Isoseksi samalle leirille kavereiden kanssa?

Anonyymi

Moikka kaikille!

Tällästä vaan tässä ajattelin kysellä, että mitenkä monta isosta on mahdollista saada samalle leirille?

Ajattelimme kavereitteni kanssa mennä kolmestaan samalla leirille. Olemme myös miettineet menevämme viidestään. Kolmea pitäisin jo mahdollisena, mutta viisi saattaa olla jo liikaa?

Tuota viiden porukkaa saattaa myös vaikeuttaa se, että meitä on 1 tyttö ja 4 poikaa. Onko eri sukupuolen edustaja määrille isosissa siis mitään erityistä merkitystä?

Onko leirillä pakko olla yhtään ”kokenutta” isosta vai voivatko kaikki olla uusia tai riittääkö yksi ”kokenut” isonen?

Tiedämme myös kaikki hyvin, että isosen tehtävä on auttaa pikkuisia saamaan paras mahdollinen leiri, mutta uskomme sen onnistuvan parhaiten tutussa porukassa.

Kiitos jo valmiiksi kaikille vastaajille! <3

3

500

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      kannattaa varmaan omasta seurakunnasta kysyä, meillä ainakaan ei kavereitten kanssa laiteta ainakaan jos kysyy

    • Anonyymi

      Moi! Meidän seurakunnassa ainakin on sellanen systeemi että isosporukat jaetaan silleen että tulis mahollisimman erilaisia tyyppejä. Porukka joka vähän niinku täydentää toisiaan ja tulis toimimaan hyvin yhdessä.

      Me ei saada toivoa isoskavereita vaan lähtökohtasesti on se et kaikki tulee toimeen kaikkien kanssa ja jokanen isonen on kaveri. Vaikkei isoset tuntiskaan toisiaan ennestään kovin hyvin niin leireillä isosten välinen yhteishenki yleensä toimii moitteettomasti. Niinkuin mainitsitkin niin isoset ovat leireillä riparilaisia varten joten on tärkeää että isosista löytyy erilaisia tyyppejä. Jokaisella omat vahvuutensa.

      Meidän seurakunnan systeemi kans on että isosia on yleensä 5. Poikia on vähintään aina ollut 2 joskus 3 ja tyttöjä kans 2 tai 3. Kokeneita isosia on tärkeä olla mukana porukassa niinkuin myös niitä ei niin kokeneita. Molemmat voi oppia jotain uutta toisiltaan. Meillä siis isosporukat koostuu yleensä eri ikäisistä isosista mutta ikäeroa ei niinkään huomaa.

      • Anonyymi

        Sama kuvio, eli ainakaan tietoisesti kaveriporukoita EI laiteta samalla leirille. Tarkoitus on kuitenkin tutustua ja toimia uusien ja erilaisten ihmisten kanssa. Valmiit kaveriporukat johtaa helpommin porukan klikkiytymiseen ja siihen että osa jää tämän valmiin piirin ulkopuolelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1281
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      898
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      814
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      642
    6. 32
      635
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      533
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe