Moikka kaikille!
Tällästä vaan tässä ajattelin kysellä, että mitenkä monta isosta on mahdollista saada samalle leirille?
Ajattelimme kavereitteni kanssa mennä kolmestaan samalla leirille. Olemme myös miettineet menevämme viidestään. Kolmea pitäisin jo mahdollisena, mutta viisi saattaa olla jo liikaa?
Tuota viiden porukkaa saattaa myös vaikeuttaa se, että meitä on 1 tyttö ja 4 poikaa. Onko eri sukupuolen edustaja määrille isosissa siis mitään erityistä merkitystä?
Onko leirillä pakko olla yhtään ”kokenutta” isosta vai voivatko kaikki olla uusia tai riittääkö yksi ”kokenut” isonen?
Tiedämme myös kaikki hyvin, että isosen tehtävä on auttaa pikkuisia saamaan paras mahdollinen leiri, mutta uskomme sen onnistuvan parhaiten tutussa porukassa.
Kiitos jo valmiiksi kaikille vastaajille! <3
Isoseksi samalle leirille kavereiden kanssa?
3
499
Vastaukset 3
- Anonyymi
kannattaa varmaan omasta seurakunnasta kysyä, meillä ainakaan ei kavereitten kanssa laiteta ainakaan jos kysyy
- Anonyymi
Moi! Meidän seurakunnassa ainakin on sellanen systeemi että isosporukat jaetaan silleen että tulis mahollisimman erilaisia tyyppejä. Porukka joka vähän niinku täydentää toisiaan ja tulis toimimaan hyvin yhdessä.
Me ei saada toivoa isoskavereita vaan lähtökohtasesti on se et kaikki tulee toimeen kaikkien kanssa ja jokanen isonen on kaveri. Vaikkei isoset tuntiskaan toisiaan ennestään kovin hyvin niin leireillä isosten välinen yhteishenki yleensä toimii moitteettomasti. Niinkuin mainitsitkin niin isoset ovat leireillä riparilaisia varten joten on tärkeää että isosista löytyy erilaisia tyyppejä. Jokaisella omat vahvuutensa.
Meidän seurakunnan systeemi kans on että isosia on yleensä 5. Poikia on vähintään aina ollut 2 joskus 3 ja tyttöjä kans 2 tai 3. Kokeneita isosia on tärkeä olla mukana porukassa niinkuin myös niitä ei niin kokeneita. Molemmat voi oppia jotain uutta toisiltaan. Meillä siis isosporukat koostuu yleensä eri ikäisistä isosista mutta ikäeroa ei niinkään huomaa.- Anonyymi
Sama kuvio, eli ainakaan tietoisesti kaveriporukoita EI laiteta samalla leirille. Tarkoitus on kuitenkin tutustua ja toimia uusien ja erilaisten ihmisten kanssa. Valmiit kaveriporukat johtaa helpommin porukan klikkiytymiseen ja siihen että osa jää tämän valmiin piirin ulkopuolelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 100822
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.361770Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38589- 64560
- 46550
- 30546
- 66536
Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48527Jos se onkin niin
Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se27522En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä
Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.25520