Tilanne on että asun pääkaupunkiseudulla omassa, perityssä asunnossa. Asunnon arvo on noin 200t.
Olen työtön, ja yrittänyt saada opinnot loppuun, mutta terveysongelmien takia näyttää huonolle että se ei onnistu. En ole koskaan ollut oikeassa kk palkkatyössä. Opintotukia ja pieniä avustuksia olen saanut vaihtelevasti.
Nyt en enään selviä vastikemaksuista ja perustoimeentulosta. En ole työtön koska yritän opiskella. Kela/kunta tuet ovat hyvin arvaamattomia, ja vaihtelevat. Välillä olen useamman viikon sairaana ja en saa opintoja eteenpäin. Ikää on jo 40 .
Voisin myydä asunnon ja mennä vuokralle, Tämä ei kuitenkaan kovin pitään auttaisi ja sen jälkeen olisin vielä huonommassa tilanteessa, siis lisäksi asunnoton. En ole hyvä raha-asioiden kanssa ja huono ajattelemaan sijoituksia. Jos myisin asunnon niin se varmasi veisi minulta pienetkin tuet.
Millä tavalla saisin raha-asiat jollain tavalla tasapainoon? Henkilökohtaiset menoni ovat todella pienet, ja olen jo vähentänyt myös ruuan määrä. En edes syö jokapäivä.
Käännekohdassa
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1322953- 61341
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2201296Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701171- 441129
- 371001
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38991Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133947- 47944
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36867