Miten ihmisillä on aikaa

Huolehtia joistain tuntemattomista ihmisistä?

Omat asiat voivat olla retuperällä ja läheisten myös. Ne voidaan unohtaa kun aletaan höösäämään muiden asioita.

Suomalainen ensin.
1067
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Demariksi voi syntyä joka päivä. Ei uskoisi.

Äänestä
  • Lääkäriin sitten vaan. Kyllä sdp:stä eroon pääsee ja elämä paranee.

    Äänestä

Samanlaista Ruotsissakin ihmetellään.
Tukholman lähiöistä kuuluu hätähuutoja, kun ihmisiä tapetaan nonstoppina ja päättäjät istuvat jossain EU-kokouksissa huolehtimassa kaukaisen Afganistanin asioista.

Pääministerikin vakavasti huolissaan, että afgaaneja pitää auttaa pääsemään turvaan ja omassa maassa rikollisuus lisääntyy.

Äänestä

Jumalalta ei jää mikään näkemättä.

Äänestä
  • Voiko Jumala tehdä niin suuren kiven, että ei itse jaksa sitä nostaa?

    Äänestä

Mitä aloittajalla on sydämen paikalla? - Nm. Aivoista puhumattakaan

Äänestä

Pakolaisaihe on menny lässyttämiseksi, aivan huomaan kuinka käydään pilkka keskustelua pakolaisen kustannuksella.
Ylempänä muka uskovainen nainen olisi ensimmäisenä heittämässä kivellä pakolaista.

Syyllistäminen, voidaan syyllistää mutta se ei ratkaise, sivistynyt maailma elintasollaan yrittää helpottaa ahdinkoa, pystyy korkeintaan vähentämään.
Valtavat pakolaisaallot ei nekään ratkaise, tiedetään että auttaminen sinne missä ovat on vaikea saada toimimaan, ei siihen tarvita Purraa että ymmärrettäisi.
Ei ihminen ole niin säälimätön että antaisi tapahtua joukko kuolemia.

Valtiot jotka aiheuttat pakolaisaaltoja Afganistan, Syyria, Myamarin..ehkä kymmenkunta valtiota, kuinka pakottaa valtioita on ongelmallista.

Elinolojen muuttuminen ettei alueella voi elää tulee lisääntymään ilmaston takia, Syyria mm. ilman sotaakin on muuttumassa viljely kelvottomaksi, lähi-itä ylipäätään muuttuu.

Pakolaiset on toivoton tapaus, pitääkö näitä pilkata, vihata, keskustella kuin se olisi jotain mielenkiintoista ajanviete keskustelua.

Ei Suomi tule kovin lisämään kiintiöpakolais määrää jos esim. Afganistanin tilanne vaatii EUa
Politikointi sen varjolla ei muuta Suomen asennetta, hallitus on tähän asti päättänyt vaikka jotkut ei hyväsy.

Pertikki

Äänestä

  • Ulkomaille viedään rahaa ja resursseja joka on suomalaisten tienaamaa.

    Täällä ihmiset raatavat niska limassa kunnes tulee joku hyväntekijä jonka hyväsydämisyys kohdistuu maan rajojen ulkopuolelle. Vielä kun on päässyt asemaan jossa sitä rahaa voi öösätä menemään.

    Psykologiassa ihmisryhmä tunnetaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ulkomaille viedään rahaa ja resursseja joka on suomalaisten tienaamaa.

    Täällä ihmiset raatavat niska limassa kunnes tulee joku hyväntekijä jonka hyväsydämisyys kohdistuu maan rajojen ulkopuolelle. Vielä kun on päässyt asemaan jossa sitä rahaa voi öösätä menemään.

    Psykologiassa ihmisryhmä tunnetaan.

    Länsimaat antaa kehitysapua vaikka niille olisi käyttöä kotimaassa, suomi voisi julistautua ettei ole länsimaa silloin voisi vedota siihen, voisimme erota EU:a veljeillä Putinin kanssa jotta säästyisimme maksamasta kehitysapua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Huolehtia joistain tuntemattomista ihmisistä?

Omat asiat voivat olla retuperällä ja läheisten myös. Ne voidaan unohtaa kun aletaan höösäämään muiden asioita.

Suomalainen ensin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu