Mykonos+ruokailu+vesi?

Boi25

Olen lukenut (brittiläiseltä) sivulta, että Mykonoksella ravintoloissa hintataso on muuta Kreikkaa korkeampaa. Mutta ruoka supermarketeissa on samaa hintaa kuin muuallakin... Ja että löytyy huokeampiakin ravintoloita kun vain jaksaa katsella :)

Hanavettä siellä ei varmaankaan voi juoda? Vai miten on? Hampaat sillä varmaan voi pestä?

5

689

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tii

      Mykonos on astetta "hienompi" lomasaari, siitä tulee ravintoloiden hieman kalliimpi hintataso. Kaupat ovat myös laadukkaita. Ruoka kaupoissa lienee samaa hintaluokkaa.

      Veden laatua en nyt muista, yleensähän Kreikassa on tapana juoda pullovettä, jos ei ole erityisiä kaivoja juomavedelle. Hampaat voi kyllä pestä kraanavedellä, jos sitä ei erityisesti kielletä.

      Veden laatu vaihtelee ihan saaren ja jopa vuodenajan mukaan, joten paikalliset tiedotteet kannattaa lukea. Kaivolla lukee, onko se juomavettä, useilla saarilla on ns. kaivo, yleensä jossain pääkirkon lähellä. Kaivovesi on kyllä raikkaampaa kuin pullovesi.

      • Olen kiertänyt 22 Kreikan saarta, enkä koskaan osta pullovettä, mikäli hanavesi ei ole suolaista. Muutenhan vesi on puhdasta, mutta esim. Kalymnoksella, Tiloksella, Lipsillä ja Skiathoksella vesi on suolaista.


      • Pullo

        Mykonos varmaan kesäaikaan varsin kuiva saari.Jos esim. heinäkuussa on n. 31hellepäivää!!
        Eli varaudu pulloveden ostamiseen.


      • H.Ellu
        Pullo kirjoitti:

        Mykonos varmaan kesäaikaan varsin kuiva saari.Jos esim. heinäkuussa on n. 31hellepäivää!!
        Eli varaudu pulloveden ostamiseen.

        Kuloostaa AIKA varmalle aurinkokohteelle :)
        Ihastuttavaa! Kuka niitä sateita kaipaakaan?
        Johan viimekesä ainakin Suomessa oli sateinen
        että nyt onkin jo aika päästä auringon alle :)


    • xyc

      Kreikassa voi huoletta juoda hanavettä. Pullovesi on suurta tuhlausta ja jätteen tuottamista.

      Mykonos on kallis, mutta kannattaa katsella hinnastoja ja tehdä vertailuja. Missä paljon paikallisia, siinä merkki laadusta.

      (Olen asunut 2½ vuotta Kreikassa.)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      91
      11864
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      99
      8996
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      108
      4886
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      36
      4125
    5. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      100
      4104
    6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      6
      3906
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3699
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      26
      3529
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      1
      3481
    10. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      63
      3394
    Aihe