Auttakaa tietokoneen kanssa!

Anonyymi

Moi. Sain tänään lukiokoneen koululta. Sitä voi kuulemma käyttää kotona ja koulussa, siinä on jotenki eri läyttöjärjestelmät tms eri tilanteisiin? En todellakaan oo mikään ekspertti tietokone asioissa. Tarviin apua, koska tutkin tätä konetta kotona yksin, ja jotenki vaihoin sen järjestelmän siitä koulutilasta windows tilaan. En saa sitä enää takasin. Hirveä paniikki ku pitäs jo huomenna koulussa olla tää käytössä enkä viiti kysyä opettajalta miten toimia, kun olen ite menny tätä sörkkimään... auttakaa jooko heti!!

3

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pystytkö sammuttamaan ja uudelleen käynnistämään koneen vai meneekö se aina lepotilaan?

      tapoja sammuttaa aidosti esim. paina alt F4 työpöytätilassa
      https://www.isunshare.com/windows-10/4-ways-to-restart-and-shut-down-on-windows-10.html

      Jos et pysty valitsemaan käyttöjärjestelmää aidon käynnistymisen yhteydessä Windowsista täytyy muuttaa käynnistysasetuksia, jotka sallivat sen:

      https://windowsreport.com/choose-operating-system-windows-10/

      Seuraa ohjeita kohdassa 1. eli "1. Set a Default OS in Windows 10"

      Mutta mene vain tuolle asetussivulle, missä on System Startup ja Default Operating System. Siellä laita rasti ruutuun Time to display list of operating systems, ja valitse arvo sekunneissa.

    • Anonyymi

      Opettajalta voit aina kysyä apua, sitä varten he siellä ovat :)

      Asia kuin asia niin aina voi kysyä apua opettajalta, vahtimestarilta, rehtorilta tai toimistosihteeriltä...

      • Anonyymi

        voihan noinkin syleilevän myönteisesti ajatella. Unelmamaailman ruusupuun kukassa pörisee touhukas kimalainen. Totuus on valitettavasti toinen. Kuten me kaikki tiedämme, opettajan kasvatuksellinen perustehtävä on arvostella oppilaan tekemistä mitä suurimmalla ankaruudella. Haukansilmillänsä, hän, opettaja(tar) etsii oppilaan tekemiä virheitä. Virhe kun löytyy silloin punakynä käy, tulee rangaistus ja kassillinen opettavaisia lisätehtäviä. Kun opettaja kysyy pomppaat ripeästi pulpetin viereen seisomaam ja vastaat kuuluvalla äänellä. "Pietari, Pehr, Kalm oli oli suomalainen kasvitieteilijä, tutkimusmatkailija ja pappi. Hän oli ruotsalaisen Carl von Linnén oppilas" Jos änkytät, köhit ja itkeä tuherrat niin joudut nurkkaan. Virhe on silloin sinussa. Maailma on vahvoja ei heikkoja varten.
        Okei. hehe, kunhan vitsailin. Menit taas halpaan. Se oli 60 vuoden takaista maailmaa. Nyt onneksi voi ja pitääkin kysyä neuvoa jos on (o)saamattomuutta vaikkapa niissä tietokoneasioissa. DDD


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1078
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      893
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      773
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe