aihe