Onko mulla rintasyöpä

Anonyymi

Moi oon 13v tttö ja toinen rinta on isompi ja sitä kutiaa. Onko normaalia?😢. Ja sen saman puolen kainalokin on kehittyneempi.

Eli liittyykö vaan murrosikäön vai pitääkö huolestua?😥

2

250

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voiko joku pliis vastata😥

    • Anonyymi

      On normaalia. Kun rinnat kasvaa ja kehittyy, toinen on usein isompi kuin toinen. Rinnat saattaa olla hyvinkin kosketusherkät ja voi sattua jos niitä koskee, tämäkin on normaalia. Jos tulee jotain epämääräistä ihottumaa tms. voi johtua yksinkertaisesti raapimisesta tai hikoilusta, jokainen ihminen kehittyy omalla tavallaan. Tää rintojen kutina tai arkuus voi myös liittyä kuukautiskierron vaiheisiin ja epäsymmetria on täysin normaalia. Eihän kasvojenkaan molemmat puolet ole samanlaiset, jos katsoo nenän kohdalta voi esim. Toinen silmä olla ylempänä kuin toinen, kulmakarvat voi olla erilaiset, hiusraja voi mennä eri kohtaa jne.

      Ei tarvitse huolestua, sun keho vaan kehittyy. Jos pystyy vanhempien kanssa edes kohtuu luontevasti puhumaan kehosta nii tollasta voi myös äidiltä, isosiskolta, isoäidiltä, serkulta tms. kysellä, heillä on todennäköisesti omakohtaista kokemusta. Myös osa miehistä tietää paljon naisen kehityksestä.
      Sulla tulee varmasti olemaan vastaavaa huolta myöhemminkin. Itsellä on huolta välillä aiheuttanut mm.
      -kovat kuukautiskivut
      -runsas kuukautisvuoto
      -kuukautiset jatkuu pitkään (verta tulee vielä 9 päivän päästä vähän)
      -rintojen kutina ja arkuus
      -rinnoissa tuntuvat "patit" jotka on rasvakudosta tms.
      -genitaalialueen värin vaihtuminen tummemmaksi
      -valkovuoto
      -nivelsäryt
      -turvotus
      -ylimääräinen "ihosoiro" vaginassa jota näytettiin myös gynekologille ja joka loppuviimeks katkesi
      -jotkut mustelmat jotka sit on oudon värisiä tms.
      -menkkojen jääminen väliin
      -genitaalialueen kutiaminen
      -lämpöily kuukautis/hormonikierron yhteydessä

      Mikään näistä ei oo mua tappanut eikä ollut mitään vakavaa, onneksi mun äiti aloitti seksuaalikasvatuksen jo kun olin pieni ja otin asiat asioina. Tää on auttanut paljon siitä myöhemmin puhumiseen ja huolien kertomiseen. Jos perheessä näistä ei kuitenkaan puhuta niin tosiaan mahdollisuuksien mukaan voi kääntyä vaikka serkkujen tai isovanhempien puoleen, mielellään niiden puoleen jotka on muutaman vuoden vanhempia. Tosta puhuminen ja sen kuuleminen ettei oo mitään kuolemanvaaraa on kuitenkin tosi helpottavaa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      988
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      885
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      272
      827
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      74
      727
    5. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      726
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      71
      691
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      645
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      636
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      44
      607
    Aihe