Keittiögallup

Pieni gallup keittiöistänne:

1. Kuinka paljon maksoit keittiöstäsi?
2. Mistä hankit?
3. Onko keittiön kalusteiden laatu pysynyt hyvänä käytössä?
114655
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Keittiö ostettu keittiöjätistä, hinta 3500 € , käytöstä ei vielä tietoa, asennus vasta ensi viikolla. Kavereilla keittiöjätistä, ja ainakin vuoden käytön jälkeen OK

Äänestä

1. Yhteensä n. 37.000 mk (n. 6200 eur) (Joulukuu 2001)
Rungot mdf-ovet 5 metrin kirsikkapuutaso kahvat jalat n. 15.000 mk
Asensin itse
Koneet (erillisliesitaso, apk, uuni, jääkaappi-pakastin, liesituuletin, mikro, pääosin rosteria) 20.000 mk
Muu (hana, allas, maalit ym.) 2.000 mk
2. Kalusteen pieneltä pajalta Porvoosta, koneet ja muut tarpeet mistä vain halvimmalla löysin
3. Kyllä, esim. taso on yhä kuin uusi. Kiitos kuuluu kyllä myös oman varovaisuudelle.

Äänestä

keittiömme maksoi 1520 euroa asennettuna ja koneet 2200€, lisäksi muut n.120€. Lisäksi melkein suurimpana kustannuksena putki- ja sähkömiehet, kun keittiö järjestys pistettiin täysin uusiksi.

Maali katossa ja seinissä, lattiassa n.35€/neliö hinnaltaan olevaa laattaa ja välitilassa 100€/neliö hintaista mosaiikkia. Laatoitustyö tuli myös maksamaan, mutta päiväkään ei olla kaduttu, etä ammattilasella teetätettiin laatoitustyöt ja putki- ja sähkötyöthän on melkein pakollsia muilla teetättää, jollei itsellä satu olemaan vastaavaa koulutusta.

Kaapistot valkoista suoraa ja sileää mdf-levyä, rungot myös valkoiset, reelinki-vetimet, pähkinätasot, pyöreä teräsallas (69€)ja Damixan Eclipse - hana (150€). Koneet Bosch-merkkiset ja teräksiset(mikro integroitu, jkp-pk, apk ja uuni ja liesekupu).

Kaapistot teetätettiin puusepällä. Pyydettiin tarjoukset monesta eri keittöliikkeestä. Hinta oli samasta keittöstä parhaimmillaan 5000 euroa enemmän. Toki koneiden merkki vaihteli, mutta muuten materiaalit ja määrät samat. Eli kannattaa vertailla hintoja!

Äänestä
  • unohtui kolmiovalaisimet n.100 euroa.

    Äänestä

Me ostettiin keittiömme Kalustetukusta ja oli melkein 1000e halvempi kuin Keittiöjätissä eli noin 2500e. Hintahan tietty riippuu siitä minkä kokosesta keittiöstä on kysymys. Meillä on toisella seinällä noin 3m kaappia, toisella n. 2,5m ja sitten 1,6m saareke.

Toimituksesta tosin puuttui paljon tavaraa jota piti käydä useempaan kertaan jälkikäteen kaupasta hakemassa...

Äänestä

Yhteensä alakaappeja 2,7m 2,4m 1,8m, yläkaappia 2,7m 2,4m. Eli kohtalaisen paljon kaappeja.

Ikeasta kaapit ja tarvikkeet (aterinlaatikot, välitilan lasit, vetimet, integroitu uuni, täysintegroitu apk ja liesituulet). about 4,4ke

Gigantista side-by-side jääkaappipakastin ja induktiotaso, yhteensä kuljetuksineen ja vakuutukset 2,1ke

Kivitaso diapol.ee, yhteensä 1,7ke

Sähkötyöt ja putkityöt, 600e

Eli pikkusen vajaa 9ke. Päällä tuli vielä täydellinen rakenteiden uusiminen eli seinät ja lattiat. Vajaa 10ke siis yhteensä.

Ollaan täydellisen tyytyväisiä, aika näyttää miten kestää, mutta itse kaiken tehneenä ja hieman keittiöstä tietävänä, sanoisin että ongelmia ei ole tiedossa. Ikea on keittiössä mainettaan parempi, kunhan välttää halvimpia vaihtoehtoja.

Onneksi tehtiin kaikki itse, olisi saanut lyödä hyvin hyvin monta ke pöytään että joku muu olisi tehnyt kaiken.

Äänestä

Ostin keittiöni erikoisliikkeestä ja kalusteet ovat ranskalaista Mobalpaa, koneet italialaiset Smegit.

Hinta 18000€.

Laatu loistavaa, viimeistely täydellistä, mekaniikka takuulla 25v, ja koneet, paitsi tyylikkäät, myös toimivat.

Äänestä
  • smeg-uuni kesti 5 kk ennenkuin hajosi

    Äänestä

  • laadukas kirjoitti:

    smeg-uuni kesti 5 kk ennenkuin hajosi

    meni takuun puolelle, eikö? kyllä niitä valmistusvirheitä on jokaisella ja huono tuuri on huonoa tuuria. meillä toimii hyvin jo toista vuotta...

    Äänestä

  • varmaan kirjoitti:

    meni takuun puolelle, eikö? kyllä niitä valmistusvirheitä on jokaisella ja huono tuuri on huonoa tuuria. meillä toimii hyvin jo toista vuotta...

    saako kinkun jouluksi paistettua, odotimme osaa 2 ja puol viikkoa Italiasta, aatonaattona klo 12 saapui korjaaja ja joulu alkoi onnelisesti.

    Äänestä

Kalusteet 3,4m 3,4m (II-keittiö) melkein kaikki alakaapit laatikostoja. Ovi kalvopintainen mdf-ovi, vaniljan värinen talonpoika. Tasot pyökin väristä laminaattia ja rungot valkoiset ja kaikki näkyvät pyökin väristä. Vetimet antiikkimessinkiä. Valolistat pyökkiä. Upotettava allas valutustasolla. Kaikki yht. 2200€. Hain Hämeenlinnasta ylijäämävarastolta. Kaikki priimaa. Itse piti koota ja asentaa.

Hana Oraksen Vienda 210 €.

Astianpesukone Miele, huuva Frankie sekä keraaminen liesitaso ja erillinen uuni AEG, yht. 2500 €.

Välitilan laatat 25€/neliö, yht.150 €. Maaleihin, laasteihin yms. meni varmaan liki 100 €.

Hyvänä on pysynyt käytössä ja viihdyn upeassa keittiössäni!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Keittiö kirjoitti:

Pieni gallup keittiöistänne:

1. Kuinka paljon maksoit keittiöstäsi?
2. Mistä hankit?
3. Onko keittiön kalusteiden laatu pysynyt hyvänä käytössä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu