Mistä löytyy sukututkimuslistoja; eli mitä sukuja on jo tutkittu? Jos otan yhteyden johonkin jo sukua tutkineeseen ihmiseen, veloittavatko tutkijat omista tiedoistaan jotain; ja JOS niin paljon joudun maksamaan..?
Olisin kiitollinen tiedoista, koska lähden sukuani tutkimaan aivan "nollapohjalta". En ole vielä käynyt mitään sukututkimuskursseja tms. Onko niistä mitään erityistä apua?
Olisin kiitollinen tiedoista, koska lähden sukuani tutkimaan aivan "nollapohjalta". En ole vielä käynyt mitään sukututkimuskursseja tms. Onko niistä mitään erityistä apua?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kannattaa kurkata suomen sukututk.seuran sivuilta http://www.genealogia.fi sukututkijalistaa ja sukuseuroja. Jos jokin julkaisu on tehty, niin sehän toki maksaa sen julkaisun hinnan, mutta harvemmin kai yksittäiset sukututkijat toisilta sukututkijoita laskuttavat tiedoista. Itse en ainakaan niin tekisi. Toisaalta saattaisi riippua tietojen laajuudesta, tms.
Kannattaa lukea kirjastosta löytyviä oppaita. Toiset tutkijat luovuttavat tietojaan yleensä ilmaiseksi. Kirkkoherran virastot ottavat maksun.
Kävin Geneologia.fi-sivustolla ja HisKi-kirkonkirjoja tutkiessani huomasin,että parikin kysymystä jäi vaille vastausta:
1)Noissa HisKi-kirjoissa varhaisimmat merkinnät on n.1790-luvulta.MISTÄ SAISI AIKAISEMPAA TIETOA?
2)Kirkonkirjoissa on merkintöjä 1850-luvulle saakka.Mistä saa tietoa suvustaan vuosilta 1850-1930?
Varhaisimmat tiedot saat maakunta-arkistojen mikrofilmatuista kirkonkirjoista, ehkäpä tuonne 1700-luvun alkuun. Monissa seurakunnissa kirjat ovat palaneet tai muuten tuhoutuneet, niin että aika vaikeaksi menee se 1700-luvun alkukin jo.
Sitten ovat henkikirjat ja maakirjat, veroluettelot, erilaiset luettelot, kuten armeijan rullat ja tuomioistuinten pöytäkirjat jne. Ne ovat myös maakunta-arkistoissa mikrofilmeillä.
Monet jättävät etsimiset 1700-lukuun, koska etsiminen vaikeutuu mitä varhaisempiin aikoihin mennään, jo kielen ja käsialojenkin vuoksi.
Kunhan nyt etsit omaisesi sinne 1700-luvullekin aukottomasti, niin siinäkin voi mennä aika kauan.
Tietosuojalaki estää yleisiä arkistoja luovuttamasta 1900-luvun tietoja, joten ne pitää sitten onkia ko. seurakunnista, omaisilta itseltään, vanhoista matrikkeleista, hautakivistä, ja toivoa että löytyisi joku tutkimus, josta oli apua itselle.
Kirkonkirjat on kyllä mikrofilmattu aika suurelta osin jo 1800-luvun loppuun. Kannattaa niitäkin käydä tutkimassa maakunta-arkistossa, jossa niitä säilytetään tutkijasaleissa. Tutkiminen on maksutonta.
His-Ki-tiedot on kirjoitettu arkistojen puhtaaksikirjoitetuista tiedoista ja käsittävät vihittyjen, kastettujen ja kuolleitten luetteloita. Pääkirjoja eli rippikirjoja pitää mennä arkistoon tutkimaan. His-Ki ei anna lopullista tietoa.
Kun valitset HisKistä jonkin seurakunnan, niin vilkaise avautuvan sivun alalaitaa: siellä on linkki "Lisätietoa seurakunnasta". Tämä linkki listaa kaiken aineiston, joka ko. seurakunnasta löytyy mikrofilmattuna. Sieltä saat myös korttien ja filmien tunnukset, joilla voit tilata tarvitsemaasi aineistoa lähimpään kirjastoon. Yleensä aineisto yltää ajallisesti laajemmalle kuin HisKi, samoin siellä on rippikirjatiedot, kuntakokousten pöytäkirjoja jne., jotka HisKistä puuttuvat.