Huutava pula halvasta työvoimasta pääkaupunkiseudulla.

Anonyymi

Kuten otsikko jo kertoo halpatyövoimasta on pulaa. Jotkut yritykset ovat ilmaisseet huolensa ettei 10€ tunti saa palkattua riittävästi osaajia, kova pula olisi: tapahtumiin ei saada millään tekijöitä. Sama pätee ilmeisesti muuhun vartioimisliiketoimintaan.

18

1314

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paljon tuosta 80€ päivä jää verojen jälkeen käteen 50-60€ puhtaana koko päivän työstä. Kuulostaa kehitysmaapalkkiolta.

    • Anonyymi

      Kuulostaa ihan alan perustouhuilta.

      Aika moni vartija tekee työtä II tason liksalla, vaikka pitäisi maksaa III tason liksaa. Törkeimmissä tapauksissa sopimus on tehty III tason mukaan, mutta vartijalta kavalletaan se III tason palkka ja maksetaan II tason palkkaa!

      Vartioinnin osalta pakkaa on entisestään sekoittanut se, että tilapäisellä vartijakortilla voi tehdä vain neljä kuukautta hommia. Aikaisemmin oli mahdollista työskennellä neljä kuukautta per vuosi viitenä vuotena.

      Vastauksena tähän kaikkeen, on Securitas alkanut järjestää vartijakursseja lukiolaisille ja maahanmuuttajia yritetään rekrytoida firmaan myös työvoimapulaa paikkaamaan.

      Toisaalta on todettava, että työvoimapula koskee pääkaupunkiseutua ja muualla Suomessa on mistä valita työvoiman osalta. Kannattaa kuitenkin muistaa pks edustaa lähes puolta Suomen turvallisuusalan markkinoista.

    • Anonyymi

      Mitkä firmat maksaa vain 10 €/h, vaikka tekijöistä on pulaa?

      • Anonyymi

        No esim. SGL maksaa 9 €/h ja Local Crew maksaa arkena 10,20 €/h ja pyhinä vähemmän (kun lakisääteiset pyhälisät otetaan huomioon).


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No esim. SGL maksaa 9 €/h ja Local Crew maksaa arkena 10,20 €/h ja pyhinä vähemmän (kun lakisääteiset pyhälisät otetaan huomioon).

        No ei kyllä Maksa local noin vähän. Just töissä heillä.


    • Anonyymi

      Ei ole tarkoitus mollata firmoja, jokainen ottakoot itse asioista selvää.

      Tapahtumaturvallisuudesta kyse.

      Eräs firma erään kerran.

      • Anonyymi

        Miksi edes aloitit koko keskustelun, jos tarkoituksena ei ole lyödä faktoja tiskiin ja antaa lukijoille tarpeeksi tietoa, joiden perusteella voi arvioida esittämiesi väitteiden paikkaansapitävyyttä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi edes aloitit koko keskustelun, jos tarkoituksena ei ole lyödä faktoja tiskiin ja antaa lukijoille tarpeeksi tietoa, joiden perusteella voi arvioida esittämiesi väitteiden paikkaansapitävyyttä?

        Joopa joo


    • Työolot ja palkat kuntoon niin hyviä työntekijöitä löytyy ihan kotimaasta. Suomalaisia. Kuka lähtee töihin jos palkka ei riitä eämiseen eikä mihinkään. Turha huutaa työvoimapulaa. Työntekijöitä on vaikka kuinka paljon jos työstä maksetaan todella käypää palkkaa.
      Ammattitaidotonta työvoimaa tietysti löytyy mutta onko se järkevää.
      Kun yritys palkkaa työntekijän täytyy tietenkin työntekijän tuottaa yritykselle enemmän kuin mitä palkkaaminen maksaa.
      Ammatti/kielitaidoton halpatyövoima ei sitä tee ainakaan niin että yrityksen
      imago paranisi.
      Ensin kotimaisia ihmisiä töihin käyvällä palkalla jolla tulee myös toimeen ja sitten jos ei löydy riittävästä niin kouluttamalla lisää.
      Tänä päivänä ei juuri alle 15euron kannata lähteä töihin jos joutuu kulkemaan pidempää työmatkaa. Päivänselvää on että palkan täytyy riittää asumiseen,työmatkoihin ,ruokaan ja kaikkiin muihinkin menoihin. 9euroa/tunti ei riitä juurikaan kovin pitkälle.
      Hallitus /päättäjät voisi tiputtaa noita keksittyjä työnanajamaksuja (lukuunottamatta eläkemaksuja) ja auttaa yrityksiä palkkaamaan kotimaista työvoimaa etusijalla. Ihmisillä parempi palkka, enemmän kulutusta, enemmän verotuloja valtion kassaan ja samalla kulutuksen kasvaessa lisää työpaikkoja. Yksinkertainen yhtälö jota ei yksikään päättäjä ole koskaan ymmärtänyt.

    • Anonyymi

      Aika moni vartija pyytää varmasti lisää työvuoroja mutta vastaukseksi saa potkut. Sitten huudetaan työvoimapulaa..

      • Anonyymi

        Osa karttaa ylitöitä tehdään vain mitä listalla on.

        Tuossa yllähän oli noita palkkoja. SM liigassa varamiespalvelu maksoi 12,55€ / h. saivat paljon järkkäreitä.


    • Anonyymi

      Oisko pk seudun eventsit. 10€/h kukaan ei lähde töihin. Ongelmia hoitaa tapahtumia.

      • Anonyymi

        Ainahan Securitaksella on itketty intranetissä ja omassa lehdessä "miksi Securitaksen osaajat eivät tule töihin Eventsille". No ensinnäkin Eventsin portaalissa vuorot tulevat niin aikaisin tarjolle, ettei työvuorolistoja ole julkaistu. Kuka voi mennä pyytämään vuoroja, jos ei tiedä onko "oikea" työvuoro kyseisenä ajankohtana?!

        Lisäksi Eventsillä kohdellaan työvoimaa kuin kengänpohjista kaavittua paskaa... Siinä sitten haalit osaajia 10,50 euroa tunnissa palkalla. Yllättäen sitten jonkun juopuneen poistoon tarvitaan taktinen toimintaryhmä paikalle.


      • Anonyymi

        Securitaksen vartijalta pyyhitään jo annetusta työvuorolistasta kaikki työvuorot pois ja työvuorolista näyttää täysin tyhjää. Sitten itketään huutavaa työvoimapulaa kun kukaan ”ei suostu” tulemaan töihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Securitaksen vartijalta pyyhitään jo annetusta työvuorolistasta kaikki työvuorot pois ja työvuorolista näyttää täysin tyhjää. Sitten itketään huutavaa työvoimapulaa kun kukaan ”ei suostu” tulemaan töihin.

        Missäpäin kuulostaa tutulta 😂
        jopa nimikin tuli mieleen


    • Anonyymi

      Milloin miltäkin rupeaa tuntumaan sen mukaan listat tunteella. 😀😂

    • Anonyymi

      Ei työvuoroja pyytämällä voi saada potkuja sehän on vain positiivista.

    • Anonyymi

      Väkivallan riski, pitää ostaa omat varusteet, melu (kuulovaurio) ja joku nisti voi sylkäistä silmään. Kyllä siitä pitäisi saada se 150€ päivä eikä 50€ päivä netto.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1905
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      128
      865
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      123
      657
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      598
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      565
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      63
      503
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      270
      491
    11. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      487
    12. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      34
      463
    14. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      449
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      32
      441
    16. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      425
    17. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    19. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      9
      407
    20. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      406
    Aihe