Meillä liikkuu kulkukissoja ja ne pissii talon nurkille ja verannalle, olemme miettineet mitä laitamme ettei ne enää tulisi.
On ikävää kun on pieniä lapsia ja niiden leikki paikat on kissanpissassa.
Auttakaa, ja kertokaa mikä auttaisi hajujen karkoitukseen.
Ei mitään myrkkyjä, jotain mikä ei ole vaarallista kissoille eikä lapsille.
On ikävää kun on pieniä lapsia ja niiden leikki paikat on kissanpissassa.
Auttakaa, ja kertokaa mikä auttaisi hajujen karkoitukseen.
Ei mitään myrkkyjä, jotain mikä ei ole vaarallista kissoille eikä lapsille.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eläintarvikekaupoista saa kissakarkoitteita, jotka eivät pitäisi olla vaaraksi kenellekään, mutta pitää kissat loitolla. Meillä on koira ja omia kissoja. Vieraat on eiliseen asti pysyneet pois omalta tontilta, mutta nyt löytyi sellainen hirmu, joka vain sähisi isolle koiralle kuin kulmakunnan kingi konsanaan. Ja koira rupesi vain heiluttamaan häntää, jaa että katti sä vaan ootkin:)
Tarkoitatko siis ihan kodittomia kissoja vai naapureiden vapaana kulkevia kissoja?
Jos ne ovat kulkukissoja niin eläinsuojalta hakekaa loukku ja viette sinne suojalle. Etsivät uudet kodit ja leikkaavat kissat. Sillä niistä pääsee.
Jos ne ovat naapurin kissoja niin eivätköhän oppisi pitämään huolta kissoistaan, jos muutaman kerran saisivat hakea löytöeläinsuojalta kissansa. Ottavat nimittäin pienen maksun siitä. Jos eivät hae kissaa takaisin kotiin niin kissa pääsee parempaan kotiin, jossa se leikkuutetaan ja pidetään kiinni.
aika ruusuinen kuva sinulla. Tuskinpa kaikki kissat uuden kodin löytävät, ja kaikkihan tietää, mitä silloin valitettavasti tapahtuu...
Tiedän kyllä, että kaikille ei löydy kotia ja silloin ne joutuvat piikille. Kaikille kuitenkin pyritään löytämään koti.
Toinen kissoistani melkein pääsi sateenkaarimaahan. Oli parista päivästä kiinni, kun olisi lopetettu. Se kuitenkin sai kodin. Sen poikaset sen sijaan lopetettiin villiintymisen takia.
Omasta mielestäni kuitenkin parempi kissojen taivaassa kuin jossain metsässä yksin nälissään ja kylmissään. Sen on toinen kisuni kokenut.
Suihkuttelin karkotteita paljon sekä kaupasta saatavia, että omia sekoituksia jotka koostuivat etikasta, sitruunanmehusta ym. aineksista. Yleensäkin luulen, että nuo karkotteet ja niiden toimiminen on joko huhua tai sitten markkinointiosastojen keksintöä.
Ainoa keino millä voi sitä hajuhaittaa vähentää on ottaa yhteys irtoeläinhoitolaan tai vastaavaan, josta tulevat loukuttamaan tai antavat loukkuja lainaksi.
Aikaisemmista keskusteluista ja lakijuttuja hieman selvittämällä voit huomata, että ihmiset jotka laskevat kissansa yksin ulos syyllistyvät lemmikkinsä heitteillejättöön jne.
Kissat eivät jo omat terveytensä ja hyvinvointinsa vuoksi kuulu irralleen luontoon.
Kaikkea hyvää kissaihmisille ja kissoille pitäkää lemmikistänne hyvä huoli.