V sport jalkapallo; selostus

Anonyymi

Mikko Innanen on niin aiheen vierestä selostaja, että eikö todella löydy otteluun keskittyvää selostajaa. Asia virheitä, korjauksia asioihin,, silloin ollaan jo irti ko. ottelusta ja vielä "muistamme" joitakin ei otteluun liittyviä juttuja. Minä haluan kuulla selostusta maksamastani ottelusta. Sitävarten minä olen maksanut. Nytkin pitää mykistää ääni tv stä, kun jutut on jossain aivan muualla, eivät liity otteluun mitenkään, ehkä ns "omalla tiedoilla" kikkailua. Enpä taida olla ainut tyytymätön hänen selostukseen.

8

1955

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihan samaa mieltä. Eilenki jutteli monta minuuttia jostain 2000-luvun vaihteen tapahtumista kun peli kulki. Tosi harmi kun ei oo siellä sitä samaa systeemiä kun ylellä että saa pelin kenttä äänillä ilman selostusta vaikka ylellä tosin hyvä selostaja Matti Härkönen joka selostaa peliä.

    • Anonyymi

      Siis vain kertaa sitä minkä jalkapalloa seuraava katselija jo ennestään tietää.

    • Anonyymi

      Ville Kuusinen pilaa matsit, tilastoa tilaston perään, kielikuvat idioottimaisia, etc.

      • Anonyymi

        Olen samaa mieltä.


      • Anonyymi

        Olen samaa mieltä.


      • Anonyymi

        On muuten Villellä löytynyt ihan suosikki hokemakin viimeaikoina,maaliodottama ja voi pojat kun sitä sitten viljeleekin.Lisäksi nuo vertauskuvat mitä suoltaa jatkuvaan pm kyllä sitä itseään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On muuten Villellä löytynyt ihan suosikki hokemakin viimeaikoina,maaliodottama ja voi pojat kun sitä sitten viljeleekin.Lisäksi nuo vertauskuvat mitä suoltaa jatkuvaan pm kyllä sitä itseään.

        Kaikkein hupaisinta antia ovat selostajien "sivistyssanat". Selostajat ovat kuunnelleet englantilaisten kollegojensa selostuksia, joissa esiintyy mm. termi "physical presence" eli fyysinen läsnäolo.

        Tämän Innanen on "suomentanut" fyysiseksi preesensiksi! 😁😁😁 Kun peruskoulussa ei enää opeteta kielioppia, Innaselta on jäänyt oppimatta, että preesens on aikamuoto, eikä sillä ole mitään tekemistä läsnäolon kanssa.

        Tuomas Virkkunen puolestaan höpöttää pelaajan olevan hyvässä "formissa". Suomen kielessä ei ole sanaa formi. Formin sijaan Virkkunen voisi edes kerran elämässään käyttää sanaa "kuin". En ole koskaan kuullut sitä hänen suustaan. Toisin sanoen aina kun olisi käytettävä sanaa "kuin", Virkkunen tekee kielivirheen.


    • Anonyymi

      Tämä Innanen supattaa onneksi tavallisesti niin hiljaisella äänellä, että hänen puheestaan ei saa juuri selvää. Olen suunnilleen samaa mieltä aloittajan kanssa. Tietysti hyvä selostaja antaa myös jonkin verran taustatietoja pelaajista ja otteluista, mutta kyllä enimmäkseen pitäisi keskityä tapahtumien selostamiseen ja analysointiin.

      Itse asiaaa suurin osa V Sportin ja C Moren futisselostajista on samanlaisia. He tuntevat kyllä alansa yksityiskohdat, mutta selostaminen ei ole heidän vahvuuksiaan.

      Onneksi Jari Hedman ei kuitenkaan selosta jalkapalloa! Saisimme kuulla kaiken aikaa, miten joku Manchesterin härkä tekee jotakin ja Madridin toreadori vastaa siihen ämpäri päässä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2109
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1557
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1329
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      239
      1214
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1180
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1096
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1041
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      252
      1006
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      926
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      901
    Aihe