Iltalehden Hyökkäys Kannakselle-liitteessä

Anonyymi

Törsäke itki myös vuonna 1941 kuivuutta ja lannoitteiden puutetta, vaikka myi 1942 tiskin alta hyvällä provikalla. Oiskos ny syytä lähettää tarkastajat törsein mail, jos taas vetävät höplästä kuivuurest paasatessaan.

14

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ”Osa viljelijöistä pimitti jonkun määrän tuotannostaan. Maaseudulla oli tarkastajia, jotka saattoivat mm tarkistaa viljalaarin tai suorittaa lehmillä koelypsyjä niiden maidontuotannon selvittämiseksi. On kuitenkin varmaa, että osa tuotannosta siirtyi markkinoille ohi viranomaisten valvonnan. Etenkin eläinten kotiteurastuksissa tarkkoja lihamääriä oli vaikea valvoa. Suuria elintarvikkeiden pimityksiä sen sijaan oli todella vaikea toteuttaa.

      Vuosina 1943 ja 1944 tarkastettiin 30.000 tilaa ja niistä löytyi 5-6 milj. kg ylimääräistä viljaa.[10] Tämä teki noin 0,8% viljan kokonaistarpeesta.
      Viljan salaaminen ja luvaton jauhatus (eli vilja, josta viranomaiset eivät olleet tietoisia) käsittivät vain 6% kaikista 4.000 säännöstelyasioissa annetuista tuomioista.[11] Salaaminen on koskenut vain osaa viljelijän tuottamasta viljasta.
      Karjanlaskennassa jatkosodan jälkeen löydettiin vajaat 10.000 kanaa isompaa eläintä, joista ei oltu ilmoitettu viranomaisille.[12] Tämä oli noin 0,3% kanaa isompien eläinten määrästä (lehmiä Suomessa oli hieman yli miljoona päätä).”

      https://www.jyrkinen.fi/historia/salakauppa.html

      • Anonyymi

        Mitenkä niin vaikea? Kyllähän törsäke sai sen verran jemmattua että 'pensapulan' aikana pääsi myös lähimpään asutuskeskukseen kaupustelemaan eli kauppoja hieromaan.


    • Anonyymi

      ”Kulutustavaroiden kaupustelu (vaatteet, jalkineet, polkupyörän renkaat jne) leikkasi suuren osan salakaupasta.

      Kansanhuollon kannalta salakauppa on kuitenkin ollut marginaalinen ilmiö, vaikka otettaisiinkin huomioon, että tuomitut 500 henkilöä muodostivat vain murto-osan kaikista salakauppiaista ja viljelijöistä. Valtaosa säännöstelyrikoksista koski kulutustavaroita eikä kansanhuoltoa koskevaa elintarvikkeiden tuotantoa.”

      https://www.jyrkinen.fi/historia/salakauppa.html

      • Anonyymi

        Ei ainakaan Untamo Utrion mukaan koskenut. Tannerilainen demari Utrio muistaakseni kertoi myös Kansanhuoltoministeriön harkinneen armeijan lähettämistä kätköjä tutkimaan. Maalaisliittolaisen kansanhuoltoministerin vihjailtiin myös tahallaan viivöstyttävän elintarvikkeiden luovutuksia 1941 eli käytännössä sabotoivan Suomen sotaponnisteluja.


    • Anonyymi

      ”Oiskos ny syytä lähettää tarkastajat törsein mail, jos taas vetävät höplästä kuivuurest paasatessaan.”

      Oletkos aloittaja käynyt ollenkaan ulkona?

      ”Kulunut kesä on Forecan mukaan ollut ennätyskuiva. Sateita on ollut poikkeuksellisen vähän ja heinäkuussa on satanut paikoin alle 2 millimetriä. Tavallinen heinäkuun sademäärä useassa osassa Suomea on normaalisti 60–80 millimetriä.”
      https://www.iltalehti.fi/saauutiset/a/7df0d4d8-afe1-4ae9-b004-524ef190c195

      • Anonyymi

        Ainahan törsällä on kaikki pielessä mutta silti vaan vaurautta riittää. Linna on melko vaatimattomasti kuvannut Mäkilän kohdalla ilmeisesti punamulta lukijakuntaa ajatellen miten asiat todella olivat. Kovimmat Mäkilät tulivat lomilta taskut täynnä rahaa ja tavaraa kiitos mustan pörssin.


    • Anonyymi

      Mitäpä aloittaja jos poisuisit sieltä kaupungista missä kukat ja nurmikot on kasteltu vihreiksi veronmaksajain rahoilla etkä näinollen tietä kun kaupigin ulkopuolella ruohot ovat muuttuneet ruskeiksi ja koivut kellastuneen niinkuin syksyllä.

      Vaikka vihaat kovin maaseutua ei olisi sinullekaan pahitteeksi nähdä ettei siellä asu sen rikollisempaa porukkaa kuin kaupungissakaan vaan aivan tavallisia ihmisiä.
      Voisit pyytää lupaa käydä jossain maalaistalossa elämäsi ensimmäistä kertaa niin huomaisit että suurin osa viljelijöistä ei ole niitä ökyrikkaita suurmaanomistakapitalisteja joista kommarivanhempasi on sinulle kauhutarinoita lapsuudessasi kertonut.

      • Anonyymi

        Kyllähän siellä tilastojen mukaan asuu väkilukuun suhteutettuna hyvin ikävää porukkaa. Pelkästään luritukset Pukkilan Jaskasta, Isontalon Antista ja Rannanjärvestä kertoo minkälaista porukkaa siellä asuu.


    • Anonyymi

      Kiinnijääneet olivat vain jäävuoren huippu.

      • Anonyymi

        Oli tosiaan niin kuuma ja kuiva kesä, että se jäävuorikin oli tosi pieni. Mustat pilivet vaan seilas taivaalla, mutta vettä ei tullu. Nälänhätä uhkas , mutta propagandaosast valitti, kun ei työmiehiä saa mistään. Puu ja metsätuote kauppa Saksan kanssa pelasti vissiin totaali ruuan loppumisen?


      • Anonyymi

        Mistä tiedät? Elitkö silloin vai etkö vain voi hyväksyä asiaa jossa on jotain myönteistä viljelijöistä.


      • Anonyymi

        Ja nekin selvisi sakoilla. IKL-trokari keisareiden ja punakaartissa olleiden entisten torpparitrokarien ihannemaissa olisivat roikkuneet hirhessä, kuolleet rangaistuspataljoonan riveissä tai kaatuneet pakkotyössä. Meillä ei ollut yhtään kiinni saatua kätköjen tekijää Pärmin pataljoonan riveissä sen sulaessa monta kertaa kuiviin jatkosodan hyökkäysvaiheen aikana.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oli tosiaan niin kuuma ja kuiva kesä, että se jäävuorikin oli tosi pieni. Mustat pilivet vaan seilas taivaalla, mutta vettä ei tullu. Nälänhätä uhkas , mutta propagandaosast valitti, kun ei työmiehiä saa mistään. Puu ja metsätuote kauppa Saksan kanssa pelasti vissiin totaali ruuan loppumisen?

        Ja siihenkin oli pummipaskojen tulevat sekä sen aikaiset kaverit syypäitä. Törsäkkeelle kävi lopulta melko hyvin. Tienhaarassa esimerkiksi Pohjanmaan ruotsinkieliset pummitörsät tappeli vähähän, ja sitten oli rauhallista. Toista se oli Pärmin porukoissa, 'huonot ihmiset' tapettiin Pohjanmaan puukkosankarin ohjaamissa hyökkäyksissä lähes viimeiseen etenkin Sörkän sällien kieltäydyttyä hyökkäämästä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mistä tiedät? Elitkö silloin vai etkö vain voi hyväksyä asiaa jossa on jotain myönteistä viljelijöistä.

        Kyllä pummipaskojen kyky vältellä tulta etenkin Äyräpään ärjyjen ja luovutetun Karjalan isäntien talvisodassa kärsimien tappioiden takia on tunnettua. Lapin maanomistajat joutuivat tyhmyyksissään Kiestingin ja lopulta Kannaksella suurhyökkäykseen 1944. Pelkästään Lapin maanomistajien käyttäminen Kannaksella kesällä 1944 kertoo miten mielellään törsäke oli kotona mustassa pörssissä kauppaa hieromassa etulinjan sijaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      134
      10833
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      261
      4689
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      177
      4033
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      179
      3533
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      90
      3380
    6. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      49
      3310
    7. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      80
      3159
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      32
      2940
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      69
      1844
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      192
      1722
    Aihe