Katoin tossa äskettäin TSH Sormusten ritarit elokuvan(varmaan sadannen kerran.:D) ja sit siel kaivoksilla(tarkoitan niitä kääpiöiden kaivoksia,Gimlille ne jotain sukua oli..) oli se hauta, johon loisti päivänvalo,niin oliko se joku kuninkaan huone? tai siis se mis se "valtaistuin on"...:)
Sori toi on vähän sekava...^^
Tietääkö kukaan?
Winkie
1
434
Vastaukset
- jawetus
Joo, se oli se huone, johona oli Balinin valtaistuin ja hänen epäonnistuneen Morian valtausyrityksen "linnoitus".
Balin oli Fundinin poika, Durinin kansan pomo ja Bilbon kavereita. Periaatteessa Balin oli korkeimman kääpiökansan johtaja, joten ihan pikkuhemmosta ei ollut kyse.
Gimlin isoisoisoisä oli Durinin kansan johtaja Náin II, eli ei se Balin nyt ihan läheistä sukua Gimlille ollut. Olipahan vaan Gimlin isäpapan kavereita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1682827
- 2012107
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.592091- 711776
- 921658
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91561- 841278
- 811090
- 951049
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2011049