Ostin Mac Minin ja tutkailin paketin sisältöä. Mukana tuli vain yksi Mac OS X:n asennus-CD, jossa luki "Install Disc 1". Olisiko minun pitänyt saada myös "Install Disc 2"?
Mac Mini ja asennus-CD
Jaska
101307
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
riippuu vähän siitä, mitä ko. levy1 sisältää, jos se on dvd ja sisältönä on käyttis ja tarvittavat ohjelmat, niinhan kaikki on ok?
Mutta soitto storeen selvittäis asian varmaan paremmin, kun vaikka mun mutu-tuntuma ; ))
Senkus asennat se ei kysy muuta.
Mac minissäsi on DVD asema joten sen levyn ei pitäisi olla CD vaan DVD jossa on kaikki tarvittava mukana. Koneessasi tulee mukan Panther (OS X 10.3.x) ja jos kone on juuri ostettu niin kannattaa katsella/kysellä Aplen suuntaan (tai jälleenmyyjän suuntaan) että saat 29. päivä julkaistavan OS X Tiger (10.4.x) käyttiksen toimituskulujen hinnalla.
Onko Tiger sitten niin radikaalisti parempi?
On se ainakin nopeampi, kaikilla osa-alueilla. Se on aina hyvä juttu. Mac OS X on nopeutunut jokaisen uuden käyttöjärjestelmäpäivityksen myötä, eikä Mac OS X ole poikkeus.
Tottakai uusia ominaisuuksia on myös paljon, vaikkakaan monet niistä eivät ehkä ole välttämättömiä peruskäyttäjälle.
Myöhemmin uudet ohjelmat vaativat uudempia käyttöjärjestelmiä toimiakseen, joten jos olet vastikään ostanut koneesi, kannattaa laittaa Tiger tilaukseen välittömästi, kun saat sen ilmaiseksi.
Ja jos todella sait koneen mukana vain yhden cd:n (ei siis dvd-levyä), ilmoita sinne mistä olet koneen ostanut, niin etköhän saa dvd:nkin postissa.
Eiköhän se levy ole DVD. Toiseksi, Tigerin tilaus ei ole ilmaista, vaan maksaa 18e.
Jos saisin Tiikerin 18 eurolla, en epäröisi hetkeäkään. Enkä epäröinyt kyllä toiseenkaan hintaan, kun tilasin Tiikerin Family Packin.
Tuo on pieni hinta uudesta käyttöjärjestelmästä, ja se kannattaa ehdottomasti päivittää. Saanet tarvittaessa vanhan Panther-DVD:nkin myytyä vaikka sillä 18 eurolla, joten ei siinä häviölle jää.
joo mutta alkuperäistä levyä EI KYLLÄ KANNATA myydä, koska siellä on kaikki koneen mukana tulevat softat ja mm. HardwareTest jne. DVD on myös konekohtainen.
Itse en luultavasti aio päivittää Tiikeriin. Vertailin Applen sivuilla Tiikerin ja Pantterin eroja ja uudet "jutut" ovat sellaisia, millä en tee mitään.