Toivottavasti ahneus johtaa lopulta tarpeettoman suomalaisen maatalouden tuhoon. Tukia ei ole enempää tulossa.
Vai pitää törsän mielestä ilmastonmuutoksen torjunnan näkyä hinnoissa
19
922
Vastaukset
- Anonyymi
”Bensa- ja dieselautoilu kallistuvat, kun liikkujia ohjataan vähäpäästöisempiin kulkuneuvoihin.
Asuntojen lämmittäminen fossiilisella energialla kallistuu, kun rakennukset liitetään ehdotuksen mukaan päästökauppaan. Päästöoikeuksien hinnannousu lisää fossiilisten energianlähteiden hintojen nousupainetta.
Joidenkin kulutustavaroiden hinnat kallistuvat. Tähän vaikuttaa muun muassa se, onko tuotteen valmistuksessa tai sen materiaalien prosessoinnissa käytetty uusiutuvaa energiaa vai ei.
Kuluttajahintojen nousu osuu erityisesti pienituloisiin. Heidän tilanteensa helpottamiseksi komissio esittää erillistä tukirahastoa, jonka on tarkoitus auttaa kotitalouksia lisäkustannusten kattamisessa.”
https://yle.fi/uutiset/3-12020847
Kylläpä on ahneita kun nostavat hintojaan ja vielä kaupunkilaistörsille perustetaan tukirahasto. - Anonyymi
Sinä se sitten jaksat. Sellaista hallitusta ei tule koskaan joka lopettaisi kokonaan maataloustuet. Vaikka kuinka maataloutta vastustava hallitus olisi, niin kun niille lyödään tosiasiat eteen pöydälle, niin jatkavat entiseen malliin.
Niinollen tuhlaat vain aikaasi.- Anonyymi
Jopa kommarit haluavat syödä Suomalaisten tuottamaa ruokaa. JOkaisella tuntemallani heidän kaltaisellaan on todella riittävästi ylipainoa.... mahtavatko nauttia kotimasiesta filepihvistä kun paisuvat.
- Anonyymi
Loppukäyttäjän piikkiin päästövähennysten kustannukset lopulta menee, niin elintarvikkeissa, lämmityksessä, liikenteessä kuin muuallakin. Ja se on ihan oikein.
- Anonyymi
Se on tyhmä joka ei ymmärrä kustannusten siirtyvän kuluttajahintoihin. Ongelmana on että tämä vihervasemmisto innokas hallitus lisää kustannuksia sillä ideologialla että Suomen on oltava ensimmäinen ilmastopäästöissä. Kysymys kuuluukin : milloin tunteella elävät naiset ymmärtävät talous asioista...näitä naisia on hyvin vähän jotka ymmärtävät miten taloutta tulee hoitaa- hymyilemällä, Voguen kannessa ja käsiä levittämällä ei tuloksia synny. Nopeasti tämä älyvapaa hallitus vaihtoon.
- Anonyymi
Kaikilta tuppaa unohtumaan, että maatalouden keskeisin tehtävä on tuottaa ruokaa.
- Anonyymi
”Maatalous on siis tilanteessa, jossa se, mikä tulee tilalle ja mikä lähtee tilalta, lasketaan maatalouden päästöiksi. Näkisin, että tässä pitää nyt arvioida uudelleen, onko tämä oikeudenmukainen ja reilu tapa tehdä laskelmia. Minusta tutkijoiden olisi hyvä käydä tämä läpi.”
- Anonyymi
Aloitajahan luulee kuu-ukkeleiden toimitavan ilmaisena.
- Anonyymi
”” Suomen "sähköistämisen" investointitarpeiksi arvioitu haarukka on väljä mutta korkealla: puhtaan sähkön tuotantoon nykyrahassa 60–70 miljardia euroa 30 vuodessa ja lisäksi koko tuon ajan viitisen miljardia euroa vuosittain kantaverkon vahvistamiseen.
ENERGIALASKUN KEVENEMINEN kuulostaa liian hyvältä ollakseen totta, sillä kaikki muut energiamullistukseen osallistuvat voivat siirtää kustannuksiaan jollekulle muulle paitsi tämän ketjun peränpitäjänä veroja ja laskuja maksava kansalainen.”
https://www.is.fi/paakirjoitus/art-2000008295848.html
Mahtaakohan ahneus koituu myös enerkiteollisuuden tuhoon kun ilmastonmuutoksen torjunta näkyy heidän hinnoissaan. - Anonyymi
Tottakai ilmastomuutoksen torjunta näkyy hinnoissa, ei pelkästääm ruuasn hinnassa vaan ihan kaikessa mitä kulutetaan ja tuotetaan. Lisäkulut automaattisesti aina vyörytetään liopputuotteen hintaan, oli toimiala mikä tahansa.
- Anonyymi
Maatoustukilaisten "ympäristöystävällisyys" on näkynyt jo veroissa. Vuosina 2014-2020 annettiin 1,6 MILJARDIA maatalouden "luotntotekoihin" ja tulos oli että päästöt lievästi kasvoivat.
Rahaa, rahaa ja lisää rahaa. Teot seuraa sitten joskus, jos siihen nähdään aihetta.- Anonyymi
Suomen Kela jakaa rahaa jopa ulkomailta tuleville ... mojovat summat meidän veronmaksajien rasitteeksi. Kotouttaminen käy kalliiksi.. Kela jakaa rahaa myös jokaiselle työttömäksi jääneelle. Iso velka otettiin viime vuonna koronan vuoksi ..ja se on yhtälailla oikein.
Tämän hetken tilanne maataloudessa on se, tuottajahinnat eivät ole nousseet 3-4 vuoteen ja tällä palstalla huudetaan miten paljon maatalous saa tukea ,ilman tukea tai tuotteeseen tullutta nousua mikään yritys ei elä, ruuan tuotantoa on pakko tukea mikäli pidetään Suomen ruokaturva sekä ruuan saatavuus omissa käsissä. KUn joka vuosi syödään ,joka vuosi myös maksetaan viljelijälle tukea sen vuoksi että pystytään ostamaan siemenet, lannoitteet, polttoöljyt, ostorehut, aiv liuokset, yms. ja homma pyörii.Maanviljelijät pitävät kiinteistöveroillaan monen kunnan kassan hyvässä kunnossa. 1 miljoonan maksanut tuotantorakennus maksaa 1,5 % kiinteistöveroa ,eli 15.000 euroa ihan turhasta ... jos selaatte protestilistaa niin löydätte näitä verojen maksamattomuudesta listalle päässet maanjussit.
- Anonyymi
”Luonnonvarakeskuksen (Luke) tuoreen tutkimuksen mukaan karjatilojen fosforipäästöt ovat huomattavasti aiemmin arvioitua pienemmät.
Luken mukaan fosforipeitteisiltä pelloilta huuhtoutuu vesistöjen rehevöitymistä aiheuttavaa fosforia 0,43 kiloa hehtaarilta vuodessa. Aiemman käsityksen mukaan määrä olisi 1,1 kiloa hehtaarilta. Luken tutkimuksesta kertoi ensimmäisenä Yle. ”
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/mittaukset-yllattivat-karjatilojen-paastot-vesistoihin-ovat-arvioitua-pienemmat-jossain-muualla-kuormitus-on-sitten-suurempi/7551236#gs.ch4jp7 - Anonyymi
Ahneus.? .. ruuan alhainen hinta on aiheuttanut kustannusongelman maataloudelle. Viljelijät ovat velkakierteessä . Voiko jatkuva kustannusten nousu ilman tuotantopanosten hinnan nousua pitää maatilat tervellä pohjalla. Joka vuosi 500 maitotilaa lopettaa tuotantonsa,,pitääkö olla huolissaan...
- Anonyymi
Maatalous kannattaa lopettaa. Tajuttoman tyhmä.
Itse en ole syönyt vuosiin mitään suomalaista enkä tule syömään
- Anonyymi
Olen huolissani . Varsinkin Suomen tyhmien ihmisten puolesta...meitä viedään kusikelkalla ettemme edes huomaa...
- Anonyymi
Tässä pitää olla tarkkana ettei törsäke pääse esimerkiksi velkaisesta sikalastaan eroon 'ilmastotalkoiden luopumistukena'. Pertunmaan käppänä varsinkin savolaisena kepulina osaa 'luovan kirjanpidon'.
- Anonyymi
Kyllä markkinatalous ja kysynnän ja tarjonnan laki pitävät huolta siitä että ilmastonmuutoksen torjuntatoimien kustannukset näkyvät elintarvikkeiden hinnoissa.
- Anonyymi
Eipä ole näkynyt.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1236059Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/745532142Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk281398Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111263Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861133Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.481025- 64991
- 65941
Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.27928Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll59925