Kotiintuloajat

Anonyymi

Morjestaaa

Oon 15v, eli juuri ysiluokan aloittanut tyttö ja mietin tässä että millaisetkohan kotiintuloajat teillä muilla on? Koen että minun täytyy olla ihan kohtuuttoman aikaisin kotona. Arkena viimeistään kahdeksalta, ja viikonloppuisin ihan viimeistään kymmeneltä. Olen hyvä koulussa, ( kasin tai ysin oppilas) teen läksyt yms heti kun pääsen koulusta, ja iltaisin todella tylsää kun ei ihan kahdeksalta viitsisi mennä nukkumaan. Lisäksi joka ilta täytyy viideltä käydä kotona syömässä, sillä vanhempani haluavat koko perheen syövän yhdessä. Sinänsä ymmärrän sen, mutta miksi se pitää tehdä joka ilta... Kertokaa millasia sääntöjä teijän perheissä on, kiinnostais.

4

109

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Moi, oon 15v tyttö kans.

      Mulla kotiintuloajat arkena klo 21 joka minusta ihan kohtuullinen, ottaen huomioon sen, että useasti kouluni alkaa kahdeksalta.
      Viikonloppuisin sitten klo 23, tosin sitten jos on pidempi loma kuten kesäloma kotiintuloaika viimestää klo 4.00 aamuyöllä.
      Viikonloppuina toi 23 on ihan hyvä mun mielestä ja kesäisin kans hyvä toi 4.00 et ei tarvitse sentään koko kesäyötä kotona nukkumassa ku frendit ajelemas ja pitämäs hauskaa nii onneks saan olla kumminkin mukana.
      Tosin pitää pitää yhteyttä vanhempii eli kertoo suurinpiirtein mis menee ja kertoo millon tulos kotiin.
      Meil ei syödä yhdessä kosk ei melkee kukaan oo samaa aikaa kotona toisten kans nii syyään silloin ku ollaa kotona joten voin olla päivisin iha muualla ku ei tarvi tulla syömään.

      Mäki sillee oon iha hyvä koulussa saan kokeista yleensä kasei ja ysei ja kasiluokan ka oli 9.2.

      Eli saan olla kylillä aika pitkäänki ainaki pitkil lomil mut pittää ilmotella mis menee ja millo tulos kotia.

      Oishan se sullekki kiva välil olla koko pvä menos eikä tarvis joka ikinen päivä kello viisi tulla syömään (?)
      Voisit vaik keskustella vanhempies kans noista ajoista ja ehdottaa jos vähä myöhempää voisit olla (siis jos haluut)

    • Anonyymi

      Oon 15v tyttö ja mulla kotiintuloaikoja ei oo, koska tuun kyllä kotiin aina viimestään 22 aikoihin. Ruuat saan syyä millon huvittaa yms. Nukkumaanmenoaikoijakaan ei oo, mut kyl siitä ite kärsii ku menee myöhää nukkuun. Ei oo mitää sääntöi hirveesti mulla, ku huolehin omist asioist ja ka oli 8 päättäris yli 9. Rahaaki saan käyttää ihan mihkä haluyn vaiks tietty karkit yms näkyy kropas jos vetää paljo...että huolehin omist asioist nii all good 😂

    • Anonyymi

      Sentään sinun vanhemmat huolehtii sinusta ja olette yhdessä, vaikka vain syömisen ajan. Monilla ei ole tuollaista luksusta.

    • Anonyymi

      Ihan hyvä on aikaiset kotintulo ajat.Se on välitämistä ja rakkautta lasta kohtaan .Kun laitetaan rajat. Turha valitaa ,muut sitä tätä.Heistä ei huolehdita,ei välitetä.Kuhan ovat nurkista pois. Viellä jos asut 18v.kotona. Vanhempien elätetävänä, he märävät kotintulo ajat.Kenen leipää syöt,sitä totelet vaikka olisit täysikäinen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      512
      8739
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      139
      6027
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      351
      5077
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      63
      4706
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      91
      4290
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4013
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      181
      3873
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1808
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1364
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      939
    Aihe