Onko tämä nuorison kannalta katsoen oikein?

Anonyymi

”Vääräuskoisille saa myydä.” – Talebanin huumeet virtaavat Eurooppaan

Talebanin valtaannousu merkitsee huumekaupan kasvua.

Oopiumin viljely ja heroiinin valmistaminen tulee mitä todennäköisimmin lisääntymään Afganistanissa Taleban-hallinnon myötä.

80 prosenttia maailman oopiumista tulee Afganistanista, ja sen arvo on kuusi miljardia dollaria vuosittain. Vuosien 2019 ja 2020 välillä oopiumin viljelysala kasvoi Afganistanissa yli kolmanneksella. Afganistanin lounaisosassa tuotetaan yli 70 prosenttia maan oopiumista. Suurin osa huumeista rantautuu Eurooppaan, sillä vääräuskoisille saa islamin mukaan myydä huumeita.

YK:n huumevalvonta- ja rikollisuudentorjuntaohjelman mukaan 60 prosenttia huumeista kulkee Afganistanista Iraniin ja sieltä Balkanin ja Venäjän kautta Eurooppaan. Huumeet tuotetaan Iranissa Khorasanin ja Baluchestanin alueella. Operaatiosta vastaa islamilainen vallankumouskaarti.

Kesällä 2020 Italian poliisi takavarikoi amfetamiinierän, jonka katuarvo oli yli miljardi euroa. Alussa salakuljetuksesta syytettiin äärijärjestö Isisiä, mutta myöhemmin selvisi, että salakuljetuksesta vastasi Syyrian hallinto. Syyrian sisällissodassa Iran on tukenut Bashar al-Assadin hallintoa. Syyrian hallinto on puolestaan ollut mukana huumekaupassa Libanonin sisällissodasta alkaen.

Yhdysvaltain talouspakotteet ovat vaikuttaneet Iranin lisääntyneeseen huumekauppaan. Libanonilainen shiiamuslimien järjestö Hizbollah saa vuosittain noin 700 miljoonan dollarin rahoituksen Iranilta. Hizbollah on hyvin aktiivinen toimija Etelä-Amerikan Eurooppaankin suuntautuvassa kokaiinikaupassa. Huumekauppa luo myös Iranin islamilaiselle tasavallalle suhteita alamaailmaan, joita se hyödyntää attentaattien tekemiseen. Esimerkiksi vuonna 2011 Irania syytettiin salamurhahankkeesta, jossa meksikolaista huumekartellia olisi käytetty Saudi-Arabian suurlähettilään surmaamiseen.
VERKKOUUTISET | 25.08.2021 | 13:13- päivitetty 25.08.2021 | 13:14

BIJAN REZAI JAHROMI

Vastuullista journalismia -logo
Sinulla on oikeus muodostaa mielipiteesi luotettavan tiedon pohjalta.

1

<50
Äänestä

0

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

        Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
        Maailman menoa
        222
        4098
      2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

        se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
        Maailman menoa
        111
        2593
      3. Miten löydän sinut

        Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
        Ikävä
        38
        2325
      4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

        Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
        Heinola
        81
        1416
      5. Vaikea tilanne

        Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
        Ikävä
        86
        1298
      6. Milloin kaivatullasi

        .. on nimipäivä?
        Ikävä
        48
        1159
      7. Kehtaisitko näyttäytyä

        kaivattusi seurassa?
        Ikävä
        75
        1037
      8. Ne viimeiset kerrat

        Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
        Ikävä
        59
        913
      9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

        Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
        Ikävä
        45
        896
      10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

        Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
        Ikävä
        58
        891
      Aihe