Kokemuksia kiinteistölakimiehistä ?

Anonyymi

Hankimme täysin remontoidun mutta myös täysin remontoitavan kiinteistön (virheet piilotettu) ja käymme siitä nyt oikeutta.

Erehdyin tarttumaan Kiinteistölakimiehet Suomi Oy;n syöttiin netissä olevan palvelun kautta ja se osoittautui kalliiksi virheeksi.

Teetin vain muutaman dokumentin vastapuolelle tehden itse raakaversiot. Lakimiehelle jäi viimeistely ja lähetys ja sain siitä aivan järkyttävän laskun .... pienipalkkaisen ihmisen puolen vuoden palkka.

Onko muilla samanlaisia kokemuksia - pitäisi käynnistää yhdessä kanne yritystä vastaan ?.

1

473

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuo on kiinteistöriidoille täysin tyypillistä.

      Nyrkkisääntö hinnoista on tämä: oikeudenkäynti kulut käräjäoikeuden osalta minimissään 8.000 €, tavarantarkastajat, lausunnon antajat ja todistajat vähintään 4.000 €, tekee minimissään 12.000 €. Hovioikeus vähintään 4.000 € ja korkein oikeus 4.000 €. Täysi oikeuslysti maksaa vähintään 20.000 €

      Jos häviää oikeusruletissa saa maksettavaksi myös vastapuolen kulut, eli laskua tulee vähintään 40.000 €.

      Hieman halvemmalla selviää, jos ns, voitttaa ja poikkeustapauksessa vastapuoli tuomitaan maksamaan oikeudenkäyntikulut joko kokonaan tai osittain. Halvemmaksi tulee myös se, jos hoviin ei valiteta eikä korkeimpaan oikeuteen saada valituslupaa.


      Se, joka aikoo nostaa kanteen juristeja vastaan olematta itse juristi, on TYPERÄ. Juristille on täysin yhdentekevää minkälaista keikkaa pukkaa, kunhan maksajalla on maksukykyä. Siitä tulee helposti toinen 40.000 € lasku, koska juristi osaa kyllä vedättää ja tehdä mojovia laskuja.

      OPETUS: älä vie kiinteistöriitoja oikeuteen. Tuomarit ovat naisia ja rakennusala on heille tuttua Glorian Kodin sivuilta. Samasta käräjäoikeudesta on saatu samanlaisessa asiassa kaksi täysin erilaista tuomiota. Tulee halvemmaksi pelata ihan oikeaa rulettia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 96
      1619
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1424
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1347
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1238
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      54
      1233
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      965
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      827
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      761
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      754
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      735
    Aihe