Miten saan yhdistettyä kovalevyn eri osiot

Siirsin vanhasta koneesta kovalevyn uuteen koneeseen. Olen tyhjentänyt levyn, mutta siinä näyttää olevan useampia osioita. Miten saan osiot yhdistettyä yhdeksi levyksi?
12672
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Puutteellisia ovat lähtötiedot. Lähdetään Windowsista:

Mikäli tuo levy on koneessa, johon on asennettu Windows, niin levynhallinnassa järjestelmänvalvojana voi poistaa osioita, ei kuitenkaa Windowsin tarvitsemia. Poiston jälkeen voi yhdistellä vierekkäisiä osioita.

Windowsia ei ole asennettu:

Lataa Windowsin asennustikku, käynnistä mukautettu asennus. Avautuu levynvalinta. Nyt voit poistaa ihan kaikki osiot levyltä, sen jälkeen voit määrittää osiot haluamiksesi tai ottaa koko levyn käyttöön.

Linux-osaajat voivat kertoa oman menettelytapansa

Äänestä
  • Juu Windows 10 on asennettu, kaksi osiota formatoitu ja toisen onnistuin poistamaan, mutta siellä on vielä viisi osiota, jotka eivät suostu poistuman eikä niille pysty tekemään muitakaan temppuja, paitsi yhden onnistuin formatoimaan, mutta sekään ei poistu.

    Siellä on yksi EFI järjestelmäosio ja kolme palautusosiota ja yksi perusdataosio, joka oli aiemmin joku recovery osio, jonka formatoin. Lisäksi on yksi osio vapaata tilaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juu Windows 10 on asennettu, kaksi osiota formatoitu ja toisen onnistuin poistamaan, mutta siellä on vielä viisi osiota, jotka eivät suostu poistuman eikä niille pysty tekemään muitakaan temppuja, paitsi yhden onnistuin formatoimaan, mutta sekään ei poistu.

    Siellä on yksi EFI järjestelmäosio ja kolme palautusosiota ja yksi perusdataosio, joka oli aiemmin joku recovery osio, jonka formatoin. Lisäksi on yksi osio vapaata tilaa.

    Komentokehoteen diskpart käyttöön.

    Äänestä

Levynhallintatyökalulla tuo tehdään. Windowsista löytyy "Levynhallinta" painamalla esimerkiksi hiiren kakkosnapilla aloitusvalikkoa. Sillä sitten poistat vanhat osiot ja teet tilalle yhden koko levyn kokoisen partition.

Äänestä
  • Juu Windows on ja levynhallintatyökalua kokeiltu, mutta se ei suostu poistamaan ylimääräisiä osioita, jotka edellinen Windows on luonut ilmeisesti käyttiksen käyttöön.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juu Windows on ja levynhallintatyökalua kokeiltu, mutta se ei suostu poistamaan ylimääräisiä osioita, jotka edellinen Windows on luonut ilmeisesti käyttiksen käyttöön.

    Pitää olla admin-oikeudet. Levynhallinnan saa polkaistua käyntiin korotetuin oikeuksin olevasta komentokehotteesta/powershellistä diskmgmt.msc -komennolla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pitää olla admin-oikeudet. Levynhallinnan saa polkaistua käyntiin korotetuin oikeuksin olevasta komentokehotteesta/powershellistä diskmgmt.msc -komennolla.

    Kiitos vinkistä. Leynhallinta käynnistyi, mutta en pystynyt tekemään osioille mitään.

    Amin oikeudet minulla on defaulttina.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kiitos vinkistä. Leynhallinta käynnistyi, mutta en pystynyt tekemään osioille mitään.

    Amin oikeudet minulla on defaulttina.

    Oliko korotetut oikeudet?

    No jos ei muu auta, niin sitten vaikka gparted boottaavalle usb-asemalle ja sitä kautta. Ei ainakaan enää Windows voi välissä vastustaa.

    https://gparted.org/liveusb.php

    Toinen vaihtoehto on käyttää vaikka jonkun Ubuntun live-tikkua.

    Kyllä tuo Windowsillakin onnistuu, mutta kun ei täsmälleen tiedä mitä ollaan tekemässä ja missä ympäristössä on hankala antaa täsmälleen oikeaa neuvoa.

    Äänestä

Ohjeet on tuossa jo annettu, mutta levyn käyttöön ottamiseksi ei kannata levyä "tyhjentää", vaan osioida ja formatoida se.
Kuten mainittu levynhallinnassa poistetaan kaikki osiot, mitä sitten lienevätkin.
Sitten vain luodaan uusi osio koko levylle ja formatoidaan se.

Huom. Jos osiointi tehdään samoin, kun se oli alkuaan niin mahdolliset virheet ja virukset jää jäljelle ja voi aiheuttaa tuhoja. Osioiden kokoa tulee muuttaa, jolloin kone ei enää löydä virheitä, tai viruksia.
Sinun tapauksessasi ei ongelmaa ole, koska tuhoat venhat osiot.
Erityisen vaarallinen on windowsin backupp-osio, jos se on jäljellä.

Äänestä
  • Olen formatoinut osiot, joihin olen päässyt käsiksi, mutta jostain syystä levynhallinta ei suostu niitä poistamaan. Poistonappi on harmaana.

    Äänestä

Kuten tuolla aiemmin kirjoitettu, käynnistä kone asennustikulta ja kun tulee valinta jossa vaihtoehto "mukautettu" niin valitse se. Avautuu asennuskohteen valintaruutu, siinä voit poistaa kaikki osiot. Tämän jälkeen voit muodostaa uusia osioita, formatoida osioita tai jatkaa Windowsin asennukseen tai vaikkapa lopettaa siihen. Nyt sulla on tyhjä levy joko kokonaisena tai osioiotuna. Tai Windowsin asennus käynnissä.

Huomioi, että osiota johon aiot Windowsin asentaa ei tarvitse erikseen formatoida vaan asennusohjelma hoitaa sen. Asennusohjelma luo myös tarvittavat apuosiot.

Äänestä
  • Ei minulla ole asennistikkua. Windows on koneeseen asennettuna.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Siirsin vanhasta koneesta kovalevyn uuteen koneeseen. Olen tyhjentänyt levyn, mutta siinä näyttää olevan useampia osioita. Miten saan osiot yhdistettyä yhdeksi levyksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu