Poliisit ampuu ihmisiä eikä saa mitää ikinä ! Miksi? Vaikka pitäis niiden olla myös hyvin koulutettuja psykologiaan ! On tietenki myös poliiseja jotka hoitaa työnsä hyvin mutta näihinkin piireihin pääsee vandaaleita nykyaikaa !
Poliisi ampuu
Anonyymi
584
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jospa poliisien koulutus ampumistilanteiden varalle on niin perusteellisesti suoritettu,
että yksittäiset tapahtumat menevät ihan oppikirjojen mukaan.
Ampumistapaukset herättävät tunteita.
Sekä rikollisien ampumiset että poliisien ampumiset.
Opettele suhtautumaan yhtä tyynen rauhallisesti kummankin lajitoverin ampumisiin.
Jos osaat suhtautua yhtä objektiivisesti, hallitset kauhun tasapainoa.
Mahtaako onnistua?
"Paikalle muutamaa minuuttia myöhemmin saapuneen tukipartion konstaapeli lähestyi kiinteistöä ja kohtasi yllättäen haulikolla aseistautuneen miehen asunnon ulkoportailla. Hän otti suojaa partioautosta ja käskytti miestä pudottamaan aseensa. Mies ei kuitenkaan suostunut. Konstaapeli ampui häntä kylkeen.
Useita laittomia aseita
Haavoittunut mies luopui haulikostaan ja hänet otettiin kiinni. Esitutkintapöytäkirjan mukaan hänelle annettiin ensiapua, kunnes ambulanssi saapui paikalle. Mies toimitettiin Turun yliopistolliseen keskussairaalaan, missä hän kuoli saamiinsa vammoihin."
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/b6140734-6ce5-46a9-8ab3-0d8648049a9e
Ei tuosskaan ollut mitään syytä ampua, kyttä on murhaaja. Alkujaankin olisi pitänyt odottaa että humalatila menee ja pelkästään neuvotella eikä yrittää väkisin sisään tai pakottaa miestä ulos, mutta kun psykopaatikytät haluaa päästä ampumaan tai muuten murhaamaan.
Kyllä se on poijaat niin, ettei sua poliisi ikinä tule ampumaan saati pidättämään, kun olet kunnon kansalainen ja käyttäydyt hyvien tapojen mukaisesti, eli et sorru mihinkään lain vastaisiin tekoihin. Älä siis ala kerrostalo asunnosa reuhamaan humala päissään ja pysy erossa kännikala porukoista, koska niissä hyvin usein aletaan puukkohippasille ja tatrutaan aseeseen.
Ei pidä koskaan päihtyä valtion myymästä alkoholista, koska se on kytille syy viedä putkaan ja hakata kuoliaaksi. Lapset ei saa leikkiä leikkiaseella, eikä aikuset kuljettaa mukanaan mitään mikä muistuttaa vähääkään asettaa, esim patonki voi nyttä haulikolta ja on syy ampua. Jos on kuuro tai kuulokkeet korvilla eikä kuule pysähtymiskäskyä niin on erittäin suuressa vaarassa joutua ammutuksi tai kyttärakin raadeltavaksi.
Jos autossa on vaikka toinen takavalo palanut tai sattuu ajamaan hiukan ylinopeutta niin silloin pahin mahdollinen rikollinen ja kytillä on oikeus ottaa kiinni elävänä tai kuolleena, eikä haitaa vaikka sivullisiakin kuolisi. Tai jos kytät haluaa katsoa söpöltä mopopojalta henkkarit on syytä pysähtyä heti, muuten kyttä loukkaantuu verisesti ja ajaa päälle.