Vaakalaudoitus vs. pystylaudoitus

Anonyymi

Kesämökkimme täytti taannoin sata vuotta. Ulkoseinät on verhoiltu pystylaudoituksessa. Mökki on ollut meillä noin kymmenen vuotta ja sitä ennen laiminlyöty kukaties kymmeniä vuosia. Ulkolaudoitus murenee paikoin alapäästä. Revin kaiken kasvillisuuden joka seinää mädättää ja kaivoin syvänteet kivijalkaan ympäri mökin jotta olisi hieman ekstra matkaa maasta laudoituksen alkuun. Kysyn nyt: mikä järki oli sata vuotta sitten laittaa ylipäänsä pystylaudoitus? Mätä alaosa laudoissa vaatii koko seinän remonttiin. Vaakslaudoituksen tapauksessa vain muutama alin lauta vaihtoon. Kyllä kai tämä olisi osattu edes arvata sata vuotta sitten enkä minäkään ole mikään rakennusmestari edes. Nyt on mainittu remontti edessä kaikissa seinissä, suunnittelen vaakalaudoitus sinne alaosaan. Tästä lähtien olenkin katsellut puutaloja uusin silmin kummalla tapaa on tehty. Osaako joku selittää mikä on peruste ylipäänsä pystylaudoitukseen. Menekkikö? Toki on laiminlyöty ennen meitä mutta säästääkö rahaa tekemällä paskaa? Minusta vaakalaudoitus on paremman näköistäkin mikä on toki makuasia.

13

2741

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nykyoppien mukaanhan puu-ulkoverhouksessa tulee olla tuuletusrako alhaalta ylös. Tällöin verhouslauta pääsee aina tuulettumaan ja kuivumaan varsinkin takakautta, eikä lahovaurioita niin helposti pääse syntymään. Tuuletusrako syntyy helpommin ja vähemmällä puulla juuri vaakaverhouksella, joka tarvii taakseen vain pystykoolauksen. Pystyverhous vaatii pysty- ja vaakakoolauksen että ilmarako saadaan aikaiseksi.

      Kiinnitin huomiota mainintaasi syvänteistä kivijalan ympärillä. Tuo ei kuulosta hyvältä ratkaisulta - sade- ja sulamisvesien takiahan maan pitäisi viettää poispäin rakennuksesta.

    • Anonyymi

      Näkökysymyshän tuo on koska vaakalaudoitus on ruma.

      • Anonyymi

        Riippuu talosta ja ympäristöstä kumpi sopii paremmin. Mutta tuo mitä aloittaja tuntuu suunnittelevan että laittaa vain alaosaan vaakalaudoituksen on kyllä minustakin ruma ratkaisu. Ja aina jos pientaloissa samoihin seiniin sekoitetaan pysty- ja vaakalautaa. Saumakohta on myös rakenteellinen epäjatkuvuus- ja ongelmakohta, voi tulla helpommin lahovauriota.


    • Anonyymi

      Hirsimökki? Niissä puuverhous kai usein on pystyssä, helpoin/halvin tehdä kun tulee suoraan kiinni hirteen. Tippanokka laudan alapäässä lisää käyttöikää.

    • Anonyymi

      Pystylaudoitus pysyy kunnossa jos alapää on riittävän korkealla maasta ja se on viistetty 'tippanokaksi'. Maalauskin pitää olla kunnossa.

    • Anonyymi

      Ehdottomasti vaaka, koska siihen ei tikat tee reikiä.

    • Anonyymi

      Siis aloittajalle on suuri ongelma ulkovuorauksen vaihto sadan vuoden välein ??

      • Anonyymi

        Jokainen ymmärtää lukemansa näköjään eri tavalla. Missä kohtaa kirjoitusta tuo ongelma mainitaan?


    • Anonyymi

      Vaakalaudoitus voi pitää vettä paremmin kun vesi ei pääse valumaan lautojen välistä raoista alas.

    • Anonyymi

      Pystylaudoituksessa vesi valuu paremmin pois puun syiden suuntaan, vaakalaudoitus taas vaatii päällekkäisten lautojen asentamista kulmaan tai laudan muokkaamista paneeliksi, jotta sama vedenpitävyys saavutetaan.

    • Anonyymi

      Kirvesmies-pappani rakensi 40-luvulla pystylaudoituksen joka on täydellisessä kunnossa, ei ole edes tarvinnut maalata liki 30 vuoteen. On toki ihan reilusti matkaa maahan, paikoin yli 50 cm

    • Anonyymi

      Jospa 100v sitten ei ollut saatavilla vinovuorilautaa tai muuta pontattua? Vaakalaudoitus kenttäsirkkelilaudasta on tylyn näköinen. Pystylaudoutuksessahan tyypillisesti lyötiin laudan pystysauman päälle rima, vaakalaudoituksessa lopputulos olisi erittäin omituinen.

      • Anonyymi

        Tämä vaikuttaa aiko loogiselta selitykseltä.
        Voisi myös ajatella, että vaakalaudoituksessa on tippanokkia joka vaakarivillä ja pystylaidoituksessa vain lautojen alapäissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1642
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1478
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      884
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      849
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      791
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      766
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      718
    8. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      718
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      710
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      673
    Aihe