Huono kokemus Ruotsin risteilystä

Anonyymi

Ostin risteilyn paikallisten suosittelemasta matkatoimistosta. Minulle ja kaverilleni yritettiin aluksi myydä Commodore-hyttiä, jonka hinta vaihteli 220-300 euron välillä riippuen viikonpäivästä. Myyjä kertoi, että tarjolla on myös halvempia A- ja B- luokan hyttejä, mutta niitä hän ei suosittele.

Onnistuimme tinkimään iltalähdön risteilyn hintaan 90 euroa per henkilö. Tähän sisältyi oma A-luokan hytti, jossa oma vessa. Ainoa toiveemme oli, ettemme joutuisi minkäänlaiselle bileristeilylle.

Lippujen ostamisen jälkeen meidän piti palata takaisin toimistolle, sillä risteilyaluksen nimi oli unohtunut kirjoittaa kuittiin.

Lähtöpäivän aamulla menimme linja-autoasemalle sovittuun aikaan. Bussissa selvisi, että kyydissä oli useammalle eri alukselle menijöitä. Kun yksi oppaista alkoi nostattaa tunnelmaa kyselemällä ”oletteko valmiita juhlimaan?”, ajattelimme, ettei kysymys koske meitä.

Muutaman tunnin bussimatka Kajaanista Turkuun meni hyvin. Ongelmat alkoivat vasta perillä satamassa: meille kerrottiin, että valitettavasti meidän risteilyaluksemme, Baltic Princess, on epäkunnossa – joten koko ryhmä lähteekin risteilemään toisen yhtiön Viking Grace biletyslaivalla!

Tämä "Party boat" oli melkoinen rotisko. Laivassa oli reikiä, kaiteita puuttui, eikä kyytiin päässyt edes kunnollisia portaita pitkin: kannelle kiivettiin köydestä ja autonrenkaista askarrellun virityksen avulla. Itse meinasin pudota mereen saman tien.

Osa matkustajista oli maksanut risteilystään vain 60 euroa, toiset taas 120 euroa. Hinta vaihteli sen mukaan, mistä risteily oli ostettu ja kuinka sinnikkäästi tingitty. Tämä otti päähän aika lailla.

Ala carten ruoka oli sentään kohtuullista (ja "kohtuullisen" hintaista), mutta laivan buffetissa matkustajille tarjoiltiin lähinnä läskisoosia sun muuta suomalaista roskaa. Ja sekin ruoka loppui kesken. Aamupalalla jokainen matkustaja sai ainoastaan yhden kananmunan ja paahtoleipää! Laivan henkilökunnalla oli omat eväät: porokeittoa ja tuoreita kasviksia, joita me kateellisena kuolasimme vieressä.

Risteilyllä oli tarjolla ilmaista kaljaa. Happy hour kesti tunnin tai puolitoista. Ilmainen juoma oli perinteistä laatuolutta, Koff III:sta, joka tosin maistui edellisen päivän kaljalta.

Onneksi illan biletys ei ollut kovin hurjaa. Päädyimme pelailemaan juomapelejä hollantilaisten, saksalaisten ja ruotsalaisten matkustajien kanssa. Kukaan ei ollut kovin humalassa, ja suurin osa vetäytyi yöpuulle jo kymmenen aikoihin. Pessimistiset saksalaiset menivät nukkumaan pelastusliivit päällä.

Risteilyn ylivoimainen kohokohta oli vierailu autokannella, joka kuului risteilyn hintaan. Pelastusliivejä emme saaneet, koska erehdyimme kertomaan että osaamme uida.

Risteily ei vastannut odotuksia. Jos tekisin jotain toisin, niin lähtisin ainoastaan muutaman tunnin ostosristeilylle, ja maksaisin retkestä korkeintaan 50 euroa.

13

1285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Commodore-risteily lähteen vain illalla. Autokannella ei matkan aikana voi käydä. Kaikki muukin uivelon keksimää.

      Taisi tuo lapsuutesi muisto olla kova paikka. Kakara ei silloin päässyt ja henkinen kakara olet yhä.

      Melkoinen uivelo!

      • Anonyymi

        Autokannella ei tietenkään voi vapaasti rampata. Tuolla risteilyllä autokannella vierailu oli järjestetty ohjelmaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Autokannella ei tietenkään voi vapaasti rampata. Tuolla risteilyllä autokannella vierailu oli järjestetty ohjelmaan.

        Sekin on ehdottomasti ajon aikana kiellettyä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sekin on ehdottomasti ajon aikana kiellettyä.

        Ei suinkaan. Myös komentosillalla saa käydä, jos siellä vierailu on risteilyohjelmaan otettu. Kapteeni päättää loppupeleissä mitä hänen laivalla on sallittua.


    • Anonyymi

      Ennen kuin olit linja-autossa matkalla Turkuun, olitko nauttinut pieniä sieniä tai nuollut sammakkoa?

    • Anonyymi

      Turkulaisena en ymmärrä miksi laivalle tullaan risteilemään monen tunnin bussimatkan takaa. Onko periferiassa niin vähän ohjelmaa, että autolauttamatka tuntuu yhtä eksoottiselta kuin Karibian risteily.

      Sen ymmärrän, että Tuurin kyläkauppa ei aina kiinnosta.

      • Anonyymi

        Oulujärven risteilijöillä ei ole taxfreetä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oulujärven risteilijöillä ei ole taxfreetä.

        Mitä kalliimpi pullo, sen edullisempi se on taxfreessä.
        Jotta tulisi kunnon säästöt, ostetaan hienointa viskiä ja konjakkia.
        Sitten kotona lasketaan, että 30 € risteily maksoi 300€.


    • Anonyymi

      Tukholman laivat on niin last siisonia kuin voi vain olla. Joku Turku-Riika risteily saattaisi jopa kiinnostaa suurta yleisöä.

      • Anonyymi

        Kyllä suurta yleisöä kiinnostavat sekä Tukholman että Tallinnan risteilyt. Nuo muuta ovat pieni lisuke.


    • Karibian risteilyt tuntuvat kovin tylsiltä, varsinkin tämän videon jälkeen.
      https://areena.yle.fi/1-50277709

      Mielestäni merellä olo itsessään on suurempi elämys kuin laivojen huvittelukeitaat.

      • Anonyymi

        Nuo risteilyt ovat superelämyksiä.


    • Anonyymi

      Kannattaisi ensin käydä varustamon sivuilla katsomassa hintoja. Nyt vetelet noita päästäsi eikä moiseen sinulla ole mitään valmiuksia.

      Jos minulle tarjottaisiin commodorea tuohon hintaan, olisin heti ottanut. Sen listahinta kun on tollaset 900 € ja parvekkeella 1150 €. A-hytin hinta tollaset snadi 200 €.

      Commodoreen pääset vain ns. promenade-laivoilla. Muilla kun tuota hyttiluikkaa ei ole.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      2598
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      230
      1437
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      84
      1300
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      79
      1194
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      40
      1186
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      133
      1075
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      11
      1022
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      116
      900
    9. Kostan sulle vielä sen älyttömän julkisen nöyryytyksen

      Onneksi on lentokentällä kavereita... Kosto tulee olemaan muuten korkojen kanssa.
      Ikävä
      27
      871
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      78
      810
    Aihe