Heippa! Olen tässä mietiskellyt että jos jää kiinni viiltelystä esimerkiksi kouluterveydenhoitajalle alkaako siitä kaiken näköiset keskustelut ammattilaisten kanssa? Ja minkä sanoa syyksi viiltelylle jos ei halua sanoa oikeaa syytä?
Minun syyni on se että kun minua stressaa tai ahdistaa teen viillon ja se helpottaa, sitten niiä viiltoja ilmaantuu vain lisää. Se alkaa tuntua addiktiolta.
Onko tuo edes hyvä selitys viltelylle? Joutuuko siitä osastolle? Mitä sitten kun jää kiinni tapahtuu? Olisi mukavaa saada heiltä vastauksia jotka ovat kokeneet tälläistä:)
Itsetuhoisuus
1
188
Vastaukset
- Anonyymi
Suosittelen menemään asiantuntijan puheille sano, että ahdistaa ja on itsetuhoisuutta mutta et oo vielä tehny mitään eli et kerro et viiltelet jne. Niiden pitäs tällöin määrätä joku lääke, jokka poistaa ton viiltelyhalun (eli poistaa ahdistuksen ja mahdollisesti masennuksenki jos sellane löytyy)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15314497Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant408336Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va486082SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1705695Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124447HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.704335Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm654095Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot263985"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153730Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan692713