Missä ihmeessä Suomessa voisi opiskella hollannin kieltä? Tarkistin Kalliolan kansanopiston mutta sielläkään ei näytä alkavan:(.
Tai sitten paikan päällä? En ole opiskelija vaan vuoden sisällä muuttamassa maahan joten kielitaitoa olisi hyvä olla jotenkuten hallinnassa:).
Kiitos neuvoista!
Hollannin kieli?
5
2486
Vastaukset
- Yodi
Hei kaima! :)
Olen viimeaikoina ollut kaikennäköisten ja kielisten "hollantisivustojen" kanssa tekemisissä ja törmäsin ihan kuin sinulle tehtyyn osoitteeseen:
http://www.undutchables.nl/courses/
sieltä saattaa löytyä apua..tai sitten ei, mutta kannattaa ainakin yrittää! - Marianne
Ainakin Helsingin yliopiston kielikeskus tarjoaa hollannin kursseja, tosin ei-opiskelijoille nämä ovat tietääkseni maksullisia. Katselepa siis sieltä: www.helsinki.fi/kksc
- Johanna
Kiitos kaikista näistä hyödyllisistä vinkeistä:). Helsingin yliopiston kielikeskusta joskus tutkin mutta luulin että se oli vain siellä opiskeleville. Täytyykin tutkin uudelleen asia:=)!
Ja Hollannissa kielen opiskelu tietenkin olisi vielä tehokkaampaan mutta katsotaan nyt jos saan alun kotimaasta! Hyvähän se olisi koska kuten kirjoitinkin; muutan ensi vuonna Groningenin liepeille.
- kesäyliopisto
itse kävin aikanaan kesäyliopiston puolella hollannin kurssin, olin opiskelija muualla mutta tietääkseni ei tarvitse olla opiskelija ollenkaan
- klompen
Tunnettu tosiasiahan on että hollanti ei ole kieli vaan kurkkutauti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait253148Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3793Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68760Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3710Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha35607Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32601Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es20549- 41540
Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3529- 40521