Ajatelkaa nyt, tää virus ei leviä cittarissa, prismassa eikä alkossa. Jännä miten se leviää vain pienyrittäjien tiloissa. 🤔
Jännä tämä korona.
Anonyymi
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jaa, onko lidl joku pikku yrittäjä?
Kaikella ystävyydellä. Yritä jo ymmärtää, että kaupoissa vain käväistään, kun taas pieten yritysten tiloihin jäädään "seurustelemaan" (valitettavasti):
Ravintolat, yökerhot, baarit, kapakat, terassit, bizzeriat, diskot, pelikasinot, pelihallit, kuntosalit, teatterit, sisäkonsertit, oopperat, kirkot, kirjastot yms...
Ihmettelin, miksi IRKUSSA ilmeni tartuntoja. Joku kertoikin ilmeisen syyn:
Ohikulkijat, esim Viinijuhlien asiakkaat käväisivät Lidl`issä "mennen, tullen ja palatessa", hah hah haaa!!!...
Viinaahan on Alkossa jokapaikassa Viinahan tappaa kaikki bakteerit ja desinfioi paikat Viinakauppahan on turvallisinpaikka näin koronaaikana
cittarissa,prismassa ja alkossa asiakkaat suojaavat itsensä maskeilla.Pienyrittäjien keskuudessa EI!
Siellä on ollut vain altistuksia, muttei suuremmin ole seuranut tartuntoja, koska suurin osa käyttää maskia, mutta pienyrittäjien tiloissa, kuten ravintolat, ei maskeja käytetä.
Miten altistus määritellään, onko karanteeniin määrätyn joku tunnistanut paikassa, joka ilmoitetaan mahdolliseksi altistumis paikaksi vai onko joku siellä ilman maskia ollut ja yskinyt, köhinyt ja aivastellut, jolloin todetaan, että on tapahtunut altistus.
Jos on käyttänyt riittävän tehokasta maskia eli FFP2/FFP3 maksia, niin on välttynyt altistukselta, koska maski antaa suojan.
Minulla on FFP3 maski, kun käyn kaupassa ostoksilla ja ravintoloissa en käy, en ole sellaisissa paikoissa muulloinkaan käynyt, kun on kallista sellaisissa paikoissa käydä syömässä, eihän ruokakaan maistu, kun on siitä joutunut paljon maksamaan ja samalla rahalla saa kaupasta elintarvikkeita, joista valmistaa useaksi päiväksi ruokaa, jonka ravintolassa hotkaisee yhtenä kertana alas.
Vesiveijarissa sekä uudessa Lidlissä korona ainakin näkyy saavan suorastaan täystuhoa aikaan. Vain yksi tapaus ravintoloiden osalta raportoitu viime keväänä tapahtuneen hienostoravintolassa.