Huutava pula halvasta työvoimasta pääkaupunkiseudulla.

Anonyymi

Kuten otsikko jo kertoo halpatyövoimasta on pulaa. Jotkut yritykset ovat ilmaisseet huolensa ettei 10€ tunti saa palkattua riittävästi osaajia, kova pula olisi: tapahtumiin ei saada millään tekijöitä. Sama pätee ilmeisesti muuhun vartioimisliiketoimintaan.

18

1314

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paljon tuosta 80€ päivä jää verojen jälkeen käteen 50-60€ puhtaana koko päivän työstä. Kuulostaa kehitysmaapalkkiolta.

    • Anonyymi

      Kuulostaa ihan alan perustouhuilta.

      Aika moni vartija tekee työtä II tason liksalla, vaikka pitäisi maksaa III tason liksaa. Törkeimmissä tapauksissa sopimus on tehty III tason mukaan, mutta vartijalta kavalletaan se III tason palkka ja maksetaan II tason palkkaa!

      Vartioinnin osalta pakkaa on entisestään sekoittanut se, että tilapäisellä vartijakortilla voi tehdä vain neljä kuukautta hommia. Aikaisemmin oli mahdollista työskennellä neljä kuukautta per vuosi viitenä vuotena.

      Vastauksena tähän kaikkeen, on Securitas alkanut järjestää vartijakursseja lukiolaisille ja maahanmuuttajia yritetään rekrytoida firmaan myös työvoimapulaa paikkaamaan.

      Toisaalta on todettava, että työvoimapula koskee pääkaupunkiseutua ja muualla Suomessa on mistä valita työvoiman osalta. Kannattaa kuitenkin muistaa pks edustaa lähes puolta Suomen turvallisuusalan markkinoista.

    • Anonyymi

      Mitkä firmat maksaa vain 10 €/h, vaikka tekijöistä on pulaa?

      • Anonyymi

        No esim. SGL maksaa 9 €/h ja Local Crew maksaa arkena 10,20 €/h ja pyhinä vähemmän (kun lakisääteiset pyhälisät otetaan huomioon).


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No esim. SGL maksaa 9 €/h ja Local Crew maksaa arkena 10,20 €/h ja pyhinä vähemmän (kun lakisääteiset pyhälisät otetaan huomioon).

        No ei kyllä Maksa local noin vähän. Just töissä heillä.


    • Anonyymi

      Ei ole tarkoitus mollata firmoja, jokainen ottakoot itse asioista selvää.

      Tapahtumaturvallisuudesta kyse.

      Eräs firma erään kerran.

      • Anonyymi

        Miksi edes aloitit koko keskustelun, jos tarkoituksena ei ole lyödä faktoja tiskiin ja antaa lukijoille tarpeeksi tietoa, joiden perusteella voi arvioida esittämiesi väitteiden paikkaansapitävyyttä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi edes aloitit koko keskustelun, jos tarkoituksena ei ole lyödä faktoja tiskiin ja antaa lukijoille tarpeeksi tietoa, joiden perusteella voi arvioida esittämiesi väitteiden paikkaansapitävyyttä?

        Joopa joo


    • Työolot ja palkat kuntoon niin hyviä työntekijöitä löytyy ihan kotimaasta. Suomalaisia. Kuka lähtee töihin jos palkka ei riitä eämiseen eikä mihinkään. Turha huutaa työvoimapulaa. Työntekijöitä on vaikka kuinka paljon jos työstä maksetaan todella käypää palkkaa.
      Ammattitaidotonta työvoimaa tietysti löytyy mutta onko se järkevää.
      Kun yritys palkkaa työntekijän täytyy tietenkin työntekijän tuottaa yritykselle enemmän kuin mitä palkkaaminen maksaa.
      Ammatti/kielitaidoton halpatyövoima ei sitä tee ainakaan niin että yrityksen
      imago paranisi.
      Ensin kotimaisia ihmisiä töihin käyvällä palkalla jolla tulee myös toimeen ja sitten jos ei löydy riittävästä niin kouluttamalla lisää.
      Tänä päivänä ei juuri alle 15euron kannata lähteä töihin jos joutuu kulkemaan pidempää työmatkaa. Päivänselvää on että palkan täytyy riittää asumiseen,työmatkoihin ,ruokaan ja kaikkiin muihinkin menoihin. 9euroa/tunti ei riitä juurikaan kovin pitkälle.
      Hallitus /päättäjät voisi tiputtaa noita keksittyjä työnanajamaksuja (lukuunottamatta eläkemaksuja) ja auttaa yrityksiä palkkaamaan kotimaista työvoimaa etusijalla. Ihmisillä parempi palkka, enemmän kulutusta, enemmän verotuloja valtion kassaan ja samalla kulutuksen kasvaessa lisää työpaikkoja. Yksinkertainen yhtälö jota ei yksikään päättäjä ole koskaan ymmärtänyt.

    • Anonyymi

      Aika moni vartija pyytää varmasti lisää työvuoroja mutta vastaukseksi saa potkut. Sitten huudetaan työvoimapulaa..

      • Anonyymi

        Osa karttaa ylitöitä tehdään vain mitä listalla on.

        Tuossa yllähän oli noita palkkoja. SM liigassa varamiespalvelu maksoi 12,55€ / h. saivat paljon järkkäreitä.


    • Anonyymi

      Oisko pk seudun eventsit. 10€/h kukaan ei lähde töihin. Ongelmia hoitaa tapahtumia.

      • Anonyymi

        Ainahan Securitaksella on itketty intranetissä ja omassa lehdessä "miksi Securitaksen osaajat eivät tule töihin Eventsille". No ensinnäkin Eventsin portaalissa vuorot tulevat niin aikaisin tarjolle, ettei työvuorolistoja ole julkaistu. Kuka voi mennä pyytämään vuoroja, jos ei tiedä onko "oikea" työvuoro kyseisenä ajankohtana?!

        Lisäksi Eventsillä kohdellaan työvoimaa kuin kengänpohjista kaavittua paskaa... Siinä sitten haalit osaajia 10,50 euroa tunnissa palkalla. Yllättäen sitten jonkun juopuneen poistoon tarvitaan taktinen toimintaryhmä paikalle.


      • Anonyymi

        Securitaksen vartijalta pyyhitään jo annetusta työvuorolistasta kaikki työvuorot pois ja työvuorolista näyttää täysin tyhjää. Sitten itketään huutavaa työvoimapulaa kun kukaan ”ei suostu” tulemaan töihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Securitaksen vartijalta pyyhitään jo annetusta työvuorolistasta kaikki työvuorot pois ja työvuorolista näyttää täysin tyhjää. Sitten itketään huutavaa työvoimapulaa kun kukaan ”ei suostu” tulemaan töihin.

        Missäpäin kuulostaa tutulta 😂
        jopa nimikin tuli mieleen


    • Anonyymi

      Milloin miltäkin rupeaa tuntumaan sen mukaan listat tunteella. 😀😂

    • Anonyymi

      Ei työvuoroja pyytämällä voi saada potkuja sehän on vain positiivista.

    • Anonyymi

      Väkivallan riski, pitää ostaa omat varusteet, melu (kuulovaurio) ja joku nisti voi sylkäistä silmään. Kyllä siitä pitäisi saada se 150€ päivä eikä 50€ päivä netto.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      85
      1369
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      20
      1112
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      62
      1053
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      908
    5. 62
      803
    6. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      770
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      69
      734
    8. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      24
      710
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      692
    10. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      39
      648
    11. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      647
    12. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      626
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      52
      596
    14. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      36
      575
    15. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      19
      537
    16. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      535
    17. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      530
    18. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      68
      527
    19. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      525
    20. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      496
    Aihe