suositella ketään yleismiestä/huoltomiestä, joka voi auttaa minua?
Vastaukset 15
- Anonyymi
Oikeasta paikasta olet osannut kysyä, täältä saattaa löytyä Nick Nailer !!
- Anonyymi
Kuules nyt paksukallo. Ei taida mennä perille. Nick Nailer on täystyöllistetty.
Jos jaksaa odottaa, niin Nick tekee saunan Etelä-Suomen alueella 65 euroa per tunti (ALV 24%). Saunan saa suunnitella itse tai antaa Nickin suunniteltavaksi Kiukaan kytkentä tulee kaupan päälle. Seinät ja katot mieluiten höylätystä lämpöpuusta. Lauteet saa juuri siitä matskusta kuin haluaa.
- Anonyymi
Sitä yleensä sanotaan saunan rakentamiseksi...
- Anonyymi
Jos kyseessä onkin valmis moduulisauna, eihän se ole kuin kytkee paikalleen.
- Anonyymi
Sen saunan rakentaminen vaatii taloyhtiön hallituksen luvan, ja sen saa vain käyttämällä koko ajan ammattilaisia. Hinnaksi tulee siis yli 20000 euroa.
Onko sen saunan rakentaminen sen arvoista?? - Anonyymi
Naapurin Pasia on kehuttu.
- Anonyymi
Ja nimenomaan EI mitään yleismies Jantusia. Hommassa lienee paljon erikois- ja luvanvaraistöitä ( sähkö, putki, vesieristys) joita saa ja kannattaa teettää vain asiansa osaavilla ammattilaisilla.
Mitä muuten tarkoittaa saunan asennus?- Anonyymi
Vesieristys ei ole luvanvaraista työtä. Eikä tavallinen putkityö. Sähkötyö on ainoa mihin tarvitaan luvat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vesieristys ei ole luvanvaraista työtä. Eikä tavallinen putkityö. Sähkötyö on ainoa mihin tarvitaan luvat.
"Vesieristys ei ole luvanvaraista työtä. Eikä tavallinen putkityö. Sähkötyö on ainoa mihin tarvitaan luvat."
Kun taloyhtiö ilmoittaa, että vesieristyksentekijällä pitää olla luvat ja, että putkitöihin kelpuutetaan vain hyvämaineinen putkiliike, niin sitten osakkaan pitää käyttää vaatimukset täyttäviä tekijöitä, tai saunaa ei rakenneta.
Lisäksi sitten tietenkin tarvitaan arkkitehtisuunnitelma, IV-suunnitelma, sähkösuunnitelma, vastaava mestarikin tarvitaan jo luvanhakuvaiheessa. Eli muutama tonni palaa ennen kuin edes rakentamista on fyysisesti aloitettu.
- Anonyymi
Olemme käyttänee tuttua puuseppää näihin hommiin. Soita hänelle.
- Anonyymi
Eikös jokainen suomalainen olekaan alan asiantuntija. Tämä tuli meikälle yllätyksenä. Kaikki tapaamani ovat olleet maaaailman parhaita tietäjiä niin saunojen, kiukaiden kuin ilmanvaihdon osalta.
Nyt löytyi yksi, eli aloittaja kuka ei olekaan mielestään asiantuntija.- Anonyymi
Kyllä aloittajakin on asintuntija. Nimittäin trollaamisessa. Ei kukaan voi olla niin idiootti, että etsii työntekijää, muttei ymmärrä kertoa missä päin Suomea.
- Anonyymi
Kirjoitustyylit ovat sen verran erilaisia, että kyseessä on tuskin sama kirjoittaja. Voitaisiin kyllä välillä yrittää kirjoittaa enemmän asiaan liittyvää kuin vain arvuutella kirjoittajia tai heidän tarkoitusperiään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kirjoitustyylit ovat sen verran erilaisia, että kyseessä on tuskin sama kirjoittaja. Voitaisiin kyllä välillä yrittää kirjoittaa enemmän asiaan liittyvää kuin vain arvuutella kirjoittajia tai heidän tarkoitusperiään.
Niinhän sinä kuvittelet jääden kuitenkin aina kiinni yksinpuheluistasi. Riippumatta palstasta missä milloinkin itseäsi tyydytät eli trollaat.
- Anonyymi
Turhien aloitusten ainoa tarkoitus on palstojen aktivointi !
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1591061En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44717Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.128666Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi23648- 44639
- 67615
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää161571Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal52560Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni34554Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34528