tuontipyörän laitto kilpiin

miten nykyään tapahtuu toi pyörän laitto kilpiin,katsastetaanko ensin ja sitte käytetään tullissa jos tarvii,vai ilmottaako katsastusasema tiedot pyörästä tullille...ja saako tullilta heti siirtokilvet pyörään että saa liikenteeseen vai miten tämä homma toimii?.....kiitokset vastaajille!!!
3634
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

minulla homma toimi näin:Pyörä katsastus-asemalle syyniin,seuraavaksi Autovero ilmotuksen täyttö ja Tullissa sen esitys,sieltä päätöksen kanssa takaisin katsastus-asemalle ja sieltä kilvet. Ainakin Vaasan Tullissa sain päätöksen odotellessani,n.20 min. Toivottavasti tästä on sinulle apua.

Äänestä
  • ...kun tulli teki veropäätöksen,niin pitikö vero heti maksaa vai antoko ne jonkin pitusen maksuajan..???

    Äänestä

  • verosta.. kirjoitti:

    ...kun tulli teki veropäätöksen,niin pitikö vero heti maksaa vai antoko ne jonkin pitusen maksuajan..???

    maksoin käteisellä heti Tullissa.En osaa sanoa siitä maksuajasta,ehkä voit maksaa silloin kun haluat/on rahat kasassa.Kysymällä Tullista sekin selviää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kawasaki kirjoitti:

miten nykyään tapahtuu toi pyörän laitto kilpiin,katsastetaanko ensin ja sitte käytetään tullissa jos tarvii,vai ilmottaako katsastusasema tiedot pyörästä tullille...ja saako tullilta heti siirtokilvet pyörään että saa liikenteeseen vai miten tämä homma toimii?.....kiitokset vastaajille!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu