Metsästyksen rajoittamisesta

Anonyymi

En ota kantaa siihen onko metsästys hyväksyttävää,tai ei hyväksyttävää. Sehän riippuu siitä keneltä asiaa kysyy.
Vaan se mietityttää kuinka kädettömiä nämä vastustajat ovat. Tälläkin palstalla asiaa jauhetaan ilman mitään tulosta vuodesta toiseen.
Kuitenkin pienelläkin tahdolla ja yrittämisellä asiaan saisi tulosta.
Suomessa metsästys perustuu maanomistajilta vuokrattuun metsästysoineuteen. Tämän oikeuden voi kuka tahansa vuokrata, ja hinta on yleensä perin nimellinen. Mikään ei estä yksityistä henkilöä, tai yhdistystä vuokraamaan tätä oikeutta, ja rajoittamaan tai kieltämään metsästystä alueella, koska metsästysseura saa operoida vain vuokraamallaan alueella.

2

181

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin. Miten kuvittelet, että metsästyksen vastustaja vuokraa maat ja kieltää samalla metsästyksen alueella?
      Maanvuokraajahan sen sanelee miten hänen maillaan toimitaan. Kun tekee metsästysvuokrasopimuksen, niin silloin maanomistaja jo lähtiessä tietää vuokrata maansa metsästys käyttöön.
      Jos näin ei halua, niin silloin henkilö ei tee vuokrasopimusta seuran tai vastaavan kanssa.
      Mitä virkaa olisi tehdä maanvuokrasopimus metsästyksen vastustajan kanssa? Mitä siitä hyötyy?
      Jos tehdään oletus, että metsästyksen vastainen henkilö alkaa vuokraamaan maita omiin nimiinsä metsästyksen nimissä ja samalla kieltää näillä mailla metsästämisen, niin miten oletat, että maanomistaja asiaan suhtautuu joka on tehnyt vuokrasopimuksen metsästykseen vedoten?
      Sopimuksen voi irtisanoa koska vaan, jos vuokraaja ei esim toteuta maanomistajan tahtoa on se sitten hirvieläinten vähentäminen, pienpetojen pyynti yms.
      Ei sellaiset salasopimukset niinvain onnistu.
      Jostainsyystä maanomistajilla on poikkeuksetta hyvät suhteet metsästysseuroihin ja metsästykseen. Harvassa on ne sirpaleet, jossa maata ei haluttaisi vuokrata metsästyskäyttöön, koska poikkeuksetta metsästystä vastustavat henkilöt eivät omaa metsää ja sellaiset henkilöt eivät myöskään harrasta metsätaloutta. Kieltämässä ja rajoittamassa kyllä mielellään ovat muiden omaisuutta tai tekemistä metsäomaisuudellaan.

    • Anonyymi

      Maanomistaja on yleensä metsästäjä, joka on luovuttanut metsästysoikeuden seuralleen ja pääsee niin ikään muiden mailla metsälle.

      Jos joku haluaa raoittaa metsästystä, niin senkun ostaa sopivan metsätilan niin saa sen jälkeen päättää metsästetäänkö siellä vai ei.

      Mutta millä persaukiset viherpiiperöt mitään ostaa ???

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      287
      2279
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      1339
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      22
      1334
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      846
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      139
      823
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      729
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      240
      725
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      56
      560
    9. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      491
    10. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      478
    Aihe