mun repussa on edelleen

Anonyymi

sulle kirjoitettu kirje, jo vähän taittunut ja nuhjuinen. se oli ainut ratkaisu, jonka keksin, ainut tapa selittää itseni laittamatta sua tukalaan tilanteeseen. on jotenkin noloa tajuta, että nyt aikuisena olen valmis käyttämään samoja keinoja kurottautua kohti toista ihmistä kuin ala-asteella. ehkä näissä asioissa taannun lapseksi, pieneksi, tarvitsevaksi, avuttomaksi. kiusallista tunnetta lisää se, että olet samanniminen kuin lapsuuteni ensimmäinen iso ihastus.

ja nyt sinua ei näy enää.

outoa kyllä, olen helpottunut. ainut mitä alunperinkin halusin, oli jokin ulospääsy tästä tunteesta -- torjunta olisi toiminut tehokkaimmin. mitä vain mikä vetäisi takaisin maankamaralle. en edes ajatellut että katoaisit, mutta sekin näyttää tepsivän. ajattelen rauhallisemmin ja selkeämmin kuin pitkään aikaan.

on varmaan hyvä, ettet tiedä olleesi hassu pakkomielteeni, joka kulki mukana kaikilla kesän matkoilla, nukahtaessa, nukkuessa, herätessä. enkä olisi siitä kertonutkaan pitkään aikaan; kaikki tällainen ei edes ole kovin imartelevaa ennen kuin kumppanina kyseenalaistaa tunteiden intensiteetin. silloin on sopiva hetki kertoa, että no itse asiassa olet unelmieni tyttö.

ehkä sittenkin säilytän kirjeen. ja jos vielä näemme niin tulen vain juttelemaan jotain täysin merkityksetöntä etkä saa tietää mitään muuta kuin että haluan jutella kanssasi.

24

708

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin, eihän sitä koskaan oikein toisen ajatuksia tiedä, jos tämä ne haluaa jättää salaisuudekseen. Ja vaikka joskus sitten jotain kemiaa, tunnetta toisesta olisi aistivinaankin, sen useimmiten jättää kuitenkin sikseen olettaen sen olevan vain jotain sielujen sympatiaa, yhteydentunnetta. Ihmiset ovat varovaisia ja hienotunteisiakin näissä jutuissa. Odottavat aina toiselta sitä askelta.

    • Anonyymi

      No nyt tiedän. .

      Hmmhh.

      😕

      Ehk tuutt juttelemaan. Joskus.

    • Anonyymi

      Nyt reppu jupiset riimisi rupiset, tai katkon sinulta nyörit...
      Korvaani karmeat juttusi supiset, tai kotona turhaan jaloissa pyörit...
      Et jättää saa pois sanaakaan, et sitä kaunistakaan...

      🧡

    • Anonyymi

      Laita ihmeessä postilokeroon se ja lähetä, muuten joudut miettimään loppuelämäsi miksi et lähettänyt.

    • Anonyymi

      Säilytä se kirje, älä missään nimessä heitä pois. Juttelemaan saa aina mennä ja uskon että kirje olisi tervetullut kenelle sen ikinä kirjoititkin.

      Mihin hän katosi?

    • Anonyymi

      Aivan ihana kirjoitus. Säilytä se kirje vaikkakin osaat sen sisällön jo ulkoa, saatat tarvita sitä vielä joskus. Yksi parhain lähestymistapa minkä olen kuullut, harmi että et päässyt toteuttamaan sitä. Hyvää alkusyksyä sinulle.

    • Anonyymi

      Et ole ollut kovin kauan aikuinen kun tytöstä puhut?

      • Anonyymi

        Tuo nyt ei mitään takaa. Minunkin kaivattuni tytöttelee minua, vaikka olemme keski-ikäisiä, eikä se haittaa hänen tapauksessa ollenkaan.


    • Anonyymi

      Hieno kirjoitus, mutta et ole ainut. Vaikka omass tilanteessa olen monesti puhunut ja ollut yhteyksissä. Olen kirjoittanut miehelle kirjeen jossa on tunteeni. Että hän vain voisi lukea ne, mutta emme kyllä tiada enää tavata, kuin vahingossa.

    • Hienosti kirjoitettu. Sulla on kynä hallussa. Miksi et voisi sitä kirjettä lähettää? Tiedätkö aivan varmasti ettei kaipaamasi tunne samoin sinua kohtaan? Voihan hänkin olla yhtä epävarma sinun tunteista häntä kohtaan kuin sinä hänen, eikä siten välttämättä uskalla ottaa yhteyttä vaikka haluaisi. Voimia jaksamiseen. Et ole yksin.

      Yksi, joka ei yrityksestä huolimatta pysty erästä unohtamaan, epävarmana toisesta, ja siitä mitä tämä kenties ajattelee, yhdistettynä korkeilla, lähes ylittämättömillä hidasteilla, pitää tämän kotiinsa kadonneen hiljaa. Yritys unohtaa jatkuu, mutta on vaikea unohtaa sellaista, joka pitkiin aikoihin on ainoana päässyt paksujen muurien läpi sydämeen. Ne asiat ja ihmiset jotka itse toivoisi unohtavansa ei unohdu, ja ne jotka haluaisi muistaa, ei jää mieleen. Se on liian hyvän pitkäkestoisen muistin omaavan kirous. Vuodesta toiseen omat teot, sanat ja jotkin ihmiset, pysyvät mielessä sieltä koskaan lähtemättä.

    • Anonyymi

      Kyllä sä voisit lähettää sen kirjeen.

    • Anonyymi

      Aa joo, mut sul ei oo postimerkkei. Ei mullakaan ikinä. Joten jäänee sinne repun pohjille pyörimään tuo eepoksesi.

    • Anonyymi

      Jos lähetät kirjeen, sitten vasta tiedät miten teidän olisi käynyt. Hän voi tuntea samoin. Hän voi kärsiä niin kuin sinäkin! Ja jos hän on yhtään fiksu, kohtelee hän sinua hyvin, vaikka muu ei onnistu elämäntilanteen tai tunteiden laimeuden takia. Ja se vapauttaa sinut jäämästä mitäs jos-loopiin.

      Rakkaus on arvo, tärkeä arvo. Sitä kannattaa tavoitella! Ei sen tavoittelu tule myöhemminkään olemaan yhtään helpompaa! Jos ei uskalla yrittää, ei voi voittaa.

      Ymmärrän, että pelko torjunnasta voi olla suuri kun omat tunteet on syvät ja vahvat. Kävin itse saman keskustelun itseni kanssa. Pelkäsin meneväni rikki tai romahtavani, ensimmäistä kertaa elämässä. Niin ei käynyt, enkä ole edes katkera enkä kadu yritystäni. Tiedän tehneeni sen mitä itse voin, muuhun en voi vaikuttaa.

    • Anonyymi

      Sehän ois tosi hienoa saada oikea kirje.

      • Anonyymi

        Perinteiset kirjeet on vaan niin parasta. Kuten myös ihan kaikki lappuset ja riimut mitä vain toinen kynällään sanelee vaivalla ja rakkaudella juuri sinulle. Voisi kyllä mummolaankin kirjoittaa kirjeen pitkästä aikaa ja liittää mukaan joitain valokuvia. Olen säilyttänyt ala-asteella saamani kirjeen pojalta sekä toisen saamani kirjeen parikymppisenä rakkaudella. Vaalin näitä ihanina aarteinani kuin klonkku sormustaan konsanaan. Toivottavasti vielä joskus joku muistaa kirjeellä, rakkaudella.


    • Anonyymi

      Ollaanko juteltu kasvotusten aiemmin?

      • Anonyymi

        Ei, kävelit kadulla vastaan, enkä edes muista, miltä näytät. Sen jälkeen olen kehittänyt sinulle persoonan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei, kävelit kadulla vastaan, enkä edes muista, miltä näytät. Sen jälkeen olen kehittänyt sinulle persoonan.

        Kerran siis olet nähnyt ja kävellyt vastaan? Voitko antaa naisesta tuntomerkkejä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei, kävelit kadulla vastaan, enkä edes muista, miltä näytät. Sen jälkeen olen kehittänyt sinulle persoonan.

        No nämä sinun toisille kehittämät persoonat ja ajattelu heidän puolestaan näkyy kyllä täällä kädenjälkenä… taidat elää täysin omissa maailmoissa ja pari hekohekoa siinä perässä kuin paskarantu asfaltilla? Heh heh.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No nämä sinun toisille kehittämät persoonat ja ajattelu heidän puolestaan näkyy kyllä täällä kädenjälkenä… taidat elää täysin omissa maailmoissa ja pari hekohekoa siinä perässä kuin paskarantu asfaltilla? Heh heh.

        Kysymys oli niin kummallinen, että oli pakko kommentoida sitä. Hekoheko.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kysymys oli niin kummallinen, että oli pakko kommentoida sitä. Hekoheko.

        Ehkä kommentti ei ollut sulle, vaan eri tahoille, ehe ehe


    • Anonyymi

      Mitä kirjeen kanssa teit?

    • Anonyymi

      Jos olisi minulle, lukisin mielelläni sen kirjeen. Varmasti hänkin...

    • Anonyymi

      Nostetaan vaikka ap sai sanottua jo kaiken haluamansa(?).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      68
      5194
    2. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      261
      4289
    3. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      98
      3918
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      142
      2247
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      32
      1618
    6. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      65
      1331
    7. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      6
      979
    8. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      35
      917
    9. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      94
      889
    10. entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin

      että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä
      Sinkut
      137
      867
    Aihe