Oletetaan, että vedessä on 1 deuteriumatomin sisältävä molekyyli jokaista 6000 vesimolekyyliä kohti. Samoin oletetaan, että kaikki yhdessä vesikuutometrissä olevat deuteronit saadaan käytettyä fuusioreaktiossa $_1^2 H(d,p)_1^3 H$. Tehtävänä olisi laskea, kuinka kauan tästä tulevalla energialla voisi toimia voimalaitos, jonka ottoteho on 400 MW.
Miten tuo lasketaan? Onnistuin selvittämään, että kuutiometrissä on noin 4,98*10^{25} raskasvesimolekyyliä. Mutta miten reaktion massavaje lasketaan?
Tehtävä fuusioreaktiosta
10
97
Vastaukset
- Anonyymi
Wikin mukaan deuteriumin ja tritiumin fuusiossa vapautuu 16 MeV energiaa.
- Anonyymi
Wikin mukaan deuteriumia on osuus 0.015 % maapallon vedystä eli yksi aina 6666
vetyatomia kohti. Vesimolekyylissä on kaksi vetyä. Mistähän tuo tehtävän "6000 vesimolekyyliä kohti" tulee ?- Anonyymi
Pyöristämisestä. Ainemäärien suhde 1/6410 on yhden merkitsevän numeron tarkkuudella 1/6000.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pyöristämisestä. Ainemäärien suhde 1/6410 on yhden merkitsevän numeron tarkkuudella 1/6000.
Poikkeama on tekijällä kaksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Poikkeama on tekijällä kaksi.
Mitä tarkoitat?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä tarkoitat?
Avauksessa sanotaan, että on 6000 D jokaista vesimolekyyliä kohti. Mutta vesimolekyylissä on kaksi vetyä. Wiki sanoo, että on yksi D aina 6666 vetyatomia kohti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Avauksessa sanotaan, että on 6000 D jokaista vesimolekyyliä kohti. Mutta vesimolekyylissä on kaksi vetyä. Wiki sanoo, että on yksi D aina 6666 vetyatomia kohti.
Pahus, siis avauksen mukaan yksi D aina 6000 vesimolekyyliä kohti.
- Anonyymi
Kuutiossa vettä on 6.69E 028 vetyatomia. D-atomeja on niistä 1/6666 osa eli 1.0E 025. Kun nämä fuusioidaan tritiumin kanssa, niin energia riittää 400 MW “ottoteholla” 17.9 tunnin ajaksi.
- Anonyymi
Okei. Onkohan kirjan vastauksessa virhe, kun sen mukaan energia riittää 1,2 tunniksi?
- Anonyymi
Kysyin Tiede-lehden keskustelupalstalta. Sen mukaan notaatio on outo. Jos nyt oikein tulkitsin, niin notaation mukaan tulisi reaktioyhtälö, jossa on negatiivinen massavaje.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1342714Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2612297Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?221403- 1151072
- 961021
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041013Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13922Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La55818Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.50771Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.277742