Kun myynti ilmoituksissa on esim 3-4kw 12S moottorille 8000-10000rpm pyörimisnopeus niin on puupotkuri usein vaatimuksena ei polttomoottorien potkureita saisi käyttää ,MIKSI?
Miten se porkuriakselia pyörivä voima voi välittää tiedon että nyt onkin master aircraft potkuri metanoli ,bensa, lennoki bensa moottorille tarkoitettu potkuri hyvinkin samat voimat omaava sähkö mootori kyseessä? Sähkö on tietysti vahvempaa vääntöä nopeammin ja muuten värinätöntä voima antava teho kyseessä.
Mä en tiedä mutta jos joku seliitäisi asiaa. Iso kiitos tiedon antajalle.
Miksi sähköpotkuri vaatimus sähkömoottorille?
1
238
Vastaukset
- Anonyymi
Eipä ole kukaan näyttänyt vaivautua vastaamaan. Lähialueen kerhosta tuon myös olisi voinut käydä kysymässä, ellet jo ole käynytkin (asuinpaikasta riippuu tietenkin onko niitä). Kysymyksestä on aikaa joten en ole mahdollisesti lukevasi tätä, mutta yritetään.
Polttomoottori tarvitsee toimiakseen vauhtipyörän. Useampisylinterinen pienemmän. Lennokkimoottorissa potkuri toimii vauhtipyöränä ja siinä ei ole muotoa optimoitu kun sen kuitenkin oltava "painava". Sähkömoottori ei vauhtipyörää kaipaa ja potkurin muoto voidaan optimoida jolloin häviöt ovat pienemmät. Potkurivalmistajat tekevät potkureita sekä polttomoottorille ja sähkölle samoilla toimintamitoilla muustakin materiasta kuin puusta. Potkureita voi käyttää ristiin, mutta polttomoottori käy huonosti ainakin tyhjäkäyntiä ja sähköstä menee tehoa hukkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110964
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452453- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301251Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351186Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892