Kummittelua ym. Pohjois-Savossa

Anonyymi

Olisi kiinnostavaa kuulla eri puolilta Pohjois- Savoa kertomuksia tapahtumista ja paikoista, joihin liittyy ns. kummittelua.

En ole varsinaisesti kiinnostunut siitä, onko tarinoissa ns. totuuspohjaa, vaan lähinnä kertomuksista (ja kertonnan traditiosta) itsessään.

Eli, tarinaa kehiin.

23

3155

    Vastaukset 23

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kummittelua Pohjois-Savossa?

      koustpusters
      24.03.2016 16:12
      Ilmoita
      Kertokaahan Pohjois-Savon kummituksista? Missä päin kummittelua tapahtuu, ja miten se ilmenee? Etenkin Kuopio - Siilinjärvi alue kiinnostaa, mutta tarinoita saa kertoa muualtakin P-S:n alueelta.

    • Anonyymi

      Kummitusjuttuja Pohjois-Savosta

      Anonyymi
      22.12.2020 21:54
      Ilmoita
      Kertokaa kuulemianne kummitustarinoita ympäri seutukuntaa.

      Tiedän, että totuus on tarua ihmeellisempää (joten Rautavaaran haamut ym. - tämä ei ole teille), joten nyt hakusessa ns. vanhan kansan tarinat.

    • Anonyymi

      Vanhentuneita aloituksia... luultavasti tarinaa löytyy enemmänkin kuin noissa kerrotut?

    • Anonyymi

      Kuulemma Riistaveden sillan luona on joskus nähty jotain aaveita.

    • Vieremä Nieminen. Halosen kummitus mökin tapahtumat ennen talvisotaa,aikansa kohujuttu...

      • Anonyymi

        Kerro toki lisää?


      • Anonyymi

        Taas kummittelee Vieremällä, postilaatikot hajoaa ja häviää ja hautausmaallakin on liikkunut öiseen aikaan!


    • Halosen mökki. Mökin isäntä ei antanut appiukon jalostaa "tuotetta läheisessä kuusikossa. Appi oli todennut että et tässä elä sinäkään!,ja toi kostoksi pussin Rautavaaran hautausmaan multaa mökin vinnille multimuksiin. Kesä öitten alkaessa tummua alkoi tapahtua kaikenlaista käsittämätöntä (kummittelua) Kummittelu loppui vasta kun "poppaukko Kainuusta haki pussin pois vinnin päältä. Tämä perhe joutui kummittelun ohella myös kyläyhteisön hampaisiin,mikä oli varmasti appiukon tarkoituskin. Juttu on hyvin monisäikeinen,mutta noin lyhyesti kerrottuna.

      • Anonyymi

        Kiehtova tarina, sellaisenaan. Kiitokset. Näitä syy-seuraus -tarinoita, joissa on jokin sosiaalinen jännite taustalla, olen kuullut paljon.

        Kaipaan vielä tietoa oletetuista paikoista, joissa tapahtumia ei ole saatu "loppumaan".


      • Anonyymi

        Onko tätä Halosen mökkiä enää olemassa ja missä päin Niemistä se on ollut? Kiinnostaa kovasti koska olen Niemisiltä lähtösin


      • Anonyymi kirjoitti:

        Onko tätä Halosen mökkiä enää olemassa ja missä päin Niemistä se on ollut? Kiinnostaa kovasti koska olen Niemisiltä lähtösin

        Kainuunmäentien varressa. Siilinin ja Revon paikkojen jälkeen vasemmalle Niemisiltä päin tultaissa,ura/metsäautotien pätkä.. Oli ainakin 6-7 vuotta sitten mökki osittain pystyssä ja on siellä jotakin muitakin rakennuksia. Kalsea paikka semmoisen suon takana,Kylmäkorpi vielä alueen nimikin...


      • Anonyymi
        Aaveet2 kirjoitti:

        Kainuunmäentien varressa. Siilinin ja Revon paikkojen jälkeen vasemmalle Niemisiltä päin tultaissa,ura/metsäautotien pätkä.. Oli ainakin 6-7 vuotta sitten mökki osittain pystyssä ja on siellä jotakin muitakin rakennuksia. Kalsea paikka semmoisen suon takana,Kylmäkorpi vielä alueen nimikin...

        Mitähän tarkoittanet. Eilen oltiin juuri sen tien päässä, siellä on ollut mökki joskus aikoinaan, minusta porukka muuttanut jo 60 luvulla Ruotsiin ei minulla ainakaan tietoa onko sen jälkeen kukaan asunnut siellä.


      • Anonyymi

        Moi.
        Olen kuullut toisenlaisen tarinan, jossa romaani nainen kitsaan talonväen kun olivat kerjuureissulla ollut. Aikoinaan Iehdentoimittaja oli yhden yön viettänyt talossa ja kertoi kokemuksesta.
        Kotimökkini oli naapuri kylällä ja itsekkin tuli vierailtua talolla. Arvaa miten jännitti kun tiesi talon kokemukset. Olisi kiva nähdä tuon toimittajan lehtijuttu🫡


    • Anonyymi

      Täytyy käydä tsekkaamassa.

    • Anonyymi

      KEITELEEN KURISTAJA, MIKÄ LIE HAAMU!!!

      • Anonyymi

        Kai se oli se kaamea röyhtäisijä.


    • Anonyymi

      Lorum ipsutum tupsutumma loruissa kuusikuusikuusi kertaa. Olkoon tuleva vuotenne täynnä slendermänin ja metsämänin kaltaisia hahmoja. Ette parempaa ansaitse, te "rationaaliset" primitiiviset olennot. Öisin teidän tulkoon herätä Pekkarisen tupeen vauvantalkin löysään pölähtelyyn, sen aavemaiseen tanssiin ihollanne. Lorum ipsutum, olette kirkotut!

    • Anonyymi

      Asuimme -85 kesä- syksyn Rautavaaran Hankamäessä kallion päällä olevassa pienessä talossa, tarkoituksena ostaa ko talo, miehen työ vei meidät kumminkin tuusniemelle, mutta asuessamme siinä talossa sattui seuraava juttu, olimme koko perhe jo menneet makuuhuoneeseen nukkumaan, ulko- ovi lukittiin tietysti, ennen nukahtamista kuulimme kaikki että ulko- ovesta eteisen kautta käveli joku olohuoneeseen/tupaan, askeleet olivat miehen saapaaiden ääni, sellaiset raskaat askeleet jotka tuli tupaan, menimme katsomaan kuka tulija oli, ei tuvassa ketään ollut ja ulko-ovi oli lukossa, muutimme sitten piakkoin pois talosta, ehkä entinen isäntä vielä askaroi siellä

    • Anonyymi

      Kiuruveden Rytkyllä on jopa Hornaksi nimetty paikka, siellä päin kummittelee vieläkin.

      • Anonyymi

        Millainen paikka tarkemmin ja mitä siellä on tapahtunut / tapahtuu?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Millainen paikka tarkemmin ja mitä siellä on tapahtunut / tapahtuu?

        Talon emäntä kulkee öisin kelteisillään mutta ei ole kiva näky. Naapurin juoppolalli oli kirveellä silponut kuolijaaksi ja siksi vielä liikkuu apua etsimässä.


    • Anonyymi

      Tuon saattoi kyllä arvatakkin ettei se totuuspohja niinkään kiinosta sua.

    • Anonyymi

      Pohjois-Savon syrjäkylillä on varmasti monia paikkoja, joissa kummittelee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      77
      788
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      144
      760
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      57
      666
    4. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      654
    5. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      653
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      634
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      44
      587
    8. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      531
    9. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      513
    10. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      27
      511
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      506
    12. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      476
    13. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      402
      462
    14. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      77
      445
    15. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      436
    16. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      63
      420
    17. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      404
    18. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      36
      392
    19. Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä

      Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole
      Tanssii tähtien kanssa
      3
      390
    20. Mikä on toinen nimesi?

      😊
      Ikävä
      28
      384
    Aihe