Jukka Lahden surma ja halosta löytynyt dna, yhteys Lukkarisen surmaan?

Anonyymi

Miksi Lahden ja Auerin takkahuoneen halosta löytyneestä krp:n poliisin dna:sta ei ole vedetty mitään johtopäätöksiä?

Myöskään häkenauhalta kuultavissa ja audiovisuaalisesti nähtävissä oleva Jukka Lahden huuto"Joop häivyy" oli liian vaikea tai epäselvä krp:n tutkijalle tai tutkijoille.

Lahti ilmeisesti luuli, että naamiomies oli joku Joop. Samanniminen hlö oli myös poliisin epäilty alkuvaiheessa.

Sitten jotain tapahtui ja Auerista alettiin leipoa väkisin syyllistä.

Aiemmin v. - 90- 91 ns. Järvenpään sarjamurhaajan uhri Tuula Lukkarinen löydettiin Hikiän tien metsätien alueelta läheltä hiekkakuoppa, jonne oli edellisenä syystalvena viety eräs Hellu, joka pääsi ilmeisesti samaa Lukkarisen myöhemmin surmannutta hullua pakoon.

Murha ajalla on ilmeinen yhteys Hikiäntien alueelle ja kuin sattumalta siellä on tila nimeltä Töyräs, mikä on myös tapauksen tutkinnanjohtajana olleen krp:n poliisin nimi. Tämä on tietysti vain spekua, mutta on outoa, että mitään näyttöä ei olla saatu, vaikka dna:sta lähtien poliisilla on ollut hallussa todisteet.

8

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paitsi halon dna, myös salaperäiset Lahden soitot Porvoon poliisille ennen surmaa viittaavat Jukka Lahden murhan takana olleen poliisin. Kukapa itseään paljastaisi?


      "Salaperäiset Porvoon soitot

      Jo heti surmatutkinnan alkuvaiheessa tiedettiin Jukka S. Lahden puhelimesta puhutun viidesti Porvoon poliisilaitokselle, tuona kohtalokkaana vuonna. Sitä ihmeteltiin, koska Lahdella ei tiedetty olleen mitään yhteyksiä Porvooseen, saati Porvoon poliisiin. Asiaa ei kuitenkaan tutkittu, mikä on aika hämmentävää. Soitoista laadittiin lisätutkinta vasta keväällä 2012, ja sekin jäi vajaaksi.

      Kaikki puhelinsoitot Jukka S. Lahden ja Porvoon poliisilaitoksen välillä kulkivat saman vanhemman konstaapelin pöytäpuhelimen kautta. Siihen soitettiin, tai siitä soitettiin. "

      Lähde mikkoniskasaari. fi ym.

    • Anonyymi

      Ja oliko tuolla "vanhemmalla konstaapelilla" jokin kytkös mahdollisesti myös Hausjärven Hikiälle?

    • Anonyymi

      Töyräs, jolla on ainakin nimellinen yhteys Hikiän tien surma- alueelle, siirtyi Helsingin väkivaltarikosyksiköstä KRP:iin vuonna 2005. Jukka Lahti surmattiin v. 2096 ja krp:n dna takkahuoneen halossa.

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005904682.html

      • Anonyymi

        Edit 2006


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      89
      3288
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3047
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      433
      2530
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      80
      2323
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2313
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      96
      2056
    7. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      36
      1923
    8. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1656
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      20
      1653
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      31
      1499
    Aihe