helppo korjattavuus EU direktiivi

Anonyymi

Kuten kaikki muutkin poliitikkojen keksinnöt, tuokin direktiivi tulee olemaan viallinen, eikä paranna kuluttajan asemaa ollenkaan. Valmistajat kuittaavat direktiivin suunnittelemalla koneisiin jonkin vian, joka on sitten "helppo" korjata, Mutta vain se suunniteltu vika on helppo korjata, ei mikään muu vika.
Mutta koska tämä direktiivi piti täyttää, se on tekosyy nostaa koneiden hintoja, ja taas kuluttaja vain häviää kun poliitikot menivät sotkeutumaan asioihin joista eivät ymmärrä mitään. Vain yksinkertaisimmat äänestävät hurraavat, kun hekään eivät tajua mistään mitään...

5

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toivottavasti tuo direktiivi on helposti korjattavissa.

      • Anonyymi

        Sen direktiivin minkä EU kerran runnoo läpi, sitä ei ihminen voi muuttaa.


    • Anonyymi

      Oikessa olet. Nykyiset, jopa yksinkertaisimmatkin kodinkoneet sisältävät niin paljon elektroniikkaa, että ei helppo korjata. Kannattaa ostaa merkkituote ja mielummin pidemmällä kuin vuoden takuulla.

    • Anonyymi

      Hiukan epäilevästi suhtaudun tuohon direktiiviin minäkin. Direktiivi yrittää pakottaa valmistajat siihen että kodinkoneet olisivat helpommin korjattavissa on sinänsä kaunis ajatus, mutta tosiasia on kuitenkin se että kodinkoneita ei kannata korjata, koska niitä tuotetaan hyvin pienin kustannuksin automaation avulla. Tuotanto on halpaa, koska ihmistyön määrä on minimoitu. Korjaaminen vaatii aina ihmistyötä ja siksi se on kallista. Pelkään että direktiivi vain johtaa siihen että tuotteista tulee entistä kalliimpia kuluttajille eikä silti niiden korjaaminen kannata.

      Ehkä olisi järkevämpää että että direktiivi pakottaisi tuottajat siihen että kodinkoneiden kierrätys olisi mahdollisimman helppoa.

      Tietenkin jos direktiivi johtaa siihen, että sellainen osa jonka korjaaminen on hyvin helppoa ja nopeata myös tehdään korjattavaksi. Esim. kännykän lasi menee rikki, niin lasi olisi helppo vaihtaa itsekin ostamalla sopiva varaosa. Tai esimerkiksi itselläni on astianpesukone jonka kahva on rikki, kone toimii muuten hyvin, siinä ei ole mitään vikaa muuta kuin rikkinäinen ovenkahva, jota olen sitten itse liimalla yrittänyt korjata. Jos astianpesukoneen oven kahva olisi vaihdettavissa niin se olisi hienoa. Itseni ärsyttää monissa laitteissa juuri se, että laite toimii mutta siinä on jokin heikko kohta joka helposti menee rikki. Niin tuollaiset heikot / käytössä kuluvat osat pitäisi olla helposti vaihdettavissa.

      • Anonyymi

        Mä taas näen tuollaisella direktiivillä ihan valtavia mahdollisuuksia. Toki direktiivi pitää saada vietyä maalin asti kunnialla ettei sitä vesitetä jollain väärillä sanamuodoilla, mutta erilaisilla vähän standardoidumpiin palikoihin ja 3d-tulostukseen valmisteltuihin tiedostoihin perustuvalla systeemillä ja jollain hyvin suunnitellulla koulutus- ja tiedonjakomallilla on täysin mahdollista saada aikaan jotain sellaista missä naapurustosta löytyy välineet ja osaaminen melko läheltä. Printtereitä saa jo prismasta ja hyvästäkään ei tarvitse monta tonnia maksaa. Jonkun tiskikoneen kahvan tulostaminen valmiista tiedostosta ja vaihtaminen selkeillä ohjeilla ei todellakaan ole tekemätön paikka eikä tuota tekijälle kovin kummoisia kuluja.

        Tämä edellyttää sitä että hommaa on valmisteltu, eli tulostettavan osan pitää olla tulostettavissa pöytämallin tulostimilla kokonsa ja rakenteensa puolesta ja alkuperäisen osan pitää olla suunniteltu korvattavaksi. Fiksun hintaisilla laitteilla tulostetut osat eivät näytä alkuperäisiltä (ellei alkuperäisistä ole tehty printatun näköisiä), mutta jos laitteen on määrä olla toimiva eikä koskemattoman näköinen, niin vaikkapa se että tiskikoneessa olisi qr-koodi jonka kuvaamalla pääsee koneen tietopankkiin mistä tökätään oikean palikan kuva ja nappia 'printtaa tää' ja olohuoneessa alkaa surisemaan, olisi täysin toteutettavissa yleisesti saatavilla olevilla muutaman satasen printtereillä vaikkapa....nyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      55
      4032
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      18
      2641
    3. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      138
      2563
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      15
      2013
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      15
      1483
    6. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      73
      1357
    7. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      106
      1354
    8. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      157
      1068
    9. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      93
      1037
    10. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      21
      998
    Aihe