Tehtävä fuusioreaktiosta

Anonyymi

Oletetaan, että vedessä on 1 deuteriumatomin sisältävä molekyyli jokaista 6000 vesimolekyyliä kohti. Samoin oletetaan, että kaikki yhdessä vesikuutometrissä olevat deuteronit saadaan käytettyä fuusioreaktiossa $_1^2 H(d,p)_1^3 H$. Tehtävänä olisi laskea, kuinka kauan tästä tulevalla energialla voisi toimia voimalaitos, jonka ottoteho on 400 MW.

Miten tuo lasketaan? Onnistuin selvittämään, että kuutiometrissä on noin 4,98*10^{25} raskasvesimolekyyliä. Mutta miten reaktion massavaje lasketaan?

10

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Wikin mukaan deuteriumin ja tritiumin fuusiossa vapautuu 16 MeV energiaa.

    • Anonyymi

      Wikin mukaan deuteriumia on osuus 0.015 % maapallon vedystä eli yksi aina 6666
      vetyatomia kohti. Vesimolekyylissä on kaksi vetyä. Mistähän tuo tehtävän "6000 vesimolekyyliä kohti" tulee ?

      • Anonyymi

        Pyöristämisestä. Ainemäärien suhde 1/6410 on yhden merkitsevän numeron tarkkuudella 1/6000.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pyöristämisestä. Ainemäärien suhde 1/6410 on yhden merkitsevän numeron tarkkuudella 1/6000.

        Poikkeama on tekijällä kaksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Poikkeama on tekijällä kaksi.

        Mitä tarkoitat?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä tarkoitat?

        Avauksessa sanotaan, että on 6000 D jokaista vesimolekyyliä kohti. Mutta vesimolekyylissä on kaksi vetyä. Wiki sanoo, että on yksi D aina 6666 vetyatomia kohti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Avauksessa sanotaan, että on 6000 D jokaista vesimolekyyliä kohti. Mutta vesimolekyylissä on kaksi vetyä. Wiki sanoo, että on yksi D aina 6666 vetyatomia kohti.

        Pahus, siis avauksen mukaan yksi D aina 6000 vesimolekyyliä kohti.


    • Anonyymi

      Kuutiossa vettä on 6.69E 028 vetyatomia. D-atomeja on niistä 1/6666 osa eli 1.0E 025. Kun nämä fuusioidaan tritiumin kanssa, niin energia riittää 400 MW “ottoteholla” 17.9 tunnin ajaksi.

      • Anonyymi

        Okei. Onkohan kirjan vastauksessa virhe, kun sen mukaan energia riittää 1,2 tunniksi?


    • Anonyymi

      Kysyin Tiede-lehden keskustelupalstalta. Sen mukaan notaatio on outo. Jos nyt oikein tulkitsin, niin notaation mukaan tulisi reaktioyhtälö, jossa on negatiivinen massavaje.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      29
      3528
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      96
      3236
    3. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      82
      3069
    4. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      3054
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      55
      2939
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2698
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2510
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      59
      2379
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      43
      2255
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      88
      2022
    Aihe