Onko kellään tietoa milloin Espoosta tulee tonttihaku seuraavan kerran? Ranapuistoon näyttäisi kartan mukaan tulevan useampi tontti.
Espoon tonttihaku
7
3281
Vastaukset
- Anonyymi
Seuraava kokous, missä asiasta voidaan päättää on 6.9.2021, kello 9.
Tarkoitatko Jupperin Rantapuistoa?
Nuo kaupungin tontit ovat olleet aika hinnakkaita ja osin hyvin huonopohjaisia. Ainakin Hentaa hirvitti. Edesmenneet hentaalaiset kertoivat, että ns. Suurpellon kairauksissa oli joskus muinoin kaira uponnut 70 metriä jossain kohtaa. 70 metriä paalua maksaa maltaita, kun niitä tarvitaan 20 - 30 talon alle. - Anonyymi
Tarkoitin Ranapuistolla Kurttila-Kallvik välillä olevaa Ranatie-Ranakuja-Rengasuunintie luona olevia tontteja. Espoon karttapalvelun mukaan siinä on n. 40tontin kokonaisuus.
- Anonyymi
Nehän menivät jo viimeisimmässä tonttiarvonnassa kaikki. Sinnähän on jo nousemassa taloja. Suurin osa on näköjään rakennuttajille, jotka rakentavat kohteet myyntiin, koska pienille tonteille nousee niin monta taloa, kuin suinkin saadaan sovitettua.
- Anonyymi
Eivät kaupungin tontit kiinnosta gryndereitä. Ensinnäkin kohteet ovat yhden tai korkeintaan muutaman asunnon kokonaisuuksia. Toiseksi tontit eivät ole mitään parasta Espoota. Kolmanneksi hinnat eivät ole missään nimessä edullisia.
Grynderi saa talonpohjant halvemmalla ostamalla ison tontin ja rakentamalla sen täyteen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eivät kaupungin tontit kiinnosta gryndereitä. Ensinnäkin kohteet ovat yhden tai korkeintaan muutaman asunnon kokonaisuuksia. Toiseksi tontit eivät ole mitään parasta Espoota. Kolmanneksi hinnat eivät ole missään nimessä edullisia.
Grynderi saa talonpohjant halvemmalla ostamalla ison tontin ja rakentamalla sen täyteen.Tuntuu kiinnostavan. Tiedossa on ainakin yksi tyyppi, joka haalii bulvaanien avulla mahdollisimman monta pikkutonttia ja rakentaa niihin kaksi erillistaloa/paritalon per tontti. Valtaosa näkyy tuollakin alueella olevan gryndereiden tekosia (ja näin talvella huomaa huonon suunnittelun jäljet, kun lumelle ei ole varattu tonteilta paikkaa).
- Anonyymi
Tuolta pystyy tekee tontin hinta-arvion ilmaiseksi. Yllättävän tarkka.
https://www.arvioiasuntosi.com/tonttiarvio/ - Anonyymi
Eikös se Espoo myy halvalla rakennuksia.Toimitilapäällikkö tietää.Hyyn entinen toimari sai suojatyöpaikan kaupungilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063250Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391640Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus961488- 921399
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461344Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601276Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121198Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231029Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89932Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.52855