Liikenneluvat pakettiautoissa??

Aatu

Tietääkö kukaan onko laki jo muuttunut pakettiautojen liikennelupien osalta?? Kuulin joskus, että pakettiautot vapautettaisiin liikennelupien piiristä. En tiedä pitääkö ollenkaan paikkaansa?? Mulla olis vaan välillä mahdollisuuksia pieniin lisäansioihin pakulla kuljetettavista pikkunyssäköistä.

7

2014

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • daffi

      Siihen tuli jotain muutoksia niihin lupiin ja siin on nykyään joku auton kokonaispaino raja minkä alle jos jää niin ei tarvi lupaa. Olisko ollu joku 3500kg tai jotain tämmöstä, en muista voi olla että meni paljonkin pieleen mut kumminkin tämmöstä jotain.

    • VPe

      Jos auton kokonaismassa on enintään 1700 kg, liikennelupaa ei tarvita lainkaan. Kokonaismassaltaan yli 1700 kg autoissa liikennelupa tarvitaan, jos sillä suoritetaan tavarankuljetusta korvausta vastaan tieliikenteessä (tarkkaa lainilmausta en muista). Perusideana on se, että vaikkapa putkimiehen työvälineiden yms. kuljettaminen ei ole liikenneluvan alaista, mutta lähetysten kuljettaminen on. Meneillään on ehdotus lainmuutoksesta, jonka myötä tuo raja nousisi 2000 kg:n.

      Kuvaamassasi tapauksessa esimerkiksi ns. tonniluokan pakulla (Hiace, Transporter) lupa tarvitaan, jos aikomasi toiminta on yllä mainittua kuljetustoimintaa.

      • hiiskutin

        kulkuneuvoja ei Suomen markkinoilla diesel-käyttöisenä ole kuin Toyotan Yaris Verso.
        Ja kenenköhän piha on niitä täynnä?

        No tietenkin Postin. Kyseinen kilo raja säädettiin nimenomaan Postia varten, kun se alkaa joskus kilpailla kuriirimarkkinoilla.

        Bensa-käyttöisenä saa muitakin merkkejä.


    • Vasta harkinnassa tuo että alle 3500kg autot (eli kaikki pakut) eivät tarvitsisi lainkaan liikennelupaa. Tämä siis kutakuinkin 11 vuotta kysymyksesi jälkeen...

      Hyvä Suomi ja hyvä AKT

    • Anonyymi

      Nykyään ei tarvitse liikennelupaa mikäli ajoneuvon kokonaismassa on yli 3500kg.

      Mikäli ajoneuvon kokonaismassa on yli 2500kg mutta enintään 3500kg pitää ilmoittautua trafille tavaraliikenteen harjoittajaksi ja rekisteröidä ajoneuvo luvanvaraiseksi, eli ei tarvitse tavaraliikenteen lupaa

      • Anonyymi

        Eli mitä opimme tästä , niin kaikki Wolt kuskit Toyota Yaris, Nissan Micra , Hundai ja Kia ja nämä lukuisat sähkömopot siis näiden kuljettajat ja yrittäjät ovat liikennelupajärjestelmän ulkopuolisia henkilöitä. Kuka viranomainen oikeasti valvoo,että nämä ihmiset ilmoittavat tulot rehellisesti verottajalle, eikö Wolt yritystä voida velvoittaa ilmoittamaan mitä kukin kuski on tienannut. Ei pysty verottaja on kankea ja todella saamaton. Kurdi, Sudanin ja Kongon poika tienaa kunnon rahat ja naurattaa siinä sivussa teini tytöt Suomessa , ei hyvä.Lisäksi se perkeleen Toyota kestää ja kestää. Ei ole Suomi pojan hajoavalle Volkkarille vastusta,


    • Anonyymi

      Sina rasismi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1632
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      842
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      618
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      131
      594
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      68
      536
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    Aihe