Naapurustossa on iso talo johon tehtiin pari vuotta sitten salaojaremontti. Remontin yhteydessä tontin rajalle ilmestyi putki mitä pitkin hulevedet alettiin pumpata vieressä (ei yhteistä rajaa vesien laskijan kanssa eli ei edes hänen rajaojansa) olevaan ojaan. Oja ei kuitenkaan johda mihinkään sillä samaisen talon omistaja on tukkinut sen kauan sitten talon rakennuksen yhteydessä ja vesi jää siihen seisomaan. Keväällä ja syksyllä oja oli aiemmin kuiva, nyt se tulvii viereisten tonttien pihoille kastellen perustukset. Hulevesiä tulee sykäyksissä, satoja litroja kerrallaan, sillä tontti ja talo ovat tosiaan suuria.
Tästä on tehty lukuisia ilmoituksia kaupungille, mutta ne eivät johda mihinkään: talon omistaja rakentaa vain ränneihin tilapäisen purkkapatentin jonka esittelee tarkastajalle ja potkaisee pois kun takavalot näkyy. Keskustelua asiasta ei voi käydä koska se johtaa vain huutamiseen, haistatteluihin ja uhkailuun. Mitä ihmettä tässä voi enää lain puitteissa tehdä, hyväksyä vaan että naapurustossa mätänee monta taloa koska joku on päättynyt että häntä ei säännöt koske?
Naapuri johtaa hulevedet toisten tontille
3
475
Vastaukset
- Anonyymi
En tiedä, missä asut. Jos kysymys on pääkaupunkiseudusta, niin oikea valitusosoite on HSY. HSY nimittäin erittäin mielellään pakkomyy naapurille hulevesiliittymän suolaiseen hintaan. HSY on äärimmäisen veltto kaikessa muussa muttei misään, mistä saa kirjoittaa tuhansien eurojen laskuja. Business is business is business.
Juridinen ongelma on se, että laki naapurisuhteista on vuodelta 1920 ja siinä puhutaan vain katolta tippuvista vesistä. Mikään ei tosin estä nostamatta suorituskannetta käräjäoikeudessa.- Anonyymi
Asutaan pääkaupunkiseudulla. Luulen että talon omistajalla on jo tuo liittymä mutta hän on vain valinnut pumpata vetensä muualle. En ihan ymmärrä miksi sillä aiemmin hän oli ihan väleissä kaikkien kanssa eikä kukaan ole tietääkseni suututtanut häntä mitenkään ennen tätä episodia.
Eli on siis ihan ok ja laillista pumpata omat vedet toisten maille jos vain omistaa hulevesiliittymän? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Asutaan pääkaupunkiseudulla. Luulen että talon omistajalla on jo tuo liittymä mutta hän on vain valinnut pumpata vetensä muualle. En ihan ymmärrä miksi sillä aiemmin hän oli ihan väleissä kaikkien kanssa eikä kukaan ole tietääkseni suututtanut häntä mitenkään ennen tätä episodia.
Eli on siis ihan ok ja laillista pumpata omat vedet toisten maille jos vain omistaa hulevesiliittymän?No ei. Jos hulevesiä ei johda hulevesikaivoon, sille pitää olla erillinen lupa. Tuossa tapauksessa lupa vaatii naapurin suostumuksen. HSY:lle pitää vain ilmoittaa, että naapuri on remontoinut salaojansa ilman heidän suostumustaan JA että hulevesiä ei johdeta hulevesikaivoon. Naapurilla olisi pitänyt olla HSY:n hyväksymä suunnitelma. Ei ilmeisesti ole. Arvaan, että kalliiksi on käymässä.
Itse olen yhdessä tapauksessa saanut anomuksesta luvan johtaa hulevedet kosteikkoon hulevesiviemärin sijasta. Se on perusteltu luonnonsuojelulla ja sillä, että kosteikko olisi muuten kuivunut.
Pääkaupunkiseudun kaupungeilla on omat hulevesisuunnitelmansa. Niistä voi katsoa, mikä missäkin on suositeltua ja miksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1131458
Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin881307Palsta kysely..
Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott1361067- 68974
- 39917
- 69874
- 97867
Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa
Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.54852- 75846
Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun
Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että39784